Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Teatr Dramatyczny jako jedyny w Polsce wystawi "Hobbita"
Polska prapremiera spektaklu "Hobbit" na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena odbędzie się 11 maja w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku - poinformowano w środę na konferencji prasowej w białostockim teatrze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teatr Dramatyczny wystawi "Hobbita" jako jedyny w Polsce
Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotr Półtorak poinformował, że teatr nabył na trzy lata z USA licencję na ten spektakl - jako jedyny teatr w Polsce i jeden z pierwszych w Europie, "jeśli nie pierwszy". Piotr Półtorak dodał, że prace nad zdobyciem tej licencji trwały około roku.
Reżyserem sztuki w Białymstoku jest Grzegorz Suski, który - jak mówił - myślał o realizacji "Hobbita" przez wiele lat, ale zawsze sprawa rozbijała się właśnie o licencję.
Białostocki Teatr Dramatyczny zapowiada spektakl w materiałach informacyjnych jako "opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu".
Hobbit w wersji tradycyjnej, bez odniesień do współczesności
- To będzie 'Hobbit', czyli książka Tolkiena, ale nie żaden bryk sformowany na tej książce, tylko normalnie zaadaptowana wersja sceniczna tej książki - powiedział dziennikarzom reżyser. Suski ocenił, że być może teatr dostał licencję na spektakl dlatego, że twórcy postanowili, że zrobią sztukę "tak, jak chciał Tolkien, czyli bez żadnych odniesień do współczesności, do aktualności" jako przedstawienie oparte na "wyobraźni, bogatym świecie, mitologii", które stworzył Tolkien.
Bogata scenografia, akrobacje, gobliny, pająki
Spektakl ma być widowiskiem z bogatą scenografią, kostiumami, elementami dźwiękowymi, akrobatyką. Jest skierowany - jak mówił Piotr Półtorak - do jak najszerszego grona odbiorców, nie tylko np. do fanów filmowej wersji "Hobbita" (trylogii) w reżyserii Petera Jacksona. Będzie to przedstawienie dla całych rodzin, ludzi młodych.
- Będzie to spektakl bardzo widowiskowy. Nie rezygnujemy ze wszystkich stworów, które pojawiają się na kartach powieści. Pojawi się smok Smaug, będą gobliny, pająki, wargowie. To wszystko będzie, więc myślę, że będzie to fascynująca sprawa - zachęcał reżyser.
Ma to być zachwycające widowisko
W obsadzie jest 33 aktorów. Reżyser mówił, że "tylko w Białymstoku" udało się taką obsadę zapewnić. Podkreślał, że w Białymstoku są odpowiednie pracownie, zaplecze do charakteryzacji, świateł, dźwięków.
- Chcemy wykorzystać całą machinę teatru do tego, żeby zrobić świetne widowisko - mówił Suski. Dodał, że twórcom chodzi też o to, by młodzi przyszli na "Hobbita" i "zachwycili się w ogóle teatrem", a potem także chodzili na inne przedstawienia.
Piotr Szekowski zagra króla krasnoludów
Króla krasnoludów Thorina Dębową Tarczę zagra Piotr Szekowski.
- Dla mnie to jest jakby taka pierwsza przygoda, mająca aż tak duży potencjał aktorski, nie tylko od strony koncepcyjnej, tekstowej, może atrakcyjności samego tytułu i Tolkiena, ale od strony pracy - mówił aktor. Dodał, że reżyser chce, by stworzył postać krasnoluda, który "nie jest człowiekiem".
- Lubię takie zadania - dodał.
Odtwórczyni roli wojowniczki elfów - Monika Zaborska - zaznaczyła, że reżyser przekonywał aktorów, żeby grając w "Hobbicie" cofnęli się do swojego dzieciństwa, świata baśni i na tej podstawie budowali postacie. W imieniu aktorów dziękowała za taką możliwość.
Teatr Dramatyczny jest placówką samorządu województwa podlaskiego. Obecny na konferencji marszałek województwa Artur Kosicki powiedział, że samorząd województwa wspiera takie inicjatywy. - Przedsięwzięcie się szykuje naprawdę ciekawe - mówił Kosicki.
Teatr już uruchomił sprzedaż biletów na "Hobbita". 24 marca i 31 marca zaplanowano imprezy towarzyszące przygotowaniom do premiery. 24 marca - dzień przed światowym dniem czytania Tolkiena, odbędzie się aktorskie czytanie "Hobbita", a 31 marca w ramach dnia otwartego w teatrze będzie można obserwować przygotowania.
W wieku 81 lat zmarł Martin Pollack. Ten austriacki pisarz, eseista i reporter kilka lat temu gościł na Międzynarodowych Targach książki w Białymstoku.
Mnóstwo kolorów i postaci jest na najnowszej wystawie w białostockim Ratuszu. To "Młoda ikonografia - z tradycji ku przyszłości", czyli zbiór ikon stworzonych przez uczniów bułgarskiej Państwowej Szkoły Średniej Sztuk Pięknych im. Dymitra Dobrowicza.
Piękne barwne stroje, pieśni ludowe, tańce i obrzędy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zespół Folklorystyczny "Narwianie" już od 70 lat pielęgnuje dziedzictwo Podlasia.
W Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej można podziwiać fotografie Jarosława Jakóbczaka, który uwiecznił żubry w ich naturalnym otoczeniu.
Od soboty (18.01) w centrum Białegostoku, przy Sienkiewicza 22, można przyglądać się tkactwu z bliska - snuciu osnowy, farbowaniu czy gotowym już, utkanym, szalom i dywanom. Małgorzata Kiełkucka otworzyła pracownię warsztatową.
Białostocki Teatr Lalek zamknął rok 2024 w dobrych nastrojach. Średnia frekwencja z trzech scen wyniosła 92%, aktorzy zagrali 516 spektakli, a teatr odwiedziło blisko 55 000 widzów.
Cztery premiery, Festiwal Bliżej oraz "Kierunek Wschód" - tak podsumował 2024 dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak. To dopiero półmetek sezonu, ale teatr ciągle działa poza swoją siedzibą, a ostatnio pojawiły się też informacje, że będzie zmiana na stanowisku dyrektora.
Jak doświadczenie nabywane wraz z wiekiem, czasem trudne zdarzenia, wpływają na życie społeczne i twórczość? Jak proza i poezja mogą dodawać energii życiowej i wzmacniać poczucie sensu?
W ramach projektu "Podlaski Wymiar Sztuki" w Operze i Filharmonii Podlaskiej zostały zaprezentowane dwie wystawy: "Rzeczpospolita Babska" oraz "Plener Białowieski 2024".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz