Radio Białystok | Gość | Jan Kochanowicz - dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

30.11.2020, 08:24, akt. 09:00

"Mam nadzieję, że szpitale tymczasowe to taki bufor bezpieczeństwa. Przy obecnej liczbie zachorowań raczej wydaje się, że wystarczy łóżek, które mamy w szpitalu zakaźnym" - mówi Jan Kochanowicz.

Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka
Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Janem Kochanowiczem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

21 059 osób - według niedzielnych (29.11.2020) danych - przebywa w polskich szpitalach z powodu COVID-19. Jest to najniższa liczba od 3 tygodni. Wydaje się, że sytuacja powoli stabilizuje się, bo w ciągu doby do szpitali trafia znacznie mniej osób zakażonych koronawirusem niż w październiku i na początku listopada. Eksperci ostrzegają jednak, że to się może zmienić. W kraju przybywa więc tzw. łóżek covidowych. W Białymstoku za kilka dni mają działać szpitale tymczasowe. Z pełnomocnikiem wojewody do spraw ich utworzenia, dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Janem Kochanowiczem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: W Podlaskiem od początku epidemii stwierdzono już w prawie 25 800 zakażeń koronawirusem. 


Jan Kochanowicz: Badania, które są przedstawiane, to jest czubek góry lodowej. Jeśli przyjmiemy według danych epidemiologicznych, że mamy objawy u 20% pacjentów, a u 80% nie mamy objawów, więc jeśli w tej chwili przede wszystkim koncentrujemy się na badaniach osób z objawami, to każdy z tych wyników należałoby pomnożyć co najmniej razy 5. 

W moim przypadku początek w domu, w rodzinie był bardzo niecharakterystyczny. Najmłodszy syn, który chodzi na warsztaty terapii zajęciowej, był trochę zmęczony, przeziębiony, trochę kataru, bez gorączki, po kilku dniach takie objawy wystąpiły u średniego syna i u żony. Poprosiłem o możliwość pracy zdalnej. Nie ma sytuacji takiej, która by potwierdziła, że ktoś z moich najbliższych współpracowników został zakażony.


W jakim czasie uporał się pan z objawami koronawirusa?


Sama gorączka to było 11 dni, do chwili obecnej jeszcze odczuwam osłabienie. W moim przypadku oprócz gorączki, utraty węchu, upośledzenia smaku, to było też osłabienie. Jako ozdrowieniec mam stosunkowo wysoki poziom przeciwciał, przekraczający 5 razy normę, dlatego też podjąłem decyzję o oddaniu osocza i jutro z synem wybieramy się do stacji krwiodawstwa.


Ilu pacjentów covidowych mają kliniki przy Żurawiej?


W tej chwili ta liczba się ustabilizowała, pomiędzy 50 a 90 pacjentów mamy. W tej chwili przygotowanych jest ponad 160 łóżek, dodatkowo jeszcze mamy 16 łóżek intensywnej terapii w szpitalu na Skłodowskiej, tak zwanych łóżek OIT-owych, gdzie są leczeni najciężej chorzy pacjenci. Trzecim takim miejscem, gdzie są hospitalizowani pacjenci z COVID-19 jest to szpitalny oddział ratunkowy. Trafiają tam pacjenci z dyżurów, a pacjenci, którzy są w stanie lżejszym, są przekazywani do innych szpitali, które się zajmują leczeniem pacjentów z COVID-19, przekazujemy też na nasz szpital zakaźny. 

Natomiast w przypadku pacjentów w ciężkim stanie, którzy wymagają intensywnej terapii, to jeśli nie ma możliwości hospitalizacji w naszym szpitalu, bo tych łóżek intensywnych jest deficyt, to pacjenci czasami przez kilka dni, nawet rekordziści tygodni, są na szpitalnym oddziale ratunkowym hospitalizowani, dopiero jak jest miejsce, to ich przekazujemy czy do innych szpitali, czy u nas na Oddział Intensywnej Terapii.


Panie profesorze przy Żurawiej ma przybyć jeszcze 90 łóżek covidowych, w hali przy Wołodyjowskiego - 80. Na jakim etapie są przygotowania, bo hala miała być już udostępniona pod koniec tego tygodnia, a 10 grudnia szpital tymczasowy przy Żurawiej.


Jeśli chodzi o stronę budowlaną, hala została już odebrana, rozpoczęto wyposażanie. Na miejscu musimy być zdolni do pilnej szybkiej interwencji. Musimy zdawać sobie sprawę, że ogromna liczba pacjentów, która tam będzie - 80 łóżek to są trzy spore kliniki, które mamy na Skłodowskiej, czy ulicy Żurawiej -  w jednym miejscu, do jednego zarządzania, do jednej obsługi. 

Inną sytuację mamy na ulicy Żurawiej - tam nie budowaliśmy od podstaw szpitala tymczasowego, tylko przyspieszyliśmy inwestycję, która trwa i kliniki pulmonologiczne, które miały za kilka miesięcy powstać, pan wojewoda przyspieszył inwestycję o kilka miesięcy, tak abyśmy pierwsze i drugie piętro tak zwanego bloku A1 mogli pacjentom udostępnić już na początku grudnia. 

Odbiór jest właśnie dzisiaj, firma przekazuje piętra dla pacjentów, pozostanie kilka dni na uzupełnienie o czystą infrastrukturę medyczną. Każdy z pokoi dla pacjentów jest już wyposażony w instalację tlenową, salę chorych, wykonany z najnowszymi standardami, każdy pokój ma oddzielną łazienkę, tak że pacjent po hospitalizacji w takim pokoju będzie tam separowany do czasu ozdrowienia lub okresu, gdzie przestanie być już pacjentem zakaźnym. 


Te dwa szpitale tymczasowe, w jakim czasie będą w 100% wyposażone w sprzęt, który zaplanowaliście?


Na początku  zgodnie z planem, jest to w dużej mierze też uzależnione od dużych niedoborów kadrowych. Nawet gdybyśmy nie musieli obsłużyć szpitala tymczasowego, to mamy na chwilę obecną 70 etatów brakujących, nieobsadzonych w szpitalu klinicznym. Też dodatkowo jeszcze ten deficyt pogłębionym jest tym, że my też jako lekarze, pielęgniarki ratownicy medyczni - chorujemy. W normalnej sytuacji w szpitalu klinicznym 80 do 100 osób jest na zwolnieniach lekarskich, na opiece nad dziećmi, natomiast na obecnie ta liczba wzrosła do 300-350 osób, które przebywają na izolacji, kwarantannie, zwolnieniach.


Ilu pracowników do tych dwóch szpitali tymczasowym wam brakuje, bo planowaliście zatrudnić około 220 osób.


Mamy w tej chwili około jednej trzeciej kadry, przede wszystkim zasoby z naszego szpitala. Duże nadzieje są pokładane w zapowiadanych regulacjach prawnych, które umożliwią zatrudnienie specjalistów z krajów tak zwanych trzecich, ale oczywiście w naszym przypadku mamy na myśli specjalistów z Białorusi, Rosji i Ukrainy, którzy bez nostryfikacji dyplomów mogliby przystąpić do pracy i wspomóc nas.


Na razie są spore braki kadrowe, to jak poradzicie sobie, jeśli okaże się, że obłożenie szpitali tymczasowych będzie, odpukać, 100-procentowe?


Tutaj liczymy też na wsparcie ze strony pana wojewody, który ma możliwość delegowania pracowników, w jakim stopniu to okaże się skuteczne, to dopiero w pokażą najbliższe dni, a też i w którą stronę pójdzie sytuacja epidemiczna, przede wszystkim w naszym regionie.


Od kiedy pracownicy będą w dwóch w szpitalach tymczasowych zatrudniani? Od momentu uruchomienia tych placówek, czy w zależności od liczby pacjentów pojawiających się w nich?


My już  w tej chwili zatrudniamy, delegujemy ich do pracy w innych miejscach w szpitalu, gdzie są pacjenci z COVID-19.


W klinikach zakaźnych macie jeszcze kilkadziesiąt wolnych łóżek. Jak pan się spodziewa, kiedy pojawią się pierwsi pacjenci już w szpitalach tymczasowych?


Mam nadzieję, że nigdy to nie nastąpi. Mam nadzieję, że jest to taki bufor bezpieczeństwa. W tej chwili przy obecnej ilości zakażeń, zachorowań raczej wydaje się, że wystarczy łóżek, które mamy w szpitalu zakaźnym.


I tutaj pojawią się głosy - to po co te szpitale tymczasowe i dodatkowe koszty?


Zawsze możemy mówić, że wydaliśmy w sposób niepotrzebny.


Ale nikt nie jest w stanie tego przewidzieć.


Przygotowujemy się na najgorsze, natomiast nie chcielibyśmy do tego dopuścić.


Jak sytuacja wygląda w innych klinikach USK?


Pracujemy, pacjenci są przyjmowani na bieżąco, niektóre kliniki, pomimo że szpital na ul. Skłodowskiej nie jest szpitalem tzw. covidowym, niektóre kliniki ze względu na swój unikatowy charakter zostały desygnowane do leczenia pacjentów z COVID-19. Należy wymienić klinikę neurochirurgii, klinikę chorób naczyniowych i transplantacji, klinikę kardiochirurgii, neurologii - tutaj dotyczy to zabiegów trombektomii, które nie są wykonywane w żadnym innym szpitalu na terenie województwa podlaskiego. 

W trakcie już całej procedury okazało się, że w Polsce nie mamy kliniki hematologii, która mogłaby leczyć pacjentów z białaczką, dlatego też przeznaczyliśmy w klinice jedno łóżko dla pacjentki, która akurat ma takiego pecha, że nie dość tego, że ma białaczkę, to jeszcze zakaziła się koronawirusem. W tej chwili to leczenie już dobiega końca, pacjentka i jedną, i drugą chorobę ma opanowaną.


Dziękuję bardzo za rozmowę. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Natalia Stieszenko, fot. Joanna Szubzda

Natalia Stieszenko

koordynatorka białostockiego sztabu WOŚP
25.01.2025

- W Podlaskiem sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy łącznie jest 26. Mamy nadzieję, że całe województwo będzie grało razem z nami - mówi Natalia Stieszenko.

Jerzy Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Jerzy Owsiak

szef WOŚP
24.01.2025

- Od początku duchem Orkiestry byli wolontariusze. Podczas pierwszego finału "rękę do góry" podniosło 10 000 osób - dziś wolontariuszy jest 120 000 i ta liczba nie zmienia się już od wielu lat - mówi Jerzy Owsiak.

Małgorzata Sawicka-Żukowska, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Sawicka-Żukowska

kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
24.01.2025

WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.


Urszula Kamińska, fot. Piotr Pietruczuk

Urszula Kamińska

trenerka reprezentacji Polski i Juvenii Białystok w short tracku
23.01.2025

- Bardzo marzę o tym, żebyśmy zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata. Wiem, że jesteśmy na to gotowi. Życzę sobie tego, żeby moi zawodnicy dorównywali kroku i by wygrali w pięknej walce - mówi Urszula Kamińska.

Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
23.01.2025

- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Anna Daszuta-Zalewska, fot. Joanan Szubzda

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
22.01.2025

Jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? - Sukces startupu zależy od czterech kluczowych czynników: pieniędzy, wiedzy, możliwość pozyskania dobrych współpracowników i umiejętności zarządzania zespołem - mówi dyrektor BPN-T.


prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.

Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską

Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.


Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.

źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.


Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
15.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.

Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.

Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.


Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.


Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.

dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.

Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.


Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.


Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.


Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok