Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski - ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB

24.05.2021, 08:04, akt. 12:07

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Polskim Radiu Białystok wracamy do tematu przechwycenia samolotu rejsowego przez białoruski reżim. Maszynę, która leciała z Aten do Wilna, nad terytorium Białorusi siłą skierowano na lotnisko w Mińsku. Na pokładzie samolotu był opozycjonista Roman Protasiewicz, którego zatrzymano, ale też ponad 150 innych pasażerów - w tym Polacy. Między innymi o tym, jakie mogą być konsekwencje tych działań – z ekspertem do spraw bezpieczeństwa – prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.



Adam Janczewski: W porannej rozmowie mieliśmy dziś mówić o parkach narodowych - w ich dniu, jednak jak już wiemy, wydarzyła się sytuacja absolutnie wyjątkowa. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda uznał przechwycenie rejestrowego samolotu przez białoruski reżim za wydarzenie bez precedensu. Czy przypomina pan sobie podobne zdarzenie w historii?



prof. Daniel Boćkowski: Przypominam sobie podobne zdarzenia w historii, ale nie do końca na terenie Europy, chociaż na terenie Europy mieliśmy taką sytuację, kiedy odmówiono przez chwilę korytarza powietrznego samolotowi prezydenta Boliwii. Francuzi, którzy odmówili korytarza powietrznego, spowodowali, że samolot musiał wylądować na terenie Austrii, natomiast tam twierdzono, że był przypadek, bo nikt nie zgłosił, tak jak trzeba, lotu HEAD i czegoś tam jeszcze. Było też przynajmniej jedno przechwycenie przez Irańczyków samolotu po to, by dopaść tam osobę, która była uznana przez reżim ajatollahów za zagrożenie. Natomiast w Europie de facto porwania statku powietrznego rejsowego po to, by wysadzić osobę, którą Łukaszenka uznaje za swojego wroga, nie było. Mamy więc do czynienia rzeczywiście z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo może zmusić do lądowania pod fałszywym pretekstem samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, na którego ma ochotę, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów, nie mówiąc już o całym bezpieczeństwie lotów, bowiem po pierwsze - była fałszywa informacja o bombie sprokurowana przez Mińsk z pełną premedytacją.



Panie profesorze, zostańmy przy tej bombie. Pojawiają się informacje, że strona Białoruska poprzez kontrolerów groziła zestrzeleniem samolotu, jeśli nie wyląduje on awaryjnie w Mińsku. Pytam może retorycznie - czy to normalna procedura w lotnictwie w przypadku podejrzenia bomby na pokładzie cywilnej maszyny, że grozi się zestrzelaniem tego samolotu?



Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego statku powietrznego. Po pierwsze - sama ogłosiła, że jest tam ładunek czy zagrożenie. Też do końca jeszcze nie wiemy, czy chodziło tylko o ładunek, czy o zagrożenie na samym pokładzie. Po drugie - poderwała samolot myśliwski co tym bardziej jest dziwne w przypadku ewentualnego zagrożenia bombowego, ponieważ samolot myśliwski, jeśli w ogóle się podrywa to po to, żeby zbliżyć się do samolotu, który mógł zostać porwany i sprawdzić między innymi czy jest czysty kokpit. Po trzecie - tak naprawdę korytarz powietrzny, który prowadził do Wilna, był znacznie krótszy i bezpieczniejszy niż zmuszenie samolotu do lotu do Mińska, więc nie ma w tym nic, co zrobili Białorusini, co byłoby zgodne z jakimikolwiek standardami bezpieczeństwa i procedur lotniczych. Na dodatek, też z różnych przecieków, byli jacyś agenci, być może także białoruscy, ponieważ w Mińsku nagle zniknęło jeszcze dodatkowo sześć osób. Jeżeli jedną jest dziewczyna Protasiewicza to mamy przynajmniej jednego Białorusina i czterech Rosjan, to te osoby próbowały na pokładzie wymusić jeszcze działanie, zmuszając pilota do nadania SOS.



Mówi się, że to agenci, którzy pilotowali Romana Protasiewicza już od lotniska w Atenach.



Właśnie. Jeżeli jedną z tych osób jest jego dziewczyna, to wychodzi na to, że jeden obywatel Białorusi i czterech obywateli Rosji jeszcze działało na pokładzie, rozpoznając, prowadząc procedury, zmuszając czy strasząc tam personel pokładowy o zagrożeniu. To wszystko razem było zaplanowaną operacją porwania obywatela Białorusi, który uzyskał azyl w państwach Unii Europejskiej, z pokładu samolotu należącego do Unii Europejskiej i lecącego z jednego z krajów Unii Europejskiej do drugiego kraju Unii Europejskiej. Pech chciał, że przez korytarz powietrzny nad Białorusią.



Premier Mateusz Morawiecki wprost określił zachowanie Białorusi. Powiedział, że to akt terroru, a samo zdarzenie nazwał porwaniem. Rozumiem, że zgadza się pan z taką oceną.



Tak, mamy sytuację, w której strona Białoruska bezprawnie i bez żadnych podstaw, prokurując dowody, zmusiła do lądowania samolot cywilny i zabrała stamtąd jedną osobę. Trudno nazwać to działaniem w celu ochrony życia i zdrowia ludzi będących na pokładzie, szczególnie kiedy poderwano do tego jeszcze myśliwiec MiG, na dodatek w pełni zbrojony, łącznie z rakietami pod skrzydłami.



To jak określiłby pan zachowanie białoruskiego reżimu. To prowokacja, demonstracja siły?



Trudno powiedzieć co to jest. To jest tak absurdalne działanie, że w ogóle wymyka się pewnym standardom. Czy to jest prowokacja? To jest wszystko razem. Po prostu Łukaszenka i służby specjalne Białorusi rzucają wyzwanie Europie, plus wysyłają informacje do wszystkich Białorusinów zarówno tych działających na zewnątrz kraju, jak i tych działających wewnątrz kraju, że nie będzie żadnej litości, jeżeli chodzi o próbę osłabienia reżimu. Pytanie brzmi, czy jest to wyłącznie pomysł, operacja i koncepcja Białoruska czy też po prostu Białorusini realizują pewne pomysły rosyjskie lub też Rosjanie rękami Białorusi realizują pewne operacje, ponieważ białoruskie służby w ten sposób się nie zachowywały, rosyjskim się zdarzało.



Dyrektorka telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, komentując zdarzenie na Białorusi, powiedziała, że to skrajnie niebezpiecznie mieć w pobliżu takie kraje jak Białoruś. Czy widzi pan jakieś zagrożenia dla nas ze strony reżimu?



Jeśli możemy pozwolić sobie na porwanie samolotu rejsowego linii Ryanair będącego notabene polską maszyną, jeżeli możemy zmusić go przy użyciu myśliwców do lądowania, to nic nie stoi na przeszkodzie, by następnym etapem operacji białoruskich stały się, dajmy na to jakieś działania, czy porwania osób, które znajdują się na terenie Unii Europejskiej, na terenie Litwy, na terenie Polski, po to, by kontynuować te procedury i pokazać, rzucić takie wyzwanie własnemu społeczeństwu. Należy założyć, że skoro powiedziano A, to można powiedzieć B i może się zdarzyć, że będziemy świadkami jakichś innych utajnionych albo nie do końca utajnionych operacji czy prób operacji ze strony Rosji, czy ze strony Białorusi wymierzonych właśnie w najbardziej znane osoby, jeżeli chodzi o opozycję białoruską. Tutaj Litwa ma się czego obawiać w przypadku Cichanouskiej, ale na naszym terytorium też znajduje się wiele osób, które poprosiły o azyl i są uznawane przez reżim za zagrożenie.



Dziś unijni przywódcy na szczycie Rady Europejskiej mają rozmawiać o możliwych sankcjach. Czy wierzy pan w ich siłę, w siłę jakichkolwiek sankcji ze strony Unii Europejskiej?



Nie wierzę w sankcje, ponieważ sankcje, które rzeczywiście odniosłyby skutek, musiałaby oznaczać całkowite odcięcie Białorusi. Nie wiem, czy Europa jest do tego zdolna i nie wiem, czy Europa nadal nie myśli kategoriami takimi, że sankcje i wszystkie ostre działania wepchną Białoruś w ręce Rosji. Białoruś jest w obcięciach Rosji. Tutaj właśnie nie ma dobrego ruchu poza takim, który z kolei całkowicie wyłączyłby reżim białoruski, ale jednocześnie wyłączyłby też białoruskie społeczeństwo.



O sytuacji na Białorusi, a także o reakcjach ze strony państw Unii Europejskiej, będziemy informować z pewnością na antenie Polskiego Radia Białystok. Dziękuję panie profesorze za rozmowę.


| red: sk




ZNAJDŹ NAS




Daniel Chomicki i Anna Czajkowska, fot. Joanna Szubzda

Daniel Chomicki i Anna Czajkowska

Fundacja "Zdrowe Miasto"
24.05.2025

- Zdrowie niestety nie jest na pierwszym miejscu. Dopóki nie zacznie szwankować, nie szukamy pomocy medycznej. Gdybyśmy tak często chodzili do specjalisty od zdrowia jak od urody, to bylibyśmy dużo zdrowszym społeczeństwem - mówi Daniel Chomicki.

Grzegorz Piekarski, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
23.05.2025

-  Ta wiosna jest inna niż wszystkie poprzednie. Mamy bardzo niski poziom wody. W tym roku nie widzieliśmy rozlewisk, więc ptaki wodno-błotne poleciały dalej. Część została i próbuje wysiadywać jajka, wychowywać młode, ale ma trudne warunki - mówi dyrektor NPN.

Bogdan Kalicki, fot. Gabriela Lasota

Bogdan Kalicki

dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
22.05.2025

- Udało się spowolnić tempo zadłużania. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli ta baza jest bardzo wysoka, to potem zatrzymać ten pociąg nie jest łatwo - mówi Bogdan Kalicki.


Łukasz Prokorym, fot. Gabriela Lasota

Łukasz Prokorym

Marszałek Województwa Podlaskiego
21.05.2025

- Szpital wojewódzki odzyskuje zdolność kredytową. To wszystko idzie w dobrym kierunku i szpital wojewódzki znowu staje się szpitalem wojewódzkim, nie tylko z nazwy - mówi marszałek woj. podlaskiego Łukasz Prokorym.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Jarosław Matwiejuk

 konstytucjonalista z Wydział Prawa UwB
20.05.2025

- W możliwość oddania głosu wkroczyli młodzi wyborcy, którzy mają nowe spojrzenie i oczekują zmian. Duopol, który trwa już tyle lat, jest dla nich nie do zaakceptowania - mówi prof. Jarosław Matwiejuk.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
19.05.2025

Wysoki wynik wyborczy Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna to ostrzeżenie dla Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - mówi dr Maciej Białous.


Jacek Zaniewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Zaniewski

prezes Żubrów Chorten Białystok
18.05.2025

Koszykarze Żubrów Białystok są o krok od zwycięstwa w finale II ligi - w pierwszym meczu pokonali na wyjeździe Polonię Leszno 94:79. Już wcześniej, po zwycięstwie w półfinałowej rywalizacji z Mickiewiczem Katowice białostoczanie zapewnili sobie awans do I ligi.

Tomasz Sajewicz, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Sajewicz

dziennikarz i korespondent Polskiego Radia w Azji
18.05.2025

- Podlasie nauczyło mnie tolerancji, tutejszy konserwatyzm uznawany jest za nietolerancję, ale wydaje mi się, że w nas wszystkich tutaj są ogromne pokłady tolerancji. Rozumienie, że jest inna kultura, jest dla nas naturalne - mówi Tomasz Sajewicz.

St. bryg. Dariusz Koc, fot. Tomasz Kleszczewski

st. bryg. Dariusz Koc

komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
17.05.2025

150 lat temu w Białymstoku powstała Zawodowa Straż Pożarna. Jak przez ten czas zmieniła się praca strażaków? Jakie są nowe wyzwania, którym muszą stawiać czoła?


gen. Sławomir Klekotka, 14.05.2025, fot. Gabriela Lasota

gen. Sławomir Klekotka

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
15.05.2025

- Strefa (buforowa) w chwili obecnej ma 78 km. Nie wnioskujemy o zwiększenie, natomiast będziemy optować za tym, by została utrzymana - mówi gen. Sławomir Klekotka.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.

Jacek Lenczewski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Lenczewski

ekspert do spraw produkcji rolnej z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Białymstoku
14.05.2025

 - Teraz, w okresie kwitnienia, jednodniowy - dwudniowy przymrozek powoduje, że rośliny obumierają i nie będą wydawały plonu. Dotyczy to  szczególnie upraw, których nie możemy ochronić, czyli sadów - wiśni, czereśni, jabłek. Może to przełożyć się na wyższe ceny - mówi specjalista.


Renata Reda i Szymon Hołownia, 13.05.2025, fot. Joanna Szubzda

Szymon Hołownia

kandydat na prezydenta, marszałek Sejmu
13.05.2025

- Ja nikogo nie szantażuję, nikomu nie grożę. Ja tylko mówię, że my dajemy temu rządowi większość po coś. Tym czymś są wartości, a nie stołki - mówi Szymon Hołownia.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
12.05.2025

Uczniowie ostatnich klas podstawówki rozpoczynają egzamin ósmoklasisty. W tym roku na pisanie sprawdzianów mają o 25 procent więcej czasu niż w latach poprzednich.

Marek Jakubiak, fot. Joanna Szubzda

Marek Jakubiak

poseł, kandydat na prezydenta RP
12.05.2025

- Z jednej strony mamy parcie od Ruskich, z drugiej od Niemców, a my jesteśmy, jak zwykle, jak w imadle. Te wybory nie będą dotyczyły tego, czyja Polska będzie, tylko, czy w ogóle Polska będzie - mówi kandydat na prezydenta RP Marek Jakubiak.


dr Radosław Poniat, 12.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.
12.05.2025

- W tej chwili ludzie raczej głosują na tych kandydatów, którzy są związani z ich partiami, a wyborcy określonych partii już wcześniej wiedzą, kogo popierają. Natomiast w drugiej turze trzeba przekonać tych, którzy nie są domyślnym elektoratem danego kandydata - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

Grzegorz Kuczyński, fot. Barbara Sokolińska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
11.05.2025

- Bieganie to sposób na życie, a nie biznes - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?

ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.

Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.


Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.

Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.

Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.


dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.


Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.


Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.


Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok