Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach powstał komiks o Obławie Augustowskiej

W Suwałkach powstał komiks o Obławie Augustowskiej

30.05.2016, 16:59, akt. 16:59

„Zabrane życia. 1945” - komiks o Obławie Augustowskiej - fot. I. Kosakowska
„Zabrane życia. 1945” - komiks o Obławie Augustowskiej - fot. I. Kosakowska


0:00
0:00
„Zabrane życia. 1945” - komiks o Obławie Augustowskiej - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wkrótce w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy ukarze się komiks o Obławie Augustowskiej. „Zabrane życia. 1945” wyszedł spod ręki więźnia osadzonego w Areszcie Śledczym w Suwałkach.

Dzieło zdobyło już kilka nagród i wyróżnień, m.in. w konkursie „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”, organizowanym przez Centrum Edukacyjne IPN w Warszawie.

Jak podkreśla pomysłodawca tego projektu i autor scenariusza, jednocześnie wychowawca do spraw kulturalno – oświatowych w suwalskim areszcie porucznik Sławomir Rafalski, praca przy komiksie była nie tylko formą resocjalizacji dla osadzonego, ale ma też pokazywać w przystępny dla młodych ludzi sposób, tragiczne wydarzenia tego regionu. Komiks skierowany jest głównie do młodego czytelnika.

Scenariusz tej opowieści powstał przy współpracy z białostockim oddziałem IPN. Sam autor tego projektu przyznaje, że wcześniej o tych wydarzeniach nie słyszał. Kiedy ustalono fakty, do projektu zaangażował uzdolnionego artystycznie więzienia Adama Parczyńskiego. Ilustracje z komentarzem powstały wtedy na planszach.

Słów uznania dla artysty nie szczędzi prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, ksiądz Stanisław Wysocki. On sam także spotkał się z osadzonym, by jako świadek tamtych wydarzeń bezpośrednio opowiedzieć o przebiegu obławy. Jak dodaje, komiks i każde wydarzenie związane z obławą podtrzymuje pamięć o ofiarach i zbliża do prawdy.

Do dziś nie wyjaśniono gdzie spoczywają ofiary tamtych zatrzymań. W lipcu 1945 roku zaginęło bez wieści około 600 mieszkańców głównie Sejneńszczyzny i Augustowszczyzny.

Komiks na razie istnieje w wersji planszowej, ale już w ciągu najbliższych tygodni zostanie wydany w wersji książkowej wyjaśnia zastępca dyrektora aresztu śledczego w Suwałkach Michał Chrościelewski. Na rynek bezpłatnie trafi 2 tysiące egzemplarzy.

Będą kolejne komiksy

Twórcy komiksu o obławie stworzyli też już kolejną historyczną opowieść w obrazkach. Tym razem dotyczy losów młodego partyzanta z Suwałk Mariana Piekarskiego pseudonim Ryś.

Był harcerzem i żołnierzem Armii Krajowej. Zasłynął tym, że w marcu 1945, sam uwolnił z suwalskiego aresztu 6 żołnierzy AK. Został po tym odznaczony Krzyżem Walecznych. Rok później został aresztowany, ale do końca nie wydał członków konspiracji.

Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go na karę śmierci. Marian Piekarski został rozstrzelany 11 września 1946 roku.

Już wiadomo, że komiks o tamtych wydarzeniach został doceniony w tegorocznym konkursie „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”, organizowanym przez Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Nagrody zostaną wręczone 4 czerwca. (ik/koi)

Zobacz też:
Widowisko "Obława Augustowska. Lipiec 1945" zostało Wydarzeniem Historycznym 2015 roku
IPN prosi stronę białoruską o pomoc prawną ws. obławy augustowskiej


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok