Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od 15 czerwca swoje działanie wznowią sanatoria. Na jakich zasadach placówki przyjmą kuracjuszy? Porozmawiamy też o urlopach zaległych, czy pracodawca może wysłać na przymusowy wypoczynek, albo wezwać nagle do pracy?
Goście Doroty Niebrzydowskiej:
Agata Dyszkiewicz - zastępca dyrektora ds. świadczeniobiorców i służb mundurowych podlaskiego oddziału NFZ
Beata Kalinowska z PIP
Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć lub kontynuować, w przypadku gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii.
Leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim skierowania będzie przysługiwać tym pacjentom, którzy:
oraz kolejnym pacjentom oczekującym na rozpoczęcie leczenia.
Ważne: Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań zwanych drive-thru. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.
Jak podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ – o tym, gdzie wykonać takie badanie pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będzie mogła poddać się badaniu.
Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznierozpoczęcie leczenia.
Szczegółowe informacje oraz adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są na stronie Podlaskiego NFZ oraz pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800- 190- 590.
Ważne wskazówki dla pacjentów :
- każdy, kto po 15 czerwca wyjedzie do uzdrowiska dostanie w najbliższych dniach list od NFZ – w liście będą wszelkie instrukcje postepowania, nie trzeba teraz kontaktować się z NFZ, to niczego nie przyspieszy
- każdy, kto dostanie list z informacją o wyjeździe do uzdrowiska 6 dni przed wyjazdem musi wykonać test na obecność koronawirusa
- negatywny wynik testu będzie „przepustką” na wyjazd do uzdrowiska
- test będzie bezpłatny, należy go wykonać w mobilnym punkcie pobrań, wystarczy mieć dowód tożsamości i numer PESEL.
Koniec roku to czas intensywnych zakupów, a początek roku to czas zwrotu tych nieudanych. Jak bezpiecznie kupować i jak zwrócić niechciany towar?
Trwa czas świątecznych zakupów. Jak robić je mądrze? Czy wszystko, co kupimy, możemy oddać w sklepie lub wymienić?
Co roku w wyniku nieprzemyślanych prezentów świątecznych kilka tysięcy psów zostaje porzuconych lub zabitych. Pamiętajmy o tym, przygotowując się do Bożego Narodzenia.
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów: szukamy prezentów, produktów na świąteczny stół... Jak kupować, by było to bezpieczne dla nas i naszych finansów.
Od 1 stycznia 2025 roku pojawi się możliwość składania wniosków o przyznanie nowego świadczenia: renty wdowiej. Czym różni się od dotychczas obowiązujących?
Czy możliwość zrobienia prawa jazdy przez 17-latka to dobry pomysł? Czy kary za wykroczenia i przestępstwa drogowe powinny być jeszcze ostrzejsze?
Statystyki dotyczące przemocy wobec mężczyzn są bardzo niedoszacowane. Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Mężczyźni rzadko przemoc zgłaszają, rzadko też zgłaszają się po pomoc.
U progu przedświątecznego okresu zakupowego, z promocjami i niesamowitymi okazjami, które czekają… a może czyhają na nas w sklepach, spróbujemy spojrzeć na te okazje mocno otwierając oczy. Gościem audycji "Masz prawo" jest Leszek Mironiuk, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, czy inaczej - rozporządzenie o ochronie danych osobowych - to dokument, który kilka lat temu spędzał sen z powiek wszystkim, którzy mają do czynienia z gromadzeniem czy przetwarzaniem danych. Ale nie tylko… Chyba każdego z nas dotknęły wprowadzone 6 lat temu przepisy.
Prowadzący:
Wojciech Kujałowicz