Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | W Białymstoku otwarto centrum wsparcia i integracji uchodźców 07.12.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Białymstoku otwarto Centrum Spilno UNICEF. Mieści się ono w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha. Jego utworzenie było możliwe dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Jest to miejsce do spędzania wolnego czasu, odpoczynku, zabawy dzieci. Jest tu prowadzona działalność kulturalna, edukacyjna, nauka języka polskiego, można będzie skorzystać z porad prawnika lub psychologa. Realizację tych zadań zapewniają organizacje pozarządowe, które od pierwszych dni wojny pomagają ukraińskim uchodźcom.
W audycji – relacja z oficjalnego otwarcia Centrum i spotkanie z historykiem Januszem Danielukiem z Państwowego Archiwum w Białymstoku, który opowie o tym, jak władze carskie po upadku powstania styczniowego i uwłaszczeniu kreowały politykę narodowościową wykorzystując kwestie majątkowe i jak wykorzystali to włościanie z Podlasia.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W „Ukraińskiej Dumce” będzie m.in. o tradycyjnych potrawach w Dobrowodzie oraz o witaniu Nowego Roku na Polesiu.
Nasze podlaskie kolędowanie - o tym kilka krótkich wspomnień i wypowiedzi z Malinnik, Dobrowody, Krywiatycz, Dubiażyna, Czeremchy i Białegostoku.
W świątecznym programie zapraszamy do słuchania opowieści Mikołaja Jagodnickiego o kolędowaniu w latach 60. XX wieku w Czyżach.
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz