Zakończył się Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki „Pradmowa” 28.06.2022

28 czerwca 2022

Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Zakończył się Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki „Pradmowa” 28.06.2022



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2022-06-28 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Festiwal Białoruskiej Intelektualnej Książki „Pradmowa” pierwszy raz z przyczyn politycznych odbył się poza granicami Białorusi. „Pradmowa” odwiedziła trzy kraje Gruzję, Polskę i Litwę oraz cztery miasta – Tbilisi, Kraków, Warszawę i Wilno. W każdym z tych miast w prezentacjach nowych książek, spotkaniach literackich, dyskusjach poświęconych aktualnej problematyce związanej z białoruską literaturą i kulturą uczestniczyli białoruscy literaci, dziennikarze, wydawcy, którzy w większości zmuszeni byli opuścić swoją Ojczyznę.

Najważniejsze – mówi w audycji „Pad znakiem Pahoni” jedna z koordynatorek „Pradmowy” Lila Iljuszyna – że Festiwal się odbył mimo różnych przeszkód, z którymi zetknęli się organizatorzy. Jednak na razie nie wiadomy czy „Pradmowa” odbędzie się za rok. To poważne przedsięwzięcie organizacyjne potrzebujące dużych nakładów finansowych i zaangażowania dużych zasobów ludzkich – mówi Iljuszyna.

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

„Orzeszkowe Babeczki” szykują się do kolędowania 09.01.2025


Kultywują tradycje kolędnicze w Orzeszkowie i okolicach. Koło Gospodyń Wiejskich „Orzeszkowe Babeczki” zaraz po świętach odwiedza z gwiazdą i bożonarodzeniowymi pieśniami mieszkańców okolicznych wsi. Zajrzymy na przygotowania do najbliższego kolędowania.



Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów 8.01.2025


Muzyka tradycyjna, w tym kolędy, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dopóki żyją najstarsi nosiciele tradycji, dopóty można mówić o przekazie pokoleniowym. Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów to przekaz pokoleniowy i bogate treści teologiczne. Co odróżnia kolędy od pieśni kolędniczych? O tym m.in. rozmawiamy w audycji Pod znakiem Pogoni.
Odwiedzimy także...



Białoruskie tradycyjne kulinaria świąteczne 07.01.2025


Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.



Plany powiatu hajnowskiego na nowy rok 05.01.2025


Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.



Zespół Kasary i męska śpiewna tradycja Białorusinów 3.01.2025


Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...



Działalność Białostockiego Klubu Muzycznego 02.01.2025


Od września w białostockiej przestrzeni muzycznej zjawiała się kolejna placówka kultury, podtrzymująca białoruskich muzyków. Białostocki Klub Muzyczny udostępnia swą scenę dla muzyków zmuszonych z przyczyn politycznych opuścić ojczystą Białoruś.



Podlasie bounce po-svojomu od Niczos i Sw@da 31.12.2024


Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...



2024 rok w białoruskiej literaturze 01.01.2025


To nie był najlepszy rok dla białoruskiej literatury. Już sam fakt, że do literackiej nagrody za najlepszą białoruską książkę im. Jerzego Giedroycia pretendowała zaledwie 16 książek świadczy o tym, że był to trudny rok – uważa dziennikarz, literat i literaturoznawca Aleś Arkusz. Jednak z drugiej strony – dodaje gość audycji „Pad znakam Pahoni” – wszystkie nagrody...



Białoruskie tradycje Bożego Narodzenia 30.12.2024


Można było usłyszeć kolędy z całego świata, przygotować wspólnie pyszne dania białoruskiej kuchni, obejrzeć „batlejkę” i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok