Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Zwyczaje wielkanocne 24.04.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zwyczaje wielkanocne na Polesiu i Podlasiu.
W Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Nurcu - Stacji zorganizowana jest wystawa wielkanocna. Są to prace 27 osób - m.in. pisanki tradycyjne i współczesne, wyszywanki, chodniki. Wystawa potrwa do końca kwietnia.
W Wiejskim Domu Kultury w Wilanowie w gm. Mielnik zakończył się remont. Działa tam klub Senior Plus, w zajęciach którego uczestniczy 15 osób.
O nastrojach w Ukrainie po 2 miesiącach wojny mówi wolonterka z Równego Iryna.
Od miesiąca w gminie Milejczyce mieszka 6 - osobowa rodzina Małyczów, którą wojna niespodziewanie przywitała w rodzinnym Charkowie. Po kilku tygodniach powolnego uciekania przed frontem w obwodzie charkowskim zdecydowali się na wyjazd bardzo starym samochodem do Polski.
W „Ukraińskiej Dumce” będzie m.in. o tradycyjnych potrawach w Dobrowodzie oraz o witaniu Nowego Roku na Polesiu.
Nasze podlaskie kolędowanie - o tym kilka krótkich wspomnień i wypowiedzi z Malinnik, Dobrowody, Krywiatycz, Dubiażyna, Czeremchy i Białegostoku.
W świątecznym programie zapraszamy do słuchania opowieści Mikołaja Jagodnickiego o kolędowaniu w latach 60. XX wieku w Czyżach.
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz