Radio Białystok | Gość | Adam Musiuk [wideo] - zastępca prezydenta Białegostoku

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku

28.01.2020, 07:37, akt. 12:05

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda
Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Adamem Musiukiem rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To najważniejszy dokument mówiący między innymi o tym, jak ma rozwijać się Białystok pod względem zabudowy, układu drogowego czy wskazujący, które tereny pozostaną chronione. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego stolicy Podlasia radni miejscy uchwalili w połowie 2019 roku, ale dopiero teraz wchodzi w życie.

Wojewoda podlaski, który pełni nadzór prawny nad działalnością uchwałodawczą samorządów, w lipcu 2019 r. swoim rozstrzygnięciem nadzorczym uchwałę ws. studium unieważnił. Jego prawnicy uznali, że w pracach rady doszło do "istotnego" naruszenia ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W grudniu WSA w Białymstoku uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze. A w związku z tym, że wojewoda podlaski nie będzie skarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego tego orzeczenia, studium wchodzi w życie.

O kierunkach rozwoju miasta zawartych w studium z zastępcą prezydenta Białegostoku Adamem Musiukiem rozmawia Edyta Wołosik.



Edyta Wołosik: Studium obejmuje całe miasto, ale to nie oznacza, że nie będzie jeszcze uszczegółowione. Plany zagospodarowania przestrzennego, które właśnie tworzy się na podstawie studium, są tymi konkretnymi rozwiązaniami w danej części Białegostoku.


Adam Musiuk: Tak, polskie prawodawstwo miejskie jest tak skonstruowane, że studium jest ogólnym dokumentem zapisującym kierunki. Na jego podstawie są robione szczegółowe, bardzo precyzyjne plany określające poszczególne rozwiązania, które będą proponowane w przestrzeni miejskiej.


Rozmawialiśmy w czerwcu  2019 r. Powiedział pan wtedy między innymi, że centrum ma się przekształcić przede wszystkim w miejsce, po którym będziemy spacerować, poruszać się transportem miejskim, autobusami, rowerami. Ma być strefą bardziej wypoczynkową. Ale patrząc na to, co dzieje się w niektórych częściach Białegostoku, trudno to sobie wyobrazić. Bloków, które tak intensywnie weszły do centrum, nie zburzymy. Mówię tu między innymi o ulicach Żelaznej, Kopernika, o tym, co ma dziać się na ulicy Jurowieckiej - mają powstać tam dwa kompleksy bloków.


Studium to dokument, który mówi o kierunkach rozwoju na lata. Poprzednie uchwaliliśmy w 1999 r. To 20 lat. I dopiero dzisiaj, po tym czasie, możemy ocenić, jak tamto studium wpłynęło na rozwój przestrzenny Białegostoku.

Tak samo tutaj. To nie jest tak, że zmiany urbanistyczne zachodzą w strefie miejskiej z tygodnia na tydzień. Nawet nie z miesiąca na miesiąc i nie z roku na rok. To są dłuższe procesy.

W tej chwili, jeżeli mamy zapisane w studium, że docelowo w jakimś miejscu ma być park a dzisiaj jest całkiem coś innego, to mogę powiedzieć, że kiedyś ten park tam się pojawi. Nie umiem powiedzieć, czy to będzie za miesiąc, za rok...


Ale nie w miejscu bloku, bo tego nikt już nie zburzy.


Dlaczego? Są różne sposoby reiwtalizacji, które znamy ze świata. Rzeczywiście, najczęściej obiekt już funkcjonujący jest wykorzystany do kolejnych nowych potrzeb, ale są też sytuacje, kiedy całe kwartały są całkowicie zmieniane, jeśli chodzi o użytkowanie.

Może nie jest to najlepszy przykład, ale mieliśmy w Białymstoku chłodnię, teren przemysłowy. Nie wiemy, czy nie pojawią się tam bloki albo jakieś inne rozwiązanie. To wszystko jest możliwe.

Planowanie miejskie polega na tym, aby zapewniać mieszkańcom jak największy rozwój. I w studium o tym mówimy. Natomiast realizacja będzie zależała nie tylko od służb miejskich, ale także od inwestorów, od deweloperów, od innych czynników. Suma tych wszystkich działań powinna prowadzić do tego, że miasto będzie cały czas się rozwijało, będzie nowocześniejsze, o zrównoważonym rozwoju. A to wszystko po to, aby nam żyło się lepiej.


Zastanawiam się tylko, czy jest to jeszcze możliwe, bo tak naprawdę bloki wyrastają tam, gdzie nawet trudno jest to sobie wyobrazić. Przechodzę któregoś dnia przy ul. Wiejskiej, a tam między starymi blokami stoi nowy, w miejscu, gdzie wydawało się, że nie można zrobić nawet parkingu.


Właśnie po to mamy nowe studium. Przypominam, że ono do wczoraj nie obowiązywało, było zawieszone. Nie mieliśmy żadnego dokumentu. Wkrótce ruszamy z uchwałami; 10 planów będziemy kontynuować, będzie pięć uchwał intencyjnych, nowych, czyli już tych dokładnych planów, pokazujących, co i gdzie będziemy mogli postawić. Właśnie po to, żeby nie zaskakiwać pani redaktor nowymi blokami w przestrzeni miejskiej. One oczywiście też są potrzebne, tylko musimy je logicznie w dobrych miejscach umieścić, żeby zaskakiwać panią redaktor na przykład parkami kieszonkowymi. W Białymstoku powstaną dwa takie parki w tym roku.


Gdzie?


Nie odpowiem pani. Ale pod parki kieszonkowe mamy przeznaczonych w nowych planach kilkanaście miejsc i tu już inwestycje decydują o tym, które miejsca będziemy jako pierwsze zmieniać w takie parki, a które w dalszej kolejności.


Nie martwi pana i jako zastępcę prezydenta Białegostoku, ale może przede wszystkim jako ojca, że obecnie dzieci nie mają tego, co mieliśmy my? Nawet jak się mieszkało w bloku, to było i boisko, i plac zabaw, i trzepak. A teraz czasami na osiedlach jest jeden plac zabaw gdzie zbierają się wszyscy z danego osiedla, bo nie ma tej przestrzeni społecznej.


Trzy razy "tak". Martwi mnie to. Pamiętam, gdy wokół mego bloku było kilka boisk, które sobie sami zorganizowaliśmy. Ale powiem okrutnie: to jest nasza decyzja, to jest decyzja pani redaktor i moja. Kupiliśmy bloki, chociaż wiedzieliśmy, że obok powstaną kolejne. Nie stać nas albo nie podejmujemy takich decyzji i nie mówimy deweloperowi: kupię u pana taki blok, wokół którego będą boiska, place, i tak dalej.

Niestety ekonomia rządzi światem, rządzi też nami. I w planach musimy również patrzeć na rozwiązania ekonomiczne. Nie możemy tak "zablokować" terenów, że deweloperowi nie będzie się opłacało postawić bloku, albo z drugiej strony będą one tak drogie, że nie będzie nas na to stać. Też na to patrzymy.

Bardzo bym chciał, żeby ekonomika, żeby nasze zarobki, żeby sytuacja w naszym kraju była taka, by stać nas było na budowanie bloków, domków jednorodzinnych czy innych miejsc, gdzie będziemy mieszkać w taki sposób, żeby zapewnić olbrzymią przestrzeń dookoła.


Wspomniał pan o tym, że niektóre plany będą teraz poddawane pod obrady radnych. Jakich terenów dotyczą? Co jest najważniejsze? Co dopuszczają a czego nie?


Mamy za mało czasy, aby o tym powiedzieć. Studium rozszerza strefę miejską. Chcemy, żeby śródmieście pojawiło się także na zachodzie Białegostoku, za torami, za dworcem kolejowym. Mamy tam dość zdegradowaną strefę, przemysłową. Powoli powinna się zamienić w strefę śródmieścia, gdzie będziemy mogli pospacerować, gdzie będziemy mieli różnego rodzaju rozrywki. To jest jeden z pierwszych planów. Chcemy całkowicie zmienić funkcję tej strefy.

Jest też bardzo dużo doraźnych planów; Dojlidy, plan Bojar, gdzie chcemy założyć park kulturowy. Kilka planów się zdeaktualizowało, musimy je zmienić.

To około 15 planów i tylko w niektórych będziemy zmieniać pojedyncze, precyzyjne rzeczy, aby dopasować je do studium i polepszyć.


Bloki w centrum, bloki na obrzeżach, a budynki ciekawe architektonicznie troszeczkę wychodzą poza centrum miasta. Mówię na przykład o Archiwum Państwowym, Muzeum Pamięci Sybiru, nawet o sądzie czy budynkach Uniwersytetu w Białymstoku.


I bardzo dobrze. Na świecie mamy w tej chwili tendencję zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że nie jest tak, że wszystko znajduje się w centrum i my - mieszkańcy - musimy tam jechać, tylko jest równomiernie porozrzucane po całej przestrzeni miejskiej. Mamy więc ciekawe obiekty, miejsca związane z wydarzeniami kulturalnymi równomiernie rozłożone i na osiedlach, i w centrum, i tam, gdzie mieszkamy.

Tak samo jest z parkami kieszonkowym. Przecież mamy jeden duży park, ale często jest nam ciężko tam dojechać, nie mamy czasu, nie mamy chęci. Jeżeli będziemy mieli za oknam mały park z kilkoma ławeczkami, to z niego skorzystamy.

Jest dobra tendencja i ku temu będziemy zmierzać. Jest to świadome działanie miejskie, które polepsza jakość naszego życia.


Jeszcze raz zacytuję pana wypowiedź z czerwca: "Centrum ma się przekształcić przede wszystkim w miejsce, po którym będziemy spacerować, poruszać się transportem miejskim, autobusami, rowerami. Ma być strefą bardziej wypoczynkową". Podtrzymuje pan to, że nowe studium nam to zapewni?


Podtrzymuję i jest to jeden z moich priorytetów, by centrum jeszcze bardziej służyło mieszkańcom, żeby częściej tam spacerować. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, ona już się nie mieści w samym centrum. Powinniśmy właśnie umieścić różnego rodzaju parki tak, żebyście państwo nie tylko w tym mieście pracowali, zarabiali, ale także odpoczywali. 


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.


dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.


Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.

Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.


Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.

Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.


Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.

Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.


Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.


Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.


Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.


Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok