Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Pomnik Kodeksu Supraskiego w Wólce Wygonowskiej 26.11.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Wólce Wygonowskiej w gm. Orla odsłonięto we wtorek pomnik upamiętniający Kodeks supraski – cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego. Poświęcił go prawosławny biskup Siemiatycki Warsonofiusz. W województwie podlaskim trwa Rok Kodeksu Supraskiego. W tym roku mija tysiąc lat istnienia tego zabytku, jubileusz 500-lecia od momentu, kiedy trafił do biblioteki klasztoru w Supraślu i 200-lecia jego odnalezienia w tym monasterze przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Uniwersytetu Wileńskiego. Bobrowski urodził się w Wólce Wygonowskiej w 1784 roku w rodzinie miejscowego proboszcza parafii unickiej. W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych województwa. O działalności ks. Michała Bobrowskiego opowiada historyk Jerzy Gawryluk.
Jakie były elementy tradycji prawosławia kijowskiego w praktyce liturgicznej Kościoła prawosławnego na Podlasiu w połowie XIX wieku mówi ks. Łukasz Leonkiewicz z Warszawy.
Spotkania literackie z laureatami Podlaskiego Konkursu Literackiego "Piszemo po swojomu" organizowane przez Podlaski Instytut Naukowy.
Nasze podlaskie kolędowanie - o tym kilka krótkich wspomnień i wypowiedzi z Malinnik, Dobrowody, Krywiatycz, Dubiażyna, Czeremchy i Białegostoku.
W świątecznym programie zapraszamy do słuchania opowieści Mikołaja Jagodnickiego o kolędowaniu w latach 60. XX wieku w Czyżach.
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz