Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Białoruskie Towarzystwo Historyczne potępia niszczenie grobów polskich żołnierzy w Republice Białoruś 11.07.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„Nie ma naszej zgody na niszczenie grobów polskich żołnierzy w Republice Białoruś” – piszą w dzisiejszym liście – proteście przedstawiciele białoruskiej mniejszości w Polsce, członkowie Białoruskiego Towarzystwa Historycznego. W audycji rozmowa z przewodniczącym BHT - Olegiem Łatyszonkiem.
W drugiej części audycji podsumowanie Festiwalu Białoruskiej Tradycji SONCAHRAJ. Zaprasza Marek Zabrocki.
Kolorowanki, zadania czy łamigłówki. Białoruskie edukacyjne teczki „Zubrania” dotarły do uczniów szkół podstawowych uczących się języka białoruskiego na Podlasiu. Materiały wydano ze środków Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z jedną z autorek Hanną Komincz.
Dobra muzyka i świetna zabawa gwarantowane! Już jutro tradycyjnie na antenie Radia Białystok od 19:00 do 1:00 audycja „Szczodry wieczar”, prowadzona przez Annę Piotrowską i Źmiciera Kościna. Redakcyjni koledzy będą gośćmi audycji „Pad znakam Pahoni” i opowiedzą o szczegółach noworocznej zabawy na naszej antenie.
Kultywują tradycje kolędnicze w Orzeszkowie i okolicach. Koło Gospodyń Wiejskich „Orzeszkowe Babeczki” zaraz po świętach odwiedza z gwiazdą i bożonarodzeniowymi pieśniami mieszkańców okolicznych wsi. Zajrzymy na przygotowania do najbliższego kolędowania.
Muzyka tradycyjna, w tym kolędy, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dopóki żyją najstarsi nosiciele tradycji, dopóty można mówić o przekazie pokoleniowym. Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów to przekaz pokoleniowy i bogate treści teologiczne. Co odróżnia kolędy od pieśni kolędniczych? O tym m.in. rozmawiamy w audycji Pod znakiem Pogoni.
Odwiedzimy także...
Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.
Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.
Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...
Od września w białostockiej przestrzeni muzycznej zjawiała się kolejna placówka kultury, podtrzymująca białoruskich muzyków. Białostocki Klub Muzyczny udostępnia swą scenę dla muzyków zmuszonych z przyczyn politycznych opuścić ojczystą Białoruś.
Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk