Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Dorota Sokołowska nagrodzona w konkursie na "Audycję Historyczną Roku Instytutu Pamięci Narodowej"

Białystok: Dorota Sokołowska nagrodzona w konkursie na "Audycję Historyczną Roku Instytutu Pamięci Narodowej"

26.11.2014, 17:40, akt. 17:40

Dorota Sokołowska z nagrodą za "Audycję Historyczną Roku Instytutu Pamięci Narodowej" w kategorii "Historia regionalna", foto: Joanna Żemojda
Dorota Sokołowska z nagrodą za "Audycję Historyczną Roku Instytutu Pamięci Narodowej" w kategorii "Historia regionalna", foto: Joanna Żemojda


0:00
0:00
Dorota Sokołowska nagrodzona w konkursie na "Audycję Historyczną Roku Instytutu Pamięci Narodowej" - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dorota Sokołowska dostała nagrodę w konkursie na "Audycję Historyczną Roku Instytutu Pamięci Narodowej" w kategorii "historia regionalna". To nagroda dyrektora oddziału IPN w Białymstoku za audycję "Powstanie styczniowe: 150 lat później".

Grand Prix w konkursie na Audycję Historyczną Roku zdobył film dokumentalny "Pod opieką operacyjną" Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego z firmy V-film sp. z oo z Wrocławia. Gala rozdania nagród odbyła się w Białymstoku.

To druga edycja konkursu, który ma popularyzować najnowszą historię Polski w ambitnych formach dziennikarskich. Jego inicjatorem jest białostocki oddział IPN.

Nagrody wręczono 26 listopada, w dniu urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który pochodził z Białegostoku.

Na konkurs zgłoszono 39 audycji radiowych i filmów dokumentalnych z całego kraju; do finału zakwalifikowano 15 prac. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: wydarzenie, losy oraz historia regionalna.

Prezes IPN Łukasz Kamiński podczas gali wręczania nagród mówił, że misją IPN jest "odkrywanie prawdy o przeszłości, przywracanie sprawiedliwości, upowszechnianie wiedzy o naszej najnowszej historii". Dodał, że dzięki tej wiedzy "rodzi się wspólna narodowa pamięć, która jest fundamentem tożsamości". Mówił, że w realizacji tej misji IPN może liczyć m.in. na środowisko dziennikarskie.

"To przecież media w sposób niedostępny nam, zawodowym historykom, potrafią poprzez wskazanie na los jednostki, na wydawałoby się drobne wydarzenie, pokazać całą złożoność naszej narodowej historii" - powiedział Kamiński. Dodał, że nagroda za Audycję Historyczną Roku jest "podziękowaniem Instytutu dla wszystkich dziennikarzy, którzy podejmują tematykę historyczną w swojej działalności".

Główną nagrodę Grand Prix prezesa IPN w kategorii "Wydarzenia" zdobył film dokumentalny "Pod opieką operacyjną" Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego z firmy V-film sp. z oo z Wrocławia, opowiadający o tragicznej śmierci Piotra Majchrzaka - ofiary stanu wojennego. To nagroda w wysokości 10 tys. zł.

Anna Piasek-Bosacka, która odebrała nagrodę, powiedziała, że każda nagroda i emisja tego filmu pozwala pokazać los bohaterów szerszej publiczności. Mówiła, że jej film jest o rodzinie ofiary, "o ludziach, którzy od 32 lat walczą o sprawiedliwość, a którzy są bezradni wobec tej niesprawiedliwości, która wobec nich zaistniała".

W kategorii "Losy" nagrodę im. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego otrzymała audycja radiowa "Ostatni świadek" autorstwa Jolanty i Andrzeja Rudników z Polskiego Radia Koszalin. To opowieść o ostatnim żyjącym więźniu hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince - Samuelu Willenbergu.

Dorota Sokołowska z nagrodą za "Historię regionalną"

Nagroda dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii "Historia regionalna", przyznawana za prace o tematyce związanej z terenem działania białostockiego IPN, przypadła audycji "Powstanie styczniowe: 150 lat później" Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok. Autorka szuka śladów powstania styczniowego w regionie północno-wschodniej Polski.

Przyznano też trzy wyróżnienia, które trafiły do twórców filmów dokumentalnych: "Polowanie na kata" Doroty Kosierkiewicz i Mateusz Śliwa z TVP Kielce, "Franek, czyli le professeur Francois Chapeville" Jerzego Olszewskiego TVP Rzeszów oraz film "Róża i Jan" Hanny Zofii Estemadi z TVP Lublin.

W finale konkursu znalazło się 5 audycji z Polskiego Radia Białystok. (js,PAP/mk)

Zobacz też:
"Powstanie Styczniowe na Podlasiu- 150 lat później" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Sukces naszych koleżanek podczas konkursów dla reportażystów radiowych


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok