Radio Białystok | Gość | Jarosław Antychowicz [wideo] - prezes Infinity Group

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Infinity Group

26.09.2019, 07:43, akt. 11:10

- Kiedy mamy bardzo fajny potencjał w zespole, to wystarczy zrobić ludziom odpowiednią przestrzeń, dać narzędzia, a oni sami spowodują, że to będzie najlepsze, wymarzone miejsce pracy dla nich. To, co może zrobić pracodawca w takich okolicznościach, to starać się nie przeszkadzać.

Jarosław Antychowicz, fot. Joanna Szubzda
Jarosław Antychowicz, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Jarosławem Antychowiczem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku wyróżnienia otrzymali najlepsi pracodawcy i start-upy. Wśród Top Pracodawców jest Infinity Group z Białegostoku.

Z jej prezesem Jarosławem Antychowiczem rozmawia Lech Pilarski.



Lech Pilarski: Jak się zostaje Top Pracodawcą?


Jarosław Antychowicz: Na początku chciałem podziękować za zaproszenie. Jest mi bardzo miło. Jest to moja pierwsza wizyta w Radiu, stąd też mam odrobinę stresu. Przyznam, że zawsze sobie wyobrażałem, jak to studio wygląda od środka, i teraz miałem okazję się przekonać.

Wracając do pytania, jak się zostaje pracodawcą, top pracodawcą...


Top, bo jest to istotna różnica.


Tak. Pracodawcą jest stosunkowo łatwo zostać, top pracodawcą jest troszeczkę trudniej. Zdawałoby się, że można odpowiedzieć, że jest to bardzo proste. Natomiast oczywiście to tak do końca nie jest. Nie chciałbym upraszczać, bo to zależy od branży, zależy też od środowiska, w jakim się znajdujemy i od bardzo wielu różnych czynników, na które bardzo często pracodawca nie ma żadnego wpływu.

Prosta recepta jest możliwa wtedy, kiedy zatrudniamy bardzo inteligentnych ludzi, bardzo błyskotliwy. Kiedy mamy bardzo fajny potencjał w zespole, potencjał intelektualny, to wystarczy zrobić ludziom odpowiednią przestrzeń, dać odpowiednie narzędzia, a oni sami spowodują, że będzie to najlepsze, wymarzone miejsce pracy dla nich. I to, co w takich okolicznościach może zrobić pracodawca, to starać się nie przeszkadzać. To znaczy schodzić troszeczkę na bok i nie gasić - zdawałoby się - że czasami irracjonalnych pomysłów, ale jednak takich, które budują pewną osobowość w firmie.


Jaki był najbardziej nieracjonalny czy irracjonalny pomysł pracowników?


Proszę mi uwierzyć, nie jestem upoważniony mówić o tym na antenie. Natomiast było ich znacząco dużo.

Oczywiście z drugiej strony możemy podejść do tego zgoła inaczej. A mianowicie ja się strasznie buntuję, jak słyszę słowo HR, Human Resources. Jeżeli podchodzimy do pracowników, traktując ich jak zasoby, to już wtedy zaczyna się pierwszy problem.


Czyli już na pewno nie zostanie się top pracodawcą?


Nie chciałbym mówić, bo nie jestem w kapitule konkursu. Natomiast myślę, że tą pierwszą blokadą jest to, by zobaczyć w zespole, z którym się pracuje, rzeczywiście ludzi a nie zasoby. To jest taka różnica, którą ja dostrzegam.

Byliśmy w takiej sytuacji jeszcze przed paroma laty, kiedy powstała moda na bycie dobrym pracodawcą. Wtedy dla bardzo wielu pracodawców wydawało się, że można to ogarnąć w bardzo prosty sposób - dam bezpłatną opiekę zdrowotną, bezpłatną kawę, dwa wyjazdy integracyjne w ciągu roku i to rozwiąże problem.

Oczywiście w naszej branży, branży IT, w branży nowych technologii to tak nie działa, ponieważ dla znaczącej części załogi kluczową rzeczą w byciu w konkretnej firmie jest to, na jakich projektach pracują, to, jak bardzo są w stanie się zrealizować...


Czyli ważniejsze są wyzwania niż otoczenie pracownicze?


Dokładnie tak. Te wyzwania, możliwość realizacji pracy na międzynarodowych, dużych projektach, które są bardzo ambitne, jest to kluczowa rzecz dla młodych ludzi. I sprowadzanie ich do zasobów jest bardzo niesprawiedliwe w takiej sytuacji.


Infinity Group to firma z Białegostoku, ale o międzynarodowym zasięgu. Ilu pracowników pan zatrudnia?


Obecnie około 140, którzy pracują na miejscu, w jednym budynku. Rzeczywiście pracujemy na kilku rynkach. To, co nas wyróżnia, to to, że praktycznie nie mamy lokalnych klientów. To znaczy w ogóle nie pracujemy lokalnie.


To niedobrze, bo to oznacza, że Podlasie nie jest zasilane waszymi pomysłami, waszymi projektami.


To prawda. Przygotowujemy się na to, żeby "zasilać" też Podlasie pomysłami. Na tę chwilę jesteśmy na etapie zbierania doświadczeń i dobrych praktyk z całej Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Też czasem z Rosji, jeżeli znajdujemy tam dobre praktyki.

Natomiast niewątpliwie to, co rozwija Infinity Group, to właśnie duże projekty międzynarodowe, bo pracujemy z najlepszymi, absolutnie najlepszymi, topowymi specjalistami z branży, już o zasięgu światowym.


W branży IT musicie dużo płacić - kwestia szybkiego czy stopniowego podniesienia pensji minimalnej praktycznie u was nie istnieje.


Często mnie pytają, jak szybko zbankrutuję, gdy podniosą pensję minimalną. W wypadku Infinity Group nie będzie to miało żadnego wpływu na działalność firmy.


Problem ten, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiednich wynagrodzeń pracownikom na tle województwa, na tle Polski nie istnieje, ale na tle branży już tak.


To też jest troszeczkę bardziej złożony problem. Oczywiście firmy IT prześcigają się, jeżeli chodzi o wysokość zarobków, ale też najchętniej pozyskują już doświadczonych pracowników z innych firm.

Powstaje pytanie: ile muszą zapłacić pracownikowi Infinity Group, żeby ten zechciał zmienić pracę. Jeżeli ma dobre dobre środowisko pracy, fajne projekty, nad jakimi pracuje, to dla kilkuset złotych, tysiąca czy dwóch nie zmieni pracy na inną, gdzie będzie zarabiał parę tysięcy więcej, ale nie będzie się rozwijał.

Zatrzymanie pracowników i to, żeby chcieli pracować na odpowiednim pułapie, to jest kwestia tego, co jesteśmy w stanie zaoferować poza pieniędzmi. I tak jak wspomniałem na początku, już nie wystarczy bezpłatna kawa, napoje czy bezpłatna opieka zdrowotna, bo to teraz oferują wszyscy.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




prof. Oleg Łatyszonek gościem Rozmowy Dnia

Oleg Łatyszonek

historyk, profesor UwB
26.01.2025

Opozycja i kraje zachodnie mówią o wyborczej farsie, media państwowe chcą pokazać powszechne poparcie dla reżimu. Rządzący Białorusią od ponad 30 lat Aleksander Łukaszenka stara się o kolejną siódmą kadencję. Czy Białoruś czekają jakiekolwiek zmiany?

Natalia Stieszenko, fot. Joanna Szubzda

Natalia Stieszenko

koordynatorka białostockiego sztabu WOŚP
25.01.2025

- W Podlaskiem sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łącznie jest 26. Mamy nadzieję, że całe województwo będzie grało razem z nami - mówi Natalia Stieszenko.

Jerzy Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Jerzy Owsiak

szef WOŚP
24.01.2025

- Od początku duchem Orkiestry byli wolontariusze. Podczas pierwszego finału "rękę do góry" podniosło 10 000 osób - dziś wolontariuszy jest 120 000 i ta liczba nie zmienia się już od wielu lat - mówi Jerzy Owsiak.


Małgorzata Sawicka-Żukowska, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Sawicka-Żukowska

kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
24.01.2025

WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.

Urszula Kamińska, fot. Piotr Pietruczuk

Urszula Kamińska

trenerka reprezentacji Polski i Juvenii Białystok w short tracku
23.01.2025

- Bardzo marzę o tym, żebyśmy zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata. Wiem, że jesteśmy na to gotowi. Życzę sobie tego, żeby moi zawodnicy dorównywali kroku i by wygrali w pięknej walce - mówi Urszula Kamińska.

Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
23.01.2025

- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Anna Daszuta-Zalewska, fot. Joanan Szubzda

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
22.01.2025

Jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? - Sukces startupu zależy od czterech kluczowych czynników: pieniędzy, wiedzy, możliwość pozyskania dobrych współpracowników i umiejętności zarządzania zespołem - mówi dyrektor BPN-T.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską


Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.

Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.


źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.

Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
15.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.


Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?


Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.


dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.


Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.

Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.


Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.

Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.


Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.

Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok