Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Protest Białorusinów przeciwko faszyzmowi i wojnie w Ukrainie 09.05.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W 78 rocznicę zakończenia II wojny światowej przed Konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku protestowali mieszkający w naszym regionie Białorusini.
Zdaniem zebranych, po 78 latach, Europie nadal zagraża faszyzm. Tym razem ze strony Rosji.
Widać to na przykładzie wojny w Ukrainie i dyktaturach w Rosji i na Białorusi.
O najbliższych imprezach kulturalnych i sportowych w Narewce, porozmawiamy z nową dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Narewce – Patrycją Lewszą. Do obowiązków nowej dyrektor, należy od niedawna i kierowanie Gminnym Centrum Sportu w Narewce. Zaprasza Marek Zabrocki.
Tradycyjnie w nocy z 13 na 14 stycznia przywitaliśmy Nowy Rok wedługg kalendarza juliańskiego. W regionie wielu naszych słuchaczy bawiło się na imprezach w domach i restauracjach. Można też było przywitać Nowy Rok razem z nami w audycji „Szczodry Wieczar” i od tego wspomnienia rozpoczniemy audycję „Pad znakam Pahoni”.
Prawosławne kolędy i pastorałki śpiewane przez dzieci, młodzież i dorosłych można było usłyszeć w niedzielę (12.01) po południu podczas przeglądu "Gwiazda i Kolęda" w Białymstoku. Impreza organizowana jest przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Kolorowanki, zadania czy łamigłówki. Białoruskie edukacyjne teczki „Zubrania” dotarły do uczniów szkół podstawowych uczących się języka białoruskiego na Podlasiu. Materiały wydano ze środków Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z jedną z autorek Hanną Komincz.
Dobra muzyka i świetna zabawa gwarantowane! Już jutro tradycyjnie na antenie Radia Białystok od 19:00 do 1:00 audycja „Szczodry wieczar”, prowadzona przez Annę Piotrowską i Źmiciera Kościna. Redakcyjni koledzy będą gośćmi audycji „Pad znakam Pahoni” i opowiedzą o szczegółach noworocznej zabawy na naszej antenie.
Kultywują tradycje kolędnicze w Orzeszkowie i okolicach. Koło Gospodyń Wiejskich „Orzeszkowe Babeczki” zaraz po świętach odwiedza z gwiazdą i bożonarodzeniowymi pieśniami mieszkańców okolicznych wsi. Zajrzymy na przygotowania do najbliższego kolędowania.
Muzyka tradycyjna, w tym kolędy, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dopóki żyją najstarsi nosiciele tradycji, dopóty można mówić o przekazie pokoleniowym. Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów to przekaz pokoleniowy i bogate treści teologiczne. Co odróżnia kolędy od pieśni kolędniczych? O tym m.in. rozmawiamy w audycji Pod znakiem Pogoni.
Odwiedzimy także...
Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.
Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.
Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk