Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Biblioteka. Oczywiście!" - Tydzień Bibliotek w Książnicy Podlaskiej
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Cykl edukacyjnych zajęć językowych dla dzieci
To już XIV edycja programu, którego głównym celem jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, a także powiększenie kręgu czytelników i użytkowników biblioteki.
Już od najbliższego wtorku (9.05) w Książnicy Podlaskiej rozpoczyna się cykl edukacyjnych zajęć językowych dla dzieci. Będą one obejmowały zabawy, gry, głośne czytanie oraz inne ćwiczenia i działania zorientowane na rozbudzenie u najmłodszych pasji do nauki języków obcych.
Zajęcia poprowadzą studenci UwB
Zajęcia poprowadzą studenci filologii angielskiej z elementami hiszpańskiego. Organizowany przez Książnicę we współpracy z uniwersyteckim Instytutem Neofilologii (Wydział Filologiczny UwB) cykl jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem.
Zajęcia będą się odbywały w Książnicy od 9 maja do 30 czerwca 2017 r.
W Tygodniu Bibliotek wezmą również udział Filie Książnicy Podlaskiej, które przygotowały szereg ciekawych zajęć dla najmłodszych czytelników.
Filia nr 1, ul. Dobra 12, 9-29 maja
Spotkania z autorkami książek dla dzieci: E. Janikowską, K. Janowicz-Timofiejew, zajęcia z elementami logopedii i dogoterapii, konkurs recytatorski związany z twórczością Ewy Szelburg-Zarembiny;
Filia nr 2, ul. Kozłowa 4, 8-12 maja
Warsztaty "Droga książki do biblioteki" oraz zajęcia związane z historią Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie;
Filia nr 3, ul. Ciepła 15, 8-17 maja
Spotkanie z Martą Fox - autorką książek dla dzieci i młodzieży, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, warsztaty naukowe Eksperymentuj, odkrywaj, działaj.
Bądź ja Maria! oraz czytelnicze "Przygody kropelki wody","Niezapominajka";
Filia nr 4, ul. KEN 36, 8-31 maja
Warsztaty muzyczne z elementami gry na gitarze oraz perkusji, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki;
Filia nr 5, ul. Pułaskiego 96, 8-12 maja
Wspólne czytanie bajek, mnóstwo quizów i zagadek oraz warsztaty "Jak powstaje książka";
Filia nr 6, ul. Piastowska 11 a, 8-15 maja
Spotkania DKK, wystawa "Ilustracja w książce na przestrzeni wieków", zajęcia połączone z prezentacjami multimedialnymi związane z historią książki, bibliotek a także życiem i twórczością Josepha Conrada-Korzeniowskiego;
Filia nr 7, ul. Zielonogórska 2, 8-15 maja
Ciekawa ekspozycja książek wydanych na przełomie XIX/XX wieku, konkursy dla czytelników i sympatyków biblioteki "Co przedstawia prezentowana praca z metaloplastyki", spotkania autorskie m.in. z K. Janowicz-Timofiejew, lekcje biblioteczne "W świecie książek i baśni";
Filia nr 8, ul. W.Witosa 34, 2-16 maja
Spotkania z Białostockim Towarzystwem Esperantystów, warsztaty naukowe dla dzieci Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!, prezentacja twórczości Sekcji Twórczej CEW Klanza, szereg lekcji bibliotecznych pod hasłem "Wesoła Niezapominajka";
Filia nr 9, ul. Gajowa 73, 8-12 maja
Warsztaty z Białostockim Towarzystwem Esperantystów oraz zajęcia z Eleną Świątkowską - tyflospecjalistką z Fundacji "Szansa dla Niewidomych", spotkania z autorami książek dla dzieci - Agnieszka Suchowierska;
Filia nr 12, ul Dojlidy Górne 48, 8-11 maja
Konkursy czytelnicze oraz zajęcia inspirowane książką "Basia w bibliotece";
Filia nr 13, ul. W.Broniewskiego 4, 10-11 maja
Spotkania z Białostockim Towarzystwem Esperantystów oraz naukowe warsztaty dla dzieci "Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!";
Filia nr 15, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 B, 5-31 maja
Szereg ciekawych warsztatów, m.in.: "Jak powstaje książka", "Książka a film", "Książka bawi- książka uczy- książka leczy", spotkanie z autorką książek dla dzieci - Agnieszką Suchowierską;
Filia nr 17, ul. Dziesięciny 41 B, 8-19 maja
Wspólne czytanie książek związanych z tematyką wiosny, gry i zabawy edukacyjne ph. "Przyszła do nas wiosna".
Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".
Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.
Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.
Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".
To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...
Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.
Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.
"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz