Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | 155-lecie Powstania styczniowego 20.01.2018
22 stycznia 1863 Manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy rozpoczęło się Powstanie styczniowe. Powstanie ogarnęło nie tylko Królestwo Polskie, ale również ziemie Litwy i Białorusi. Jakie miejsce to powstanie zajmuje w historii Białorusinów? Czy miało, jak twierdzą niektórzy historycy, białoruski charakter narodowy? Jaki wpływ Powstanie wywarło na dalsze losy Białorusinów? O tym rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni z białoruskim historykiem, profesorem Olegiem Łatyszonkiem. Zaprasza Źmicier Kościn.
Ten film opowiada nie tylko o inicjatywie społecznej o tej samej nazwie, ale również podsumowuje 30 lat pracy autora z tematem pacyfikacji białoruskich wsi na Białostocczyźnie po II Wojnie Światowej. Już 1 lutego Telewizja Biełsat zaprezentuje nowy film białostockiego reżysera Jerzego Kaliny "Nasza pamięć". Autor wspólnie z Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku...
Zdaniem naszego gościa – antropologa – Wojciecha Siegienia – lepszym określeniem tego co odbędzie się w niedzielę za naszą wschodnią granicą jest – plebiscyt.
Festyny, koncerty, warsztaty. Sprawdzamy, co na ten rok szykuje Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dubiczach Cerkiewnych.
Potrafią wyczarować pyszne tradycyjne białoruskie dania. Koło Gospodyń Wiejskich w Słuczance Alebabki nie tylko dobrze gotują, ale też integrują wszystkich mieszkańców wsi i zajmują się działalnością dobroczynną. Swoje wyroby sprzedają na różnych kiermaszach i jarmarkach, a zdobyte fundusze przeznaczają na wyposażenie kuchni, świetlicy i pomoc potrzebującym. W audycji...
To pierwszy element kultury i tradycji z Podlasia na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło w ten sposób bielski ręcznik obrzędowy.
W najbliższą niedzielę 26 stycznia w Białorusi odbędą się tzw. wybory prezydenckie. Rzeczywistymi wyborami nazwać je jednak trudno, bo chociaż jest nawet kilku kandydatów, to nikt nie ma wątpliwości, że zwycięzca może być tylko jeden – Aleksander Łukaszenka, który nieprzerwanie rządzi Republiką Białoruś od 1994 roku. Przeciwko takim „wyborom bez wyboru” wczoraj przed...
Czy w wiejskiej gminie Bielsk Podlaski powstanie przemysłowa ferma kurza i farma wiatrowa licząca 30 wiatraków – takie pytanie zadajemy wójtowi gminy – Walentemu Koryckiemu.
Ćwiczą przez cały rok, by zaprezentować się kolegom, rodzicom i nauczycielom. Uczniowie z Liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce śpiewają, tańczą i grają podczas "Spotkań Noworocznych" w swojej szkole.
Największym wrogiem skutecznej nauki jest nuda. Jak więc uczyć języka białoruskiego, by zachęcić dzieci do samodzielnego rozmawiania? Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach na lekcjach z języka białoruskiego wykorzystuje różnorodność metod i form pracy, a przede wszystkim motywuje dzieci, by nie wstydziły się, lepiej czy też troszkę gorzej, mówić i śpiewać po...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk