Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Noc Muzeów - bezpłatne zwiedzanie i wiele atrakcji w placówkach kultury
autor: Adam Dąbrowski, Dorota Sokołowska, Iza Kosakowska, Olga Gordiejew
W sobotę (18.05) bezpłatnie można było zwiedzać placówki kultury. To w związku z akcją "Noc Muzeów".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Taka noc zdarza się tylko raz w roku. Muzea i galerie można było zwiedzić za darmo, a dodatkowo - w wielu miejscach przygotowano wiele niespodzianek i atrakcji.
Noc Muzeów z Polskim Radiem Białystok
W Polskim Radiu Białystok w sobotę (18.05) od 15:00 do 22:00 relacjonowaliśmy najciekawsze wydarzenia z Nocy Muzeów.
W białostockim Ratuszu można było zobaczyć wystawę "W kręgu Branickich" poświęconą znanym postaciom związanym poprzez koligacje rodzinne, układy polityczne i stosunki towarzyskie z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą z Poniatowskich.
Była też prezentacja archeologiczna z pokazem zabytków odkrytych w trakcie badań prowadzonych na terenie założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku.
"Reprezentacyjny Białystok" - pod takim hasłem odbył się tegoroczny spacer historyczny, który poprowadził dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.
Widowisko multimedialne poświęcone barokowemu Białemustokowi można było obejrzeć przy ul. Warszawskiej w Muzeum Historycznym.
Przy ul. Świętojańskiej w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego wszyscy chętni mieli okazję zobaczyć Galerię Portretów Wielkich Polaków. Na zainteresowanych czekały też warsztaty plastyczne i pokaz sztuki choreograficznej.
W Muzeum Wojska zaplanowano m.in. warsztaty dla dzieci nawiązujące do najnowszej wystawy czasowej, pokazy kulinarne oraz kiermasz wydawnictw i gadżetów muzealnych. Przed budynkiem zaprezentowano pojazdy ze zbiorów Muzeum oraz sprzęt 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i policji.
Muzeum Pamięci Sybiru odkryło historie białostoczan, których dzieciństwo i młodość przerwały wywózki na daleki Wschód. Ułatwiała to multimedialna ekspozycja zdjęć pokazujących naszych bohaterów na tle przedwojennego Białegostoku, ożywionego za pomocą animacji komputerowej. Przygotowane było także widowisko światło i dźwięk, które przeniosło widzów do przeszłości i poetycko przybliżyło losy mieszkańców jednej z białostockich kamienic (dziedziniec Akademii Teatralnej).
Uniwersytet Medyczny i Muzeum Farmacji pokazał na dziedzińcu Pałacu Branickich rekonstrukcję szpitala Polskiego Czerwonego Krzyża.
Wszyscy chętni mogli także zwiedzić pałacowe piwnice. Z kolei w Pałacu Branickich odbyły się koncerty. W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji poznaliśmy historię radiologii, nie zabrakło pokazów doświadczeń chemicznych.
Białostocki Ośrodek Kultury proponował Grę Miejską pod hasłem "Białystok wolny i niepodległy". W Famie zagrał zespół plac_zabaw, a w kinie Forum można było obejrzeć film "Dyktator". Centrum im. Ludwika Zamenhofa przygotowało wystawę "Białystok młodego Zamenhofa" i "Spacer po Białymstoku" Władysława Pietruka.
W Galerii Arsenał zwiedzać można było wystawę dla dzieci "Wszystko widzę jako sztukę". A chętni mogli wziąć udział w akcji "Wyrzut kamienia".
Już wkrótce zbiory Galerii im. Sleńdzińskich trafią do nowej siedziby przy Rynku Kościuszki 4. To była ostatnia Noc Muzeów w starej lokalizacji - przy ul. Waryńskiego. W programie zaplanowano oprowadzanie po wystawie "Sztuka w genach. Sleńdzińscy", walizkowy quiz z nagrodami, loterię książkową i wykonywanie talerzyków z fragmentem obrazu Sleńdzińskiego.
W salonie przy ul. Legionowej otwarto wystawę "My tu byliśmy" Rafała Zajki. Widzowie mogli zostawić w Galerii swój "odcisk". Wieczorem wystąpił alt-popowy duet Zoee połączony z wizualizacjami Rafała Zajko.
Z kolei przy ul. Wiktorii Noc Muzeów odbyła się pod hasłem "Ahoj przygodo. Marynarska noc". Było oprowadzanie po wystawie "Podróże morskie i inne opowieści" Andrzeja Górskiego, a także warsztaty, gra z nagrodami, stanowisko z markerami i szablonami do tworzenia na ciele pirackich wzorów, wykonywanie marynarskich zdjęć oraz koncert.
Dużo atrakcji czekało także w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Były także występy studentów Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. W programie było też oprowadzanie autorskie po wystawie "Sytuacje" Adrianny Konopki, warsztaty fotograficzne "Nocne migawki" z operowym fotografem Michałem Hellerem, a także nocna obserwacja nieba.
