Radio Białystok | Wiadomości | 8. edycja Nagrody Honorowej "Świadek Historii"

8. edycja Nagrody Honorowej "Świadek Historii"

19.12.2016, 16:37, akt. 18:20

foto: G. Pilat
foto: G. Pilat


0:00
0:00
8. edycja Nagrody Honorowej "Świadek Historii" - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sześciu laureatów otrzymało w poniedziałek (19.12) honorową nagrodę "Świadka Historii" województwa podlaskiego. Nagrody te po raz 8. wręczył białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Ideą nagrody "Świadek historii" jest docenienie ludzi, którzy faktycznie byli świadkami przełomowych wydarzeń, ale jest to tytuł przyznawany także osobom i instytucjom promującym najnowszą historię.

Jednym z nagrodzonych jest Kazimierz Busma - żołnierz Armii Krajowej, twórca Polskiego Stowarzyszenia Patriotów w Solidarności zajmującego się sprowadzaniem do Ojczyzny Polaków z Syberii i Kazachstanu. Kazimierz Busma mówi, że cieszy się, że na końcu życia ludzie pamiętają i doceniają jego dokonania. Na rzecz sprowadzanych rodzin pan Kazimierz ofiarował znaczną część własnego majątku.

Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk podkreśla, że tegoroczne nagrody trafiły do osób bardzo zasłużonych. - Z jednej strony są to żołnierze AK czy prezesi stowarzyszeń historycznych. Z drugiej strony to wychowawcy dzieci i młodzieży, którzy przekazują wartości patriotyczne najmłodszym - dodaje dyrektor białostockiego IPN.

Wśród nagrodzonych "młodego pokolenia" jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Janówce. Jak podkreśla dyrektor tej placówki Karol Czarniecki - nagroda IPN, to wyróżnienie za dotychczasową pracę na rzecz pamięci o żołnierzach Armii Krajowej. Młodzież między innymi opiekuje się grobami żołnierzy AK, organizuje zbiórki paczek dla wojskowych z kresów wschodnich. W szkole istnieje też, jedno z nielicznych w Polsce, muzeów żołnierzy Armii Krajowej.

Tegoroczne nagrody "Świadek historii" trafiły też do Bogusława Łabędzkiego, Antoniego Mazalewskiego, pośmiertnie do Michała Pietkiewicza i Jerzego Wnorowskiego. W sumie w poprzednich edycjach odznaczono 66 osób.

Tegoroczni laureaci nagrody honorowej "Świadek historii" to:

Kazimierz Busma - urodzony w 1923 r., żołnierz Armii Krajowej, represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Na początku lat 80. współtwórca struktur i aktywny działacz NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. W 1995 r. założył Polskie Stowarzyszenie Patriotów w Solidarności w Kostrach-Podsędkowiętach, zajmujące się propagowaniem idei patriotycznych, a przede wszystkim sprowadzaniem do Ojczyzny Polaków z Syberii i Kazachstanu. Na rzecz sprowadzanych rodzin, Kazimierz Busma ofiarował znaczną część własnego majątku.

Bogusław Szczepan Łabędzki - urodzony 1968 r., nauczyciel, badacz, regionalista, znawca historii walk niepodległościowych na Podlasiu. Od 2012 r. prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny "Inki", propagującego wiedzę na temat powojennej konspiracji niepodległościowej. Organizator rajdów śladami V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, uroczystości upamiętniających walki powojennej partyzantki niepodległościowej, a także spotkań z młodzieżą. Stale współpracuje z białostockim Oddziałem IPN.

Antoni Adam Mazalewski - urodzony w 1929 r., żołnierz Armii Krajowej, Prezes Obwodu Suwałki Światowego Związku Żołnierzy AK. Inicjator budowy wielu pomników upamiętniających działania AK na Suwalszczyźnie, przede wszystkim pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach. Inicjator i uczestnik uroczystości patriotycznych oraz spotkań z młodzieżą szkolną.

Śp. Michał Pietkiewicz - urodzony w 1917, zmarł w 1988 r.. Żołnierz września 1939 r., represjonowany przez sowietów. W pierwszych latach powojennych nauczyciel, szykanowany za nauczanie prawdy o historii Polski. Współzałożyciel białostockiej "Solidarności", w 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego związku. Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Solidarności" i Fundacji Sztandaru Zarządu Regionu. Propagator pamięci o polskich Kresach. W 1981 r. wielokrotnie upominał się o Polaków pozostałych na Wschodzie. Internowany za działalność opozycyjną.

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Janówce – od 20 lat nosi swe zaszczytne imię. Przy szkole funkcjonuje Muzeum Armii Krajowej, stanowiące ponadlokalne centrum edukacyjne. W programie nauczania placówki podkreślany jest patriotyzm i wiedza historyczna. Uczniowie i kadra szkoły aktywnie uczestniczą w obchodach narodowych rocznic, stanowiąc pozytywny przykład dla innych placówek oświatowych w regionie.

Jerzy Wnorowski - urodzony w 1941 r., od 1990 r. Prezes łomżyńskiego Stowarzyszenia Pamięci Walczących z Komunizmem i Faszyzmem "Zapora". W latach 50. represjonowany przez UB. Działacz "Solidarności". Od ponad 25 lat prowadzi aktywne działania na rzecz upamiętniania bohaterów podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego. Organizator licznych imprez historycznych związanych z walką o niepodległość Polski. Opiekun miejsc pamięci i grobów polskich bohaterów. Inicjator i organizator budowy pomników i tablic przypominających bohaterów walk o niepodległość. (acz, gp/mag, mm)

Zobacz też:
Region: Białostocki oddział IPN po raz 7. przyznał tytuły "Świadka Historii"


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok