Radio Białystok | Magazyny | Czytam książki | Książka za recenzję | "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" Stephen King
,,Wszyscy jesteśmy pisarzami” powiedział Wiesław Myśliwski na jednym ze spotkań autorskich. Pełna sala głów potaknęła, lecz mimo to, tylko nieliczni opiszą wypadkowe ludzkich losów i efekty swojej bujnej wyobraźni. Zaledwie garstka odważnych podzieli się twórczością z innymi, a jednostki zachwycą czytelnicze miliony. Kiedy jednak uprzecie się, że pisanie to Wasza miłość i przyszły chleb, plan nie powiedzie się bez klucza do skrzynki z narzędziami, której zawartość opisał Stephen King w poradniku ,,Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika.”
Pierwszy i najważniejszy środek do sukcesu literackiego to bardziej niż oczywiste ,,czytanie i pisanie”. Jeśli nie będziesz czytał i analizował, poznawał różnych stylów i gatunków, najprawdopodobniej nie stworzysz nic dobrego. Podobnie jest z pisaniem, dlatego pisz jak najwięcej, chowaj do szuflady, nabierz dystansu i wyślij do redakcji. Nie zdziw się tylko, jeśli odeślą tekst bez słowa. Pisz mimo to, pracuj intensywnie, kreuj i obmyślaj. Czuj! Biegnij truchtem słów, weź rozpęd i zatracając się w materii wyobraźni stwórz coś, czego będziesz pewien. Być może ktoś zechce to przeczytać i nawet jeśli nie wydać to przynajmniej skomentować.
Stephen King nie ogranicza narracji książki do praktycznych wskazówek dla przyszłych literatów. Ogromną jej część stanowi życiorys autora, który pełen anegdot i niewygodnych faktów utwierdza w przekonaniu, że talent to tylko jeden z elementów składowych sukcesu. Przywołując uczucia jakie towarzyszyły Kingowi, kiedy wieszał odpowiedź odmowną publikacji jego tekstu na specjalny hak, autor uświadamia nam, że początki zawsze są trudne. Ujawniając szczegóły przebiegu alkoholowego i narkotycznego uzależnienia tłumaczy, że nawet literacki milioner popełnia błędy, a opisana młodzieńcza tułaczka w towarzystwie samotnej matki, brata i ambicji świadczy o ogromnej determinacji w dążeniu do celu.
Stephen King ma niezwykły dar tworzenia klimatu wokół wydarzeń czy informacji. Potrafi emocjonalnie oddziaływać na czytelnika zarówno kiedy opowiada drastycznie bolesną wizytę u laryngologa jak i wtedy, gdy rozwodzi się nad gramatycznymi zasadami usprawniającymi styl. Sposobem, w jaki przedstawił proces tworzenia zmobilizował mnie do pisania, czytania i wiary w możliwości. Wszyscy Ci, którzy nie wiążą przyszłości z pracą twórczą, powinni przeczytać ,,Pamiętnik” dla świetnie zbudowanych wątków biograficznych.
Książka, która z założenia miała być poradnikiem, jest nie tylko gratką dla pasjonatów pisania jako takiego, ale też autoterapią Stephena Kinga. Oba jej elementy są szalenie ciekawe i warte uwagi, dlatego polecam.
Natalia Wróblewska
Od red.
Natalio, ty wiesz- gdzie masz się stawić ;)
Prywatnie tu: tudorotasokolowska.pl
Prowadzący:
Dorota Sokołowska