WOAK przygotował warsztaty plastyczne. W Spodkach odbyły się warsztaty tańców tradycyjnych oraz koncert i potańcówka z Kapelą Czarnoleską z Czarnej Białostockiej. Można było też zrobić własnoręcznie lampion.
W Książnicy Podlaskiej można było zwiedzić wystawę fonograficzną w Dziale Zbiorów Specjalnych, wystawę plakatów i dokumentów życia społecznego, związanych z działalnością muzyczną Książnicy Podlaskiej - VI piętro, a także zajrzeć do magazynów.
W Muzeum Ikon w Supraślu jedna z sal ekspozycyjnych otrzymała imię prof. Jerzego Nowosielskiego.Tam będą prezentowane ikony artysty.
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaproponowało wystawę plenerową "Miasta i rezydencje Jana Klemensa Branickiego".
W Muzeum w Tykocinie pokazano projekcję filmu "Czarna Dama" i spotkanie z jego twórcami.
A w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zamiast klasycznego wykładu, można było posłuchać literackiej opowieści o dawnych mieszkańcach dworu z Bobry Wielkiej, spisanej piórem Wandy Miłaszewskiej.
Noc Muzeów w Łomży
W Łomży podczas Nocy Muzeów otworzyły się z dotychczasowymi lub zupełnie nowymi propozycjami wszystkie placówki i instytucje, nie tylko te bardzo ściśle związane z muzealnictwem i kulturą.
Najwcześniej, bo już w południe, swoje imprezy rozpoczęła Miejska Biblioteka Publiczna. Przed jej siedzibą przy ul. Długiej 13 otwarty został kiermasz książek czynny do godz. 19:00, a godzinę później w Sali na Poddaszu rozpoczęło się spotkanie autorskie z dziennikarzem Jakubem Poradą.
Wernisaże na ten wieczór przygotowało kilka placówek, niestety większość o tej samej porze. Na godz. 18:00 na "Metamorfozy…" Ivayly Żivkowej-Roszak zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej, ale o tej samej godzinie otwarta została także wystawa "Ikona – obraz – tchnienie" w Muzeum Diecezjalnym, a pół godziny później malarstwo Katarzyny Dyjewskiej "/BEZ/MIEJSCA" w Galerii Pod Arkadami.
O godz. 19:00 miały początek aż trzy wydarzenia: w Teatrze Lalki i Aktora rozpoczął się spektakl "Zaczarowanego Jelenia", w Muzeum Diecezjalnym prezentacja książki Witolda Kuczyńskiego, a w Liceum Plastycznym – kiermasz uczniowskich prac: grafik, rzeźby, malarstwa i fotografii.
Także od godz. 19:00, ale do 23:00 można było zwiedzać wnętrza i podziemia katedralne oraz Klasztoru Kapucynów, a swoje wnętrza do zwiedzania otworzył także po raz pierwszy Sąd Okręgowy przy ul. Dwornej. O 19:30 pierwszy z dwóch koncertów Kapeli Miód na Serce w Muzeum Północno-Mazowieckim. Drugi rozpoczął się o godz. 21:30, czyli w tym samym czasie co koncert łomżyńskich filharmoników w Muzeum Diecezjalnym.
Wystawy fotograficzne można było tego wieczoru obejrzeć w "Domku Pastora" (dwie) i w Galerii Kreatywnej przy ul Polowej 16.
Własny program przygotowała na Noc Muzeów nieco oddalona od centrum miasta PWSIiP (w godz. 17:30 – 21:00), tam można było dojechać m.in. bezpłatną linią miejskiej komunikacji.
Noc Muzeów w Ciechanowcu
Koncert "Kapeli z Targówka" i pokaz pracy najnowszych nabytków Działu Techniki to atrakcje Nocy Muzeów w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa. Placówka chciała wykorzystać tego dnia przede wszystkim tradycję pałacu hrabiowskiego i ożywić przeszłość - mówi wicedyrektor placówki Anna Wiśniewska.
Muzeum Rolnictwa otwarte było dla gości od godz. 16:00 do północy.
Noc Muzeów w Suwałkach
M.in. zajęcia malarskie i pokaz fotografii lotniczej sprzed 100 lat - z okazji Nocy Muzeów suwalskie placówki przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji.
Inauguracja tego wydarzenia tradycyjnie odbyła się w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Była to także okazja, żeby po remoncie, zwiedzić muzeum imienia suwalskiej poetki i wysłuchać dwóch różnych opowieści.
W Centrum Sztuki Współczesnej zwiedzający mieli okazję zwiedzić wystawę fotografii "Suwałki wczoraj i dziś", wysłuchać wykładu fotografa Radosława Krupińskiego oraz zobaczyć "Mandale" Andrzeja Strumiłły. Z kolei w Archiwum Państwowym w Suwałkach wystawa "Niezwykle Archiwalia". Przygotowano także prezentację najciekawszych filmów ze zbiorów archiwum oraz m.in. ekspozycję poświęconą Policji Państwowej z okresu międzywojennego.
Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".
Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.
Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.
Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".
To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...
Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.
Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.
"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz