Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Brak turystycznego zainteresowania krajami na wschód od Polski 03.02.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wojna rosyjsko – ukraińska i polityczna sytuacja w Białorusi, spowodowały wstrzymanie turystycznego ruchu do tych państw. W trudnej sytuacji znalazły się również turystyczne biura podróży, organizujące do tej pory wyjazdy na wschód.
Co i ewentualnie kiedy może przywrócić zainteresowanie turystów naszymi wschodnimi sąsiadami rozmawiamy z Jerzym Bobrowskim z biura turystycznego „Junior”.
W audycji spotkamy się również z podróżnikiem Mateuszem Styrczulą, z jakim porozmawiamy o różnego rodzaju murach i granicach w XXI wieku pomiędzy państwami i narodami. Również tych mentalnych.
Na koniec o pomyśle zorganizowania w Białymstoku historycznej grupy rekonstrukcyjnej opowie nam Wasili Kołacz, z białoruskiej diaspory w Białymstoku. Zaprasza Marek Zabrocki.
Kolorowanki, zadania czy łamigłówki. Białoruskie edukacyjne teczki „Zubrania” dotarły do uczniów szkół podstawowych uczących się języka białoruskiego na Podlasiu. Materiały wydano ze środków Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z jedną z autorek Hanną Komincz.
Dobra muzyka i świetna zabawa gwarantowane! Już jutro tradycyjnie na antenie Radia Białystok od 19:00 do 1:00 audycja „Szczodry wieczar”, prowadzona przez Annę Piotrowską i Źmiciera Kościna. Redakcyjni koledzy będą gośćmi audycji „Pad znakam Pahoni” i opowiedzą o szczegółach noworocznej zabawy na naszej antenie.
Kultywują tradycje kolędnicze w Orzeszkowie i okolicach. Koło Gospodyń Wiejskich „Orzeszkowe Babeczki” zaraz po świętach odwiedza z gwiazdą i bożonarodzeniowymi pieśniami mieszkańców okolicznych wsi. Zajrzymy na przygotowania do najbliższego kolędowania.
Muzyka tradycyjna, w tym kolędy, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dopóki żyją najstarsi nosiciele tradycji, dopóty można mówić o przekazie pokoleniowym. Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów to przekaz pokoleniowy i bogate treści teologiczne. Co odróżnia kolędy od pieśni kolędniczych? O tym m.in. rozmawiamy w audycji Pod znakiem Pogoni.
Odwiedzimy także...
Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.
Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.
Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...
Od września w białostockiej przestrzeni muzycznej zjawiała się kolejna placówka kultury, podtrzymująca białoruskich muzyków. Białostocki Klub Muzyczny udostępnia swą scenę dla muzyków zmuszonych z przyczyn politycznych opuścić ojczystą Białoruś.
Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk