Nie będzie zmiany nazwy ulicy im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" 02.10.2020

2 października 2020

Ulica majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na białostockim osiedlu Skorupy od samego początku wzbudzała emocje, foto Jaroslaw Iwaniuk, 17.08.2018
Ulica majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na białostockim osiedlu Skorupy od samego początku wzbudzała emocje, foto Jaroslaw Iwaniuk, 17.08.2018



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2020-10-02 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ulica na białostockim osiedlu Skorupy imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" nosi od ponad dwóch lat.

Patron jednak od początku wzbudza w Białymstoku emocje. Praktycznie tuż po nadaniu ulicy imienia "Łupaszki" pojawiły się tam napisy  "zbrodniarz".

Przed rokiem rada nowej kadencji (większość ma w niej Koalicja Obywatelska) nazwę ulicy zmieniła na Podlaską.

W maju obecnego roku WSA w Białymstoku nieprawomocnie oddalił skargę miasta na to rozstrzygnięcie nadzorcze.

Sąd ocenił też, że w uzasadnieniu projektu uchwały brak było wskazania jakichkolwiek przyczyn zmiany nazwy; samą treść uchwały ocenił jako niejednoznaczną, co - jak argumentował - narusza zasady tzw. techniki prawodawczej.

Praktycznie od razu po ogłoszeniu tego wyroku miasto zapowiedziało złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego i z końcem lipca rzeczywiście taka skarga do NSA trafiła.

W środę (30.09) zajął się nią sąd i wyrokiem oddalił. Orzeczenie jest prawomocne.

W audycji opowiemy również jak wygląda życie monastyczne w czasach pandemii koronawirusa. Rozmowa z przełożoną klasztoru św. Katarzyny w Zaleszanach – siostrą Katarzyną. 

Zainteresujemy się również przydrożnym handlem we wsi Ryboły.

Zaprasza Marek Zabrocki.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Edukacyjne materiały „Zubrania” trafiły do podlaskich szkół 10.01.2025


Kolorowanki, zadania czy łamigłówki. Białoruskie edukacyjne teczki „Zubrania” dotarły do uczniów szkół podstawowych uczących się języka białoruskiego na Podlasiu. Materiały wydano ze środków Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z jedną z autorek Hanną Komincz.



Szczodry wieczar na antenie Radia Białystok już jutro! 12.01.2025


Dobra muzyka i świetna zabawa gwarantowane! Już jutro tradycyjnie na antenie Radia Białystok od 19:00 do 1:00 audycja „Szczodry wieczar”, prowadzona przez Annę Piotrowską i Źmiciera Kościna. Redakcyjni koledzy będą gośćmi audycji „Pad znakam Pahoni” i opowiedzą o szczegółach noworocznej zabawy na naszej antenie.



„Orzeszkowe Babeczki” szykują się do kolędowania 09.01.2025


Kultywują tradycje kolędnicze w Orzeszkowie i okolicach. Koło Gospodyń Wiejskich „Orzeszkowe Babeczki” zaraz po świętach odwiedza z gwiazdą i bożonarodzeniowymi pieśniami mieszkańców okolicznych wsi. Zajrzymy na przygotowania do najbliższego kolędowania.



Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów 8.01.2025


Muzyka tradycyjna, w tym kolędy, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dopóki żyją najstarsi nosiciele tradycji, dopóty można mówić o przekazie pokoleniowym. Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów to przekaz pokoleniowy i bogate treści teologiczne. Co odróżnia kolędy od pieśni kolędniczych? O tym m.in. rozmawiamy w audycji Pod znakiem Pogoni.
Odwiedzimy także...



Białoruskie tradycyjne kulinaria świąteczne 07.01.2025


Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.



Plany powiatu hajnowskiego na nowy rok 05.01.2025


Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.



Zespół Kasary i męska śpiewna tradycja Białorusinów 3.01.2025


Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...



Działalność Białostockiego Klubu Muzycznego 02.01.2025


Od września w białostockiej przestrzeni muzycznej zjawiała się kolejna placówka kultury, podtrzymująca białoruskich muzyków. Białostocki Klub Muzyczny udostępnia swą scenę dla muzyków zmuszonych z przyczyn politycznych opuścić ojczystą Białoruś.



Podlasie bounce po-svojomu od Niczos i Sw@da 31.12.2024


Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok