Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Rozpoczęły się zbiory truskawek 4.06.2018
Wyjątkowo wcześnie w tym roku, bo w pierwszych dniach czerwca, rozpoczęły się zbiory truskawek do zakładów przetwórczych. Rolnicy z okolic Bielska Podlaskiego narzekają jednak na suszę. Jej skutkiem są małe owoce i słabe plony. Plantatorzy nie są też zadowoleni z pierwszych cen owoców w skupie.
Twórczość wieszcza ukraińskiego narodu Tarasa Szewczenki miała duży wpływ na rozwój ukraińskiej świadomości narodowej w różnych regionach. W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku w Galicji (w granicach Austro - Węgier) tamtejsi Rusini stawali się Ukraińcami m. in. dzięki jego pracom literackim. Mówi o tym prof. Rostysław Radyszewśkyj z Uniwersytetu im. T. Szewczenki z Kijowa.
Zaprasza Eugeniusz Ryżyk.
W „Ukraińskiej Dumce” będzie m.in. o tradycyjnych potrawach w Dobrowodzie oraz o witaniu Nowego Roku na Polesiu.
Nasze podlaskie kolędowanie - o tym kilka krótkich wspomnień i wypowiedzi z Malinnik, Dobrowody, Krywiatycz, Dubiażyna, Czeremchy i Białegostoku.
W świątecznym programie zapraszamy do słuchania opowieści Mikołaja Jagodnickiego o kolędowaniu w latach 60. XX wieku w Czyżach.
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz