Radio Białystok | Gość | Krzysztof Bosak [wideo] - lider i poseł Konfederacji

Krzysztof Bosak [wideo]

lider i poseł Konfederacji

19.10.2023, 07:16, akt. 09:35

- Wszystko jest przed nami. Mamy dobry program, mamy dobre recepty, musimy się lepiej przygotować do kolejnej kampanii wyborczej - mówi lider i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński
Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wciąż nie ma pewnych informacji, jakie partie stworzą rząd. Niektórzy jeszcze dyskutują nad błędami kampanii wyborczej.

Jednym z przegranych wydaje się być Konfederacja, która uzyskała mniej mandatów poselskich niż sądziła, że jej się uda jeszcze kilka tygodni przed wyborami. O tym ze swoim gościem - posłem i liderem Konfederacji Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Konfederacja miała być trzecią siłą w Sejmie – tak przynajmniej na wiele tygodni przed wyborami wskazywało wiele sondaży. Tak się niestety nie stało. Zdobyła nieco ponad 7 proc. głosów i o tym rozmawiam z jej ogólnopolskim liderem – posłem Krzysztofem Bosakiem, który ponownie został wybrany do Sejmu, tym razem z podlaskiej listy. Dzień dobry.


Krzysztof Bosak: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.


Rozpoczęło się już rozliczanie winnych za porażkę? Jako pierwszy odpowie za to Janusz Korwin-Mikke? Bo został zawieszony.


Wybory, w wyniku których mamy samodzielny klub poselski, zdobyliśmy ok. 300 tys. głosów więcej, a na Podlasiu mamy najlepszy wynik w Polsce, czyli ok. 10 proc. to jest jednak pewien krok do przodu. Oczywiście liczyliśmy na więcej, np. na 40 posłów, a nie na 18…


Ale Sławomir Mentzen mówił, że to porażka.


Mówienie o porażce na podstawie sondażu exit poll w wieczór wyborczy…


To pana kolega tak powiedział.


Ja uważałem, że trzeba zaczekać na oficjalne wyniki. Te oficjalne wyniki wyborów były trochę lepsze, a przede wszystkim gdyby frekwencja nie była tak wysoka, tylko zwykła, to te 7 proc., które uzyskaliśmy w skali kraju przeliczałoby się na 9 proc. To jest 1,5 mln wyborców. I oczywiście żal jest tych głosów, które na nas nie padły, szkoda, że to nie są 2 mln wyborców i wynik na poziomie 10 proc. w skali kraju, oczywiście, że szkoda. Natomiast co się odwlecze, to nie uciecze – ja jestem przekonany, że Konfederacja jest partią przyszłości, nasi posłowie, nasi liderzy są młodsi o pokolenie od polityków PiS-u, Platformy czy Lewicy, chociaż tam też się trochę młodych, czy w średnim wieku ludzi pojawiło teraz w Sejmie.

Natomiast ja uważam, że naprawdę wszystko jest przed nami. Mamy dobry program, mamy dobre recepty, musimy się lepiej przygotować do kolejnej kampanii wyborczej – zrobimy to, pokażemy, że jesteśmy w stanie z tymi siłami politycznymi rywalizować. W demokracji nigdy pozycji politycznej nie buduje się jednym skokiem, jednym susem. To jest proces rozpisany na wiele kampanii wyborczych.

Dla Konfederacji to była trzecia ogólnopolska kampania wyborcza i jako pierwsza partia od wejścia Polski do Unii Europejskiej obroniliśmy się w polskim Sejmie będąc czymś nowym. Wszystkie inne wcześniejsze alternatywy dla PiS-u, dla Platformy skończyły się po jednej kadencji albo w ogóle nie przeszły progu. My się umocniliśmy, nasi rywale już wiedzą, że nie da się Konfederacji ani rozbić, ani w żaden prosty sposób pokonać. Czas, żeby zaczęli się przyzwyczajać, że jesteśmy trwałym elementem sceny politycznej i trzeba się liczyć z naszym programem i z naszymi wyborcami.


A za co został zawieszony w prawach członka Konfederacji i wykluczony z rady liderów Janusz Korwin-Mikke? Czy to za jego wypowiedzi o pana żonie, w odwecie, że ona dostała się do Sejmu, a on nie? Czy za jego wcześniejsze wypowiedzi związane z aferą pedofilską?


Zupełnie nie. Za przebieg kampanii wyborczej, gdzie zamiast stosować się do tego, co sztab zarządził i realizować wspólną strategię to postanowił robić to, co lubi, czyli prowokować, pojawiać się na jakichś bezsensownych, niezwiązanych z nami wydarzeniach, typu jakaś Fundacja Patriarchat, jakieś opowiadanie głupot na temat kobiet, na temat wieku zgody na współżycie seksualne. To są rzeczy, które odstraszyły od nas wielu poważnych ludzi. To są rzeczy, które nie mają absolutnie nic wspólnego ani z poglądami naszymi, ani z działaniami Konfederacji. Natomiast nasi przeciwnicy bezlitośnie te błędy wykorzystali przeciwko nam, powodując, że część wyborców umiarkowanych zaczęła się zastanawiać, co to jest za formacja Konfederacja, czemu tam są jacyś ludzie, którzy opowiadają jakieś głupoty.

I my wyciągamy z tego wnioski. To znaczy Janusz Korwin-Mikke funkcjonował przez ostatnie lata na specjalnych prawach jako żywa legenda, jako założyciel polskiego środowiska wolnościowego, jako weteran walki z socjalistami, z lewicą, natomiast bycie takim weteranem, taką żywą legendą nie daje nikomu prawa do psucia pracy, politycznej pracy wyborczej setkom kandydatów, którzy zaangażowali swoje serce, czas i pieniądze w kampanie wyborcze.

Myślę, że gdyby nie kilka niemądrych wypowiedzi na finiszu kampanii wyborczej – zresztą żeby była jasność, nie tylko Janusza Korwin-Mikkego, to dotyczy też kilku innych osób – to mielibyśmy lepszy wynik, mielibyśmy nie 18 posłów, tylko na przykład dwudziestu kilku albo trzydziestu. Szkoda, że tak się nie stało.


Czyli jeszcze szykujecie jakieś zmiany w Konfederacji, skoro to dotyczy też innych waszych członków?


To jest proces profesjonalizacji Konfederacji. My powstaliśmy w 2019 roku jako swego rodzaju pospolite ruszenie kilku niezależnych środowisk prawicowych, między eurowyborami a wyborami parlamentarnymi profesjonalizowaliśmy się, przez te ostatnie cztery lata pokazaliśmy, co to znaczy być opozycją merytoryczną w Sejmie, kiedy Lewica i Platforma robiły jakieś akcje blokowania Sejmu, jakieś tam śmieszne próby zawiązywania Majdanu pod Sejmem.

Myśmy pracowali ciężko w komisjach, wygłaszali przemówienia, pisali dokumenty programowe. Myślę, że przez cztery lata w debatach sejmowych pokazaliśmy, że działamy na rzecz Polaków prowadzących działalność gospodarczą, ciężko pracujących, żeby ochronić ich pieniądze, żeby ochronić ich działalności gospodarcze, kiedy nikt nie występował w obronie przedsiębiorców w trakcie lockdownu.


Teoretycznie możecie mieć jeszcze więcej pracy, bo będziecie mieć własny klub, w związku z tym więcej możliwości, więcej czasu na mównicy sejmowej.


I przede wszystkim możliwość samodzielnego zgłaszania projektów ustaw.


I właśnie już zapowiadacie zgłoszenie projektu ustawy w sprawie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Dlaczego już teraz to zapowiadacie? Czy sprawdzacie, czy PiS was poprze, a przez to może jednak dacie jemu poparcie przy sprawowaniu rządów, bez wchodzenia w koalicję oczywiście, jak zapowiadaliście.


Nie zamierzamy dawać poparcia, a w szczególności nie na zachętę żadnej partii, żadnym projektom. My mamy podejście merytoryczne, w związku z czym zapowiedzi nas nie interesują. Wiemy, że politycy w tych kampaniach wyborczych kłamią, w tej chwili już się zaczęli wycofywać ze swoich wypowiedzi, ci, co się szykują do rządzenia. Myśmy mówili przez całą kampanię wyborczą że w kasie państwowej pusto, że te wszystkie obietnice są gołosłowne. Platforma czy lewicowcy przez całą kampanię wyborczą kłamali, że dadzą wszystko wszystkim, PiS-owcy zresztą tak samo. I teraz nagle się połapali, że kasa państwowa jest pusta i że trzeba sprawdzać, jaki jest jej stan finansów.

Konfederacja w kampanii była jedyną uczciwą siłą, która mówiła, że Polska jest potwornie zadłużona, że mamy bardzo wysoki deficyt i na nowe obietnice socjalne pieniędzy nie będzie.


Na nowe, a na te dotychczasowe?


Te dotychczasowe też są nowe, bo np. rozszerzenie 500 plus do 800 plus na chwilę obecną nie ma statusu czegoś, co jest wypłacane, tylko ma obietnicę zapowiedzi na rok przyszły. I łatwo się robi zapowiedzi czy ustawy na rok przyszły, ale trudniej później zrealizować budżet. Więc niezależnie, czy będzie rządzić PiS z jakimiś koalicjantami, których sobie dobierze czy Platforma z koalicjantami, to będą mieć dokładnie te same problemy.

I my będziemy – to mogę obiecać wszystkim – uczciwie mówić, jaki jest stan rzeczy. Stan finansów, stan regulacji unijnych nakładających gigantyczne, nowe koszty na Polaków, o czym się prawie nie mówi, że koszty ciepła, koszty prądu, koszty komunikacji, koszty budowania domu – to wszystko nam drastycznie idzie w górę w wyniku nakładanych przez Unię norm, np. Fit for 55 czy Europejskiego Zielonego Ładu – zachęcam sprawdzić, co to jest.


I z tym będzie musiał zmierzyć się rząd. A co powinien zrobić teraz prezydent Andrzej Duda?


Prezydent Andrzej Duda musi powierzyć komuś misję tworzenia rządu. Pewnie nie będzie tu zaskoczenia i powierzy ją PiS-owi czy liderowi PiS-u. I zobaczymy, jak sobie poradzą, trwa w tej chwili polowanie na koalicjanta dla PiS-u, zobaczymy, jak to się skończy. Są najróżniejsze plotki, np. o dogadywaniu się z PSL-em, a nawet, co ciekawe, z częścią Lewicy. Czy to prawda, czas najbliższy pokaże.


A z wami nie było jeszcze próby?


Nie, my nie zostaliśmy propozycji rozmów od żadnej ze stron. Nie jest to zresztą dla nas jakimś specjalnym zaskoczeniem, ta nasza pryncypialność jest myślę, że powszechnie znana w Sejmie. Natomiast oczywiście jeżeli będą propozycje rozmów, to będziemy zastanawiać się, co z tym zrobić, bo przypomnijmy, że zanim rząd, to jeszcze trzeba wybrać marszałka i chcielibyśmy mieć w Sejmie jakiegoś normalnego marszałka, który pozwoli nam pracować w jakichś normalnych warunkach, a nie po nocach, tak na kolanie prawo podpisać, zrobić ustawy z błędami i później je poprawiać. To się musi skończyć.


A jak będzie pracował pan jako poseł wybrany z listy podlaskiej? Co nasz region będzie miał z tego, że pan został wybrany przez mieszkańców województwa podlaskiego?


Dobrą reprezentację, uczciwe informacje, już to w kampanii wyborczej pokazaliśmy podczas spotkań w Suwałkach, Łomży, Białymstoku, że jestem otwarty na te pytania, że można przyjść, można rozmawiać i będziemy tak pracować niezależnie, ile ta kadencja będzie trwała. Uczciwie informować wszystkich Polaków w województwie podlaskim mieszkających jak sprawy polityczne i państwowe się mają.

Będziemy budować poparcie, będziemy wspierać i przygotowywać się do wyborów samorządowych. Mieliśmy bardzo mocną listę, na której byli ludzie z doświadczeniem samorządowym – czy w samorządzie wojewódzkim, gminnym czy powiatowym. No i oczywiście interwencje w Warszawie we wszelkich instytucjach – to mogę obiecać. Jeżeli którykolwiek samorząd czy obywatele będą potrzebowali takich interwencji to oczywiście tak jak w poprzedniej kadencji poseł Robert Winnicki, tak i ja teraz jestem gotów na te interwencje, na tą współpracę.

I myślę, że to jest to, czego potrzebujemy. Aktywność, dobre listy do samorządów, polityczna ofensywa samorządowa, interweniowanie w obronie praw obywateli. Natomiast to, co nas czeka przede wszystkim w tej chwili – październik, listopad, grudzień – to jest czas niestabilności politycznej, wyłaniania nowego rządu. Życzmy sobie wszyscy, jako Polacy, żebyśmy mieli przed świętami Bożego Narodzenia dobry rząd, bo inaczej mogą nas czekać kolejne wybory. I chyba nikt z nas nie chce kolejnej kampanii wyborczej, a jeśli nie wyrobimy się z tymi terminami budżetowymi, jeżeli nie sformułuje się większość, to po prostu ta kampania wyborcza może się znów powtórzyć.


Rozmowy o utworzeniu rządu toczą się zarówno po stronie obecnej opozycji, jak i po stronie rządzącej. Być może w przeciągu niespełna miesiąca wiele rzeczy w tej kwestii się wyjaśni. Dziękuję bardzo za rozmowę.


Dziękuję bardzo, życzę dobrego dnia i pozdrawiam wszystkich mieszkańców Białegostoku i Podlasia.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Jerzy Owsiak, fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Jerzy Owsiak

szef WOŚP
24.01.2025

- Od początku duchem Orkiestry byli wolontariusze. Podczas pierwszego finału "rękę do góry" podniosło 10 000 osób - dziś wolontariuszy jest 120 000 i ta liczba nie zmienia się już od wielu lat - mówi Jerzy Owsiak.

Małgorzata Sawicka-Żukowska, fot. Joanna Szubzda

Małgorzata Sawicka-Żukowska

kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
24.01.2025

WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.

Urszula Kamińska, fot. Piotr Pietruczuk

Urszula Kamińska

trenerka reprezentacji Polski i Juvenii Białystok w short tracku
23.01.2025

- Bardzo marzę o tym, żebyśmy zdobyli trzy medale na mistrzostwach świata. Wiem, że jesteśmy na to gotowi. Życzę sobie tego, żeby moi zawodnicy dorównywali kroku i by wygrali w pięknej walce - mówi Urszula Kamińska.


Agnieszka Krokos-Janczyło, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
23.01.2025

- Edukacja zdrowotna w XXI wieku jest bardzo ważna. Przez ten rok będzie przedmiotem nieobowiązkowym po to, żeby zobaczyć, w jakich aspektach się sprawdziła i jakie było zainteresowanie - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Anna Daszuta-Zalewska, fot. Joanan Szubzda

Anna Daszuta-Zalewska

dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
22.01.2025

Jakie są szanse, że nowatorskie firmy przetrwają na trudnym rynku? - Sukces startupu zależy od czterech kluczowych czynników: pieniędzy, wiedzy, możliwość pozyskania dobrych współpracowników i umiejętności zarządzania zespołem - mówi dyrektor BPN-T.

prof. Adam Bartnicki, fot. Marcin Gliński

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.01.2025

- Donald Trump zapowiedział rewolucje i to rewolucje na trzech płaszczyznach - płaszczyźnie ideologicznej, gospodarczej i politycznej. Te zmiany już są realizowane, bo są przygotowane akty wykonawcze - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Adam Bartnicki.


Fot. A. Tyszkiewicz

Magdalena Radziszewska

dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku
20.01.2025

Jak pomóc pracodawcom w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników - rozmowa z Magdaleną Radziszewską

Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

mł. insp. Tomasz Krupa

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
20.01.2025

- Jesteśmy województwem, w którym przestępczość w skali kraju jest najmniejsza - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.

Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.


Marta Wójcik, fot. Sylwia Krassowska

Marta Wójcik

przedstawicielka Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm "Klub Kobiet Biznesu"
17.01.2025

- Kobiety na Podlasiu to specyficzny rodzaj kobiet. Są bardzo pracowite, zdeterminowane, szczególnie te z małych miejscowości. Cały czas chcą udowadniać, że ta Polska B nic nie znaczy, że dadzą radę - mówi Marta Wójcik.

źródło: SwÅda  (Swada Music), Facebook

Swada i Niczos

finaliści polskiej preselekcji Eurowizji
16.01.2025

- Cieszymy się, że docenili naszą piosenkę po podlasku. Jest dla nas wyróżnieniem, że możemy reprezentować mniejszość w takim konkursie. To dla nas szansa i cieszymy się, że Podlasie Bounce może dotrzeć do większej grupy ludzi, niż nasi tradycyjni odbiorcy - mówią Swada i Niczos.

Tadeusz Wilczyński, fot. Sylwia Krassowska

Tadeusz Wilczyński

dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
15.01.2025

- Lasy Państwowe sprzedają drewno naszym polskim odbiorcom, nie Chińczykom - mówi Tadeusz Wilczyński.


Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Nowakowska

wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
15.01.2025

- Na koniec 2023 roku wskaźnik ubóstwa wśród Polaków osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Znalazło się w tym zasięgu ubóstwa 2,5 mln Polek i Polaków. To jest ogromna liczba, dlatego też zmiana kryteriów dochodowych uprawniających do wsparcia z pomocy społecznej była niezbędna - mówiła w Polskim Radiu Białystok wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.

Janusz Bobik, 14.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2025

- Warto, żeby mieszkańcy wrzucali odpady tekstylne do pojemników w PSZOK-ach, a ubrania, które nadają się do użycia - do pojemników PCK rozstawionych na terenie miasta - mówi Janusz Bobik.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
13.01.2025

Od stycznia wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowe świadczenie do emerytury. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej - mówi Katarzyna Krupicka.


Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za kulturę
12.01.2025

Po wyborach, w samorządowych placówkach kultury ciągle padało pytanie czy będą zmiany na stanowiskach dyrektorów. Roszady już się zaczęły, w Książnicy Podlaskiej obowiązki pełni nowa dyrektor, a kto jeszcze pożegna się z szefowaniem swojej instytucji?

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski i Tomasz Kleszczewski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
10.01.2025

Wyłoniliśmy 10 finalistów VI edycji Nagrody Muzycznej PRB "Niebieski Mikrofon". Nasza radiowa komisja wytypowała podlaskich wykonawców, którzy wystąpią w Wielkim Finale w Studiu Rembrandt 16 marca 2025 roku.

Wojciech Strzałkowski, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2025

- Łukasz Masłowski cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych zawodników. Ma kilku kandydatów. Pięciu zawodników z Akademii Piłkarskiej jedzie do Turcji na obóz. To też są talenty, które powoli trzeba wdrażać. Trener i dyrektor sportowy robią to z głową. Nic na siłę i nic na hura - mówi Wojciech Strzałkowski.


Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.

dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.


Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.

Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.

Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.


dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.

Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.


prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.

Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.


Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.


Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok