Radio Białystok | Wiadomości | Spółki PKS pod nowym szyldem PKS NOVA

Spółki PKS pod nowym szyldem PKS NOVA

autor: Renata Reda

2.01.2017, 10:55, akt. 24.01.2017, 10:05

foto: Wojciech Oksztol, źródło: wrotapodlasia.pl
foto: Wojciech Oksztol, źródło: wrotapodlasia.pl


0:00
0:00
Spółki PKS pod nowym szyldem od poniedziałku? - relacja Renaty Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sąd Rejonowy w Białymstoku dokonał w poniedziałek (2.01) wpisu do KRS informacji o połączeniu pięciu podlaskich spółek PKS w jeden podmiot. Firma będzie działała pod nazwą Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova SA - wynika z informacji uzyskanych przez w sądzie.

W regionie było dotąd pięć spółek PKS: w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Siemiatyczach i Zambrowie. W 2011 roku samorząd województwa przejął je od Skarbu Państwa.

Nowa spółka powstała po ponad półrocznych przygotowaniach w wyniku inkorporacji, czyli włączenia do PKS Białystok czterech pozostałych przedsiębiorstw. Według założeń tego projektu ma to uratować wszystkie spółki przed upadłością.

PKS Nova SA ma ok. pół tysiąca autobusów, łącznie pracuje tam ok. 950 osób

Kapitał zakładowy spółki to blisko 15,17 mln zł. Nowy podmiot przejął zobowiązania poprzednich, ale konkretne kwoty tych zobowiązań za 2016 rok nie są upublicznione.

"Wszystkie autobusy dotychczasowych pięciu spółek wyjechały w teren, wszyscy mieszkańcy województwa podlaskiego mają zapewniony transport publiczny. Myślę, że to jest najważniejsza informacja dla mieszkańców" - mówił na konferencji prasowej członek zarządu województwa Stefan Krajewski.

"Uważamy, że potencjał w nowej spółce jest bardzo duży" - dodał inny członek zarządu Bogdan Dyjuk. Mówił, że to przełoży się na jej spokojną pracę w 2017 roku i kolejnych latach.

Prezesem PKS Nova SA został Cezary Sieradzki, dotychczasowy prezes PKS Białystok

Prezesom przejmowanych spółek mają być zaproponowane stanowiska dyrektorów oddziałów spółki w Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie.

Sieradzki mówił dziennikarzom, że nową spółkę udało się uruchomić bez większych problemów. W najbliższych miesiącach mają być prowadzone dalsze działania integracyjne, by obniżać koszty działalności i utrzymać lub zwiększyć przychody. Podał przykłady przetargów na części zamienne, energię, paliwo, ubezpieczenia lub materiały biurowe. Dzięki efektowi skali ma dać to oszczędności.

Przychody będą zwiększane np. poprzez bardziej optymalne wykorzystywanie autobusów, ale również nowe rodzaje działalności. To np. umowa na część zadań komunikacji miejskiej w Sokółce. Przebudowana ma być sieć połączeń, zależna od rentowności poszczególnych kierunków. Za jeden z głównych priorytetów spółki Sieradzki uznał odnowienie taboru.

Pierwszy rok działalności spółki będzie "rokiem restrukturyzacji"

Prezes PKS Nova mówił, że pierwszy rok działalności spółki będzie "rokiem restrukturyzacji". Dodał, że za sukces w takim okresie można będzie uznać znaczne obniżenie strat na działalności podstawowej w stosunku do wyniku finansowego, który w sumie miały poszczególne spółki.

Pytany o pracowników nowej spółki, Sieradzki zaznaczył, że zwolnienia to "całkowita ostateczność". Niektóre działy zostaną jednak scentralizowane.

Zwolnień obawiają się po połączeniu związkowcy niektórych spółek. Pod koniec listopada do marszałka województwa trafiło ponad 6 tys. podpisów zebranych przez nich wśród mieszkańców w Suwałkach i Zambrowie. Protestujący uważają, że po utworzeniu jednej firmy dojdzie do zwolnień, a także zmniejszy się dostępność do transportu publicznego w małych miejscowościach. Związkowcy grozili nawet strajkami, ale na razie od tych planów odstąpili.

Sieradzki mówił w poniedziałek dziennikarzom, że spotykał się ze związkowcami poszczególnych zakładów. "Mogę zadeklarować jedno - na pewno bardzo chcę współpracować ze związkami; chcę, żebyśmy razem budowali tę firmę" - dodał. Wyraził nadzieję, że załogi "również dostrzegą te zmiany, które za chwilę się pojawią i że je docenią". (rr, PAP/mak, sk)

Zobacz też:
Zamknięto stary dworzec PKS Białystok - działa dworzec "kontenerowy"
Przedstawiciele PKS Białystok zapewniają, że zwolnienia po połączeniu spółek są ostatecznością
Białystok: Do sądu wpłynął wniosek o połączenie podlaskich spółek PKS
Suwalscy radni są przeciwni planom połączenia 5 PKS-ów

źródło: PAP | red: mak, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedstawiciele PKS Białystok zapewniają, że zwolnienia po połączeniu spółek są ostatecznością

29.12.2016, 17:39

Pracownicy obawiają się o swoją przyszłość, władze spółki uspokajają.


Białystok: Do sądu wpłynął wniosek o połączenie podlaskich spółek PKS

8.12.2016, 17:29

Wpłynął również wniosek o zmianę nazwy spółki przejmującej.


PO chce wstrzymania procesu łączenia PKS w regionie

25.11.2016, 18:04

Radni PO - koalicjanci PSL w sejmiku województwa podlaskiego, chcą, by zarząd regionu wstrzymał się z łączeniem w jeden podmiot spółek PKS.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok