Radio Białystok | Gość | Małgorzata Sawicka-Żukowska - kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
WOŚP w tym roku wspiera onkologię i hematologię dziecięcą. - Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny, mieć własne dzieci - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.
WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej - dla 18 oddziałów dziecięcych, w tym Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Wśród kwestujących podczas niedzielnego finału będzie można spotkać wielu pracowników Uniwersytetu Medycznego i szpitali klinicznych.
Z kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku dr n. med. Małgorzatą Sawicką-Żukowską rozmawia Renata Reda.
Wsparcie, które daje szansę na życie
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna zbiórka koncentruje się na wsparciu dziecięcej chirurgii onkologicznej, neurochirurgii oraz diagnostyki molekularnej. Jak podkreśla dr Małgorzata Sawicka-Żukowska, jest to niezwykle istotna pomoc dla dzieci walczących z nowotworami.
Większość naszych pacjentów ma szansę na powrót do zdrowego życia. Chcemy, by mogli wrócić do szkoły, przedszkola, realizować marzenia, zakładać rodziny - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.
Diagnostyka na światowym poziomie
Nowoczesny sprzęt pozwala na dokładniejsze badania, które nie odbiegają od standardów zachodniej Europy. Dzięki niemu możliwe jest skuteczniejsze przewidywanie nawrotów choroby oraz szybsza i precyzyjniejsza diagnoza.
Polska ma bardzo dobre wyniki wyleczalności. Dzięki nowoczesnym technologiom jesteśmy w stanie z dużą dokładnością przewidzieć nawrót choroby oraz skutecznie pomagać pacjentom - zaznacza ekspertka.
Pomoc dla pacjentów i ich rodzin
WOŚP wspiera nie tylko dzieci, ale i ich rodziny. Fundacja zapewnia m.in. wygodne fotele dla rodziców, którzy często spędzają w szpitalu długie tygodnie, a nawet miesiące.
Nie można zapomnieć o wsparciu, jakie dostają rodzice. Możliwość odpoczynku, choćby przez chwilę, ma ogromne znaczenie w trudnym czasie hospitalizacji dziecka - dodaje dr Sawicka-Żukowska.
Jak podkreśla, to nie jest kilka dni pobytu w klinice, tylko kilkanaście tygodni, kilkanaście miesięcy.
Czasami są to wielokrotne hospitalizacje. Takim przykładem może być ostra białaczka limfoblastyczna, której leczenie trwa dwa lata, a w niektórych przypadkach samo intensywne leczenie, czyli w większości złożone z leczenia szpitalnego, trwa około 14 miesięcy - wyjaśnia lekarka.
Muzyka, która daje nadzieję
Tegorocznej zbiórce w Białymstoku towarzyszy wyjątkowa piosenka - "Czerwone Okulary". Powstała z inicjatywy mamy jednego z byłych pacjentów kliniki, oboistki Opery i Filharmonii Podlaskiej, która napisała tekst. Muzykę skomponował Max Fedorov.
To piękna rockowa aranżacja. Każde słowo tej piosenki ma ogromne znaczenie. Każdy, kto zetknął się z onkologią dziecięcą, czuje jej emocjonalny przekaz - mówi dr Sawicka-Żukowska.
Niesamowita historia Państwa Kluseczków
Ważnym wydarzeniem towarzyszącym finałowi WOŚP w Białymstoku jest wystawa zdjęć "Państwo Kluseczkowie" autorstwa Magdaleny Topczewskiej i premiera książki "Saga Rodu Kluseczków. Olek i Barbara zakochana Para", którą napisała właśnie dr Małgorzata Sawicka-Żukowska. Książka opowiada historię małych pacjentów Basi i Olka, którzy poznali się podczas leczenia.
Spotkali podczas hospitalizacji na jednej sali i rozpoczęli bardzo przyjacielską relację. Mówili, że są narzeczonymi, jak to dzieci, i spędzali bardzo dużo czasu razem. Relacja ta miała bardzo duży wpływ na ich tolerancję leczenia, na przejście przez leczenie. Wzajemnie się wspierali, pomimo bardzo młodego wieku - opoiwada dr Sawicka-Żukowska.
Co ważne, nazwa 'Państwo Kluseczkowie" nie powstała na potrzeby książki. - Oni są prawdziwi, ponieważ zwracali się do siebie per "mój słodki kluseczku" - mówi doktor.
Jesteśmy zachwyceni tymi młodymi ludźmi. Ale też chciałam powiedzieć, że generalnie jestem zachwycona wszystkimi naszymi dziećmi. Każde z nich znajduje unikalny sposób, jak radzić sobie z chorobą nowotworową, jak przez nią przejść. Czasem wspierają się na sztuce, na muzyce, na rodzeństwie, na relacjach z przyjaciółmi, nowych zainteresowaniach Część dzieci odnajduje talenty w trakcie hospitalizacji - mówi dr Małgorzata Sawicka-Żukowska.
Wielkie zaangażowanie lekarzy i wolontariuszy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko darczyńcy i sponsorzy, ale także lekarze i pracownicy szpitali, którzy aktywnie uczestniczą w zbiórce.
My również jesteśmy wolontariuszami. Można nas spotkać na stoiskach w Galerii Jurowieckiej i na rynku. To dla nas ogromnie ważne, bo widzimy realne efekty tej pomocy - podkreśla dr Sawicka-Żukowska.
Pracownicy medyczni będą między innymi w Galerii Jurowiecka w Białymstoku od 12:00 do 18:00, gdzie organizują różne akcje prozdrowotne. Kwestować też będą w centrum Białegostoku, zwłaszcza w pobliżu Pałacu Branickich.
Każdy procent ma znaczenie
Poprzedni finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który był skoncentrowany na pomocy onkologii i hematologii dziecięcej, założył, że wraz z pomocą szczególnie dotyczącą diagnostyki molekularnej, wzrośnie wyleczalność w zakresie chorób nowotworowych u dzieci. - I ona wzrosła o 10 proc. - mówi doktor.
My walczymy o każdy procent, bo za każdym procentem stoją dzieci, których się nie udało uratować, które nigdy nie wróciły ze szpitala. Mówimy o ogromnej tragedii całych rodzin. I dla nas każde z tych żyć, każdy z tych procentów jest bardzo ważny - podsumowuje dr Sawicka-Żukowska.
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już w najbliższą niedzielę. To okazja, by wspólnie wesprzeć dziecięcą onkologię i dać małym pacjentom szansę na zdrowe życie.