Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Światłana Cichanouskaja w Białymstoku 4.10.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Była na promocji poświęconej jej książki, znalazła też czas dla słuchaczy naszej audycji. Światłana Cichanouskaja odwiedziła Białystok. Porozmawialiśmy z liderką białoruskiej opozycji o aktualnej sytuacji na Białorusi, losie jej męża Siarhieja Cichanouskiego, który od dwóch lat jest za kratami oraz o tym, kiedy będziemy mogli spotkać się na podobną rozmowę w Mińsku.
W audycji będziemy także na koncercie upamiętniającym dziennikarza, muzyka i działacza społecznego Łukasza Stepaniuka, który zmarł na początku czerwca. Wczoraj skończyłby 45 lat. Jego przyjaciele i znajomi zorganizowali koncert, podczas którego wspominali Stepa, było też dużo muzyki, którą żył na co dzień.
Zaprasza Michał Stepaniuk.
Tradycyjnie w nocy z 13 na 14 stycznia przywitaliśmy Nowy Rok wedługg kalendarza juliańskiego. W regionie wielu naszych słuchaczy bawiło się na imprezach w domach i restauracjach. Można też było przywitać Nowy Rok razem z nami w audycji „Szczodry Wieczar” i od tego wspomnienia rozpoczniemy audycję „Pad znakam Pahoni”.
Prawosławne kolędy i pastorałki śpiewane przez dzieci, młodzież i dorosłych można było usłyszeć w niedzielę (12.01) po południu podczas przeglądu "Gwiazda i Kolęda" w Białymstoku. Impreza organizowana jest przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Kolorowanki, zadania czy łamigłówki. Białoruskie edukacyjne teczki „Zubrania” dotarły do uczniów szkół podstawowych uczących się języka białoruskiego na Podlasiu. Materiały wydano ze środków Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z jedną z autorek Hanną Komincz.
Dobra muzyka i świetna zabawa gwarantowane! Już jutro tradycyjnie na antenie Radia Białystok od 19:00 do 1:00 audycja „Szczodry wieczar”, prowadzona przez Annę Piotrowską i Źmiciera Kościna. Redakcyjni koledzy będą gośćmi audycji „Pad znakam Pahoni” i opowiedzą o szczegółach noworocznej zabawy na naszej antenie.
Kultywują tradycje kolędnicze w Orzeszkowie i okolicach. Koło Gospodyń Wiejskich „Orzeszkowe Babeczki” zaraz po świętach odwiedza z gwiazdą i bożonarodzeniowymi pieśniami mieszkańców okolicznych wsi. Zajrzymy na przygotowania do najbliższego kolędowania.
Muzyka tradycyjna, w tym kolędy, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dopóki żyją najstarsi nosiciele tradycji, dopóty można mówić o przekazie pokoleniowym. Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów to przekaz pokoleniowy i bogate treści teologiczne. Co odróżnia kolędy od pieśni kolędniczych? O tym m.in. rozmawiamy w audycji Pod znakiem Pogoni.
Odwiedzimy także...
Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.
Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.
Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk