Podlaskie placówki kultury włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok

13.02.2019, 16:08, akt. 17.02.2019, 09:24

Koncerty, warsztaty artystyczne inspirowane historią Białegostoku oraz konferencję historyczną przygotują placówki kultury nadzorowane przez samorząd województwa podlaskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok - poinformowano w środę (13.02) na konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej.


Podlaskie placówki kultury włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok, źródło: WOAK
Podlaskie placówki kultury włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok, źródło: WOAK


0:00
0:00
Podlaskie placówki kultury włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Główne obchody - 19 lutego

Główne obchody tego jubileuszu organizowane przez władze miasta Białegostoku odbędą się 19 lutego. Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r., Białystok czekał na to kilka miesięcy dłużej.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił na konferencji prasowej, że Białystok jest stolicą województwa, dlatego wojewódzkie instytucje kultury włączają się w obchody tej ważnej dla miasta rocznicy. - Z tej okazji jednostki kultury, które są podległe samorządowi województwa podlaskiego, przygotowały różnego rodzaju wydarzenia, różnego rodzaju koncerty i inne uroczystości, tak żeby uświetnić tę wspaniałą rocznicę - mówił Kosicki. Podkreślił, że propozycje są kierowane do mieszkańców w różnych grupach wiekowych.

Propozycje placówek

Na jubileusz swoje propozycje przygotowały działające w Białymstoku: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki i Muzeum Podlaskie.

Książnica Podlaska przygotowała m.in. wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej ogólnopolską konferencję naukową "Ku niepodległości - kierunek północno-wschodni 1918-1923" o drogach do odzyskania niepodległości - poinformowała dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek. W Książnicy będzie też można oglądać wystawę "Województwo podlaskie u progu niepodległej II Rzeczpospolitej". O odzyskiwaniu niepodległości przez Białystok będzie też mowa na warsztatach, lekcjach bibliotecznych w filiach Książnicy.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na degustację wypieków w barwach narodowych, które przygotują koła gospodyń wiejskich z regionu. -Będą warsztaty plastyczne z wykonywania biało-czerwonych kwiatów, będzie śpiewanie pieśni żołnierskich - poinformował dyrektor placówki Cezary Mielko.

Z okazji jubileuszu odzyskania niepodległości przez Białystok, na gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie wyświetlany czasowo w dniach 18-22 lutego napis: "Wolny Białystok 1919-2019", a 19 lutego w czasie specjalnego koncertu, który organizuje w operze miasto Białystok i w nocy placówka będzie podświetlona na biało i czerwono. Opera proponuje także warsztaty teatralne dla młodzieży inspirowane historią miasta - poinformował dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski.

Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki zaprasza na zwiedzanie gmachu teatru. Dyrektor placówki Piotr Półtorak powiedział, że już od 1919 r. w Białymstoku trwały starania o budowę gmachu teatru miejskiego im. J. Piłsudskiego, budynek teatru powstał w 1938 r., dlatego teatr proponuje poznanie tej historii i teatru "od kuchni".

Dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski zaprosił mieszkańców na wieczór 19 lutego, na symboliczne wciągnięcie na maszt przy siedzibie muzeum w Ratuszu, repliki chorągwi z orłem co ma nawiązywać do wydarzeń sprzed stu lat, gdy pierwsze oddziały wojska polskiego pojawiły się na Rynku Kościuszki w mieście. Na wieży Ratusza zawieszono wówczas polską chorągiew.

 Mamy przygotowaną replikę historycznej chorągwi z orłem białym i nastąpi jej wciągnięcie na maszt

- powiedział Andrzej Lechowski. 

Muzeum będzie też częstować herbatą i drożdżówkami w nawiązaniu. Dyrektor Lechowski wyjaśnił, że do nawiązanie do wydarzeń sprzed stu lat, bo wkraczające polskie wojsko było "spontanicznie podjęte" w jednej z cukierni na Rynku Kościuszki właśnie herbatą i bułkami drożdżowymi.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Duet Wspak wydał debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami


Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".



W Białymstoku można zobaczyć wyjątkowe rowery projektanta Adama Zdanowicza


Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.



W internecie można oglądać "Formę Manifesto" Oskara Lasoty


Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.



W Białymstoku będzie można porozmawiać z autorami książki archeologicznej


Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".



Rafał Krasucki opowiada o wyjątkowym albumie - powstał na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi


To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.



Dominik Sołowiej poleca serial "Black Doves"


Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...



W Gródku powstanie Izba pamięci


Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.



Zdjęcia sprzed lat ożyły dzięki sztucznej inteligencji


Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.



Prof. Piotr Chomik opowiada o swojej najnowszej książce "Kobieta w ikonografii prawosławnej"


"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok