Radio Białystok | Magazyny | Szlachetne zdrowie | WZW typu A w Podlaskiem i spadające zaufanie do szczepień
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pół roku temu w Podlaskiem był najpierw jeden przypadek, a potem ognisko zakażeń WZW A. Czy udało się je wygasić, czy jednak nowe zakażenia się pojawiają?
W Polsce mamy problem ze spadającym zaufaniem do szczepień. Eksperci oceniają, że wynika to m.in. z tego, że wiele chorób zostało wyeliminowanych i nie pamiętamy już, jak przebiegają. Ale na przykład przypadek błonicy we Wrocławiu powinien przypomnieć nam o znaczeniu szczepień.
I o tym mówiliśmy w tym programie "Szlachetne zdrowie".
Goście Renaty Redy:
Od dwóch tygodni działa Krajowa Sieć Onkologiczna. Ma ona zapewnić każdemu pacjentowi kompleksową opiekę jak najbliżej jego miejsca zamieszkania. Czy to rozwiązanie się sprawdza? O tym w programie "Szlachetne zdrowie".
Jeśli choruje jama ustna, choruje cały organizm - od lat podkreślają eksperci. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko próchnica czy zapalenie dziąseł.
Nerki nie bolą, szczególnie w początkowych stadiach choroby. Około 4,5 miliona Polaków ma uszkodzone nerki, z czego dziewięć na dziesięć osób kompletnie nic o tym nie wie.
Pogoda szaleje - już była ciepła wiosna i znowu mamy powrót zimy. Wielu osobom zaczęły już poważnie dokuczać różne alergie na pyłki.
W naszym kraju na jaskrę choruje około 800 tys. osób, z czego ponad połowa z nich nie wie, że nieodwracalnie traci wzrok. Jaskra jest zaraz po zaćmie drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Jednak – w przeciwieństwie do zaćmy – jej skutków odwrócić się nie da.
Marzec to Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. Tymczasem - jak pokazują sondaże - Polacy niewiele wiedzą o diagnostyce i mają awersję do kolonoskopii.
W dobie cyfrowej wsparcie społeczne nie ogranicza się wyłącznie do kontaktów twarzą w twarz. Wirtualne interakcje także mogą być źródłem otuchy, zrozumienia i pomocy, pod warunkiem, że są pełne empatii i szacunku, nie stygmatyzują, ani nie bagatelizują problemu.
To może zdarzyć się na ulicy, w pracy, w parku czy w lesie. Od naszych umiejętności udzielania pierwszej pomocy może zależeć czyjeś życie. A niesienie pomocy jest naszym obowiązkiem.
13 lutego w Pałacu Branickich będzie druga akcja z cyklu Porozmawiajmy o Profilaktyce. Tym razem będzie o problemie nadwagi i otyłości.
Prowadzący:
Renata Reda