Radio Białystok | Wiadomości | Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS i pracodawców

Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS i pracodawców

autor: Adam Janczewski

6.02.2017, 11:40, akt. 11:57

© lassedesignen - fotolia.com
© lassedesignen - fotolia.com


0:00
0:00
Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS i pracodawców - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zamiast leżeć w łóżku, czy chodzić na rehabilitację – wykonują inne zlecenia lub jadą na wakacje. Prawie 80 osób ukarał w ubiegłym roku białostocki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za wykorzystywanie zwolnień lekarskich w niewłaściwy sposób.

Jak podkreślają pracownicy ZUS – problem wykorzystywania zwolnień lekarskich wciąż jest, ale jest coraz bardziej marginalny. Potwierdzają to również pracodawcy.

Pracownik musi dawać z siebie maksimum

"Już dawno minęły czasy kiedy "czy się wisi, czy się leży, dwa tysiące się należy". Dziś każdy musi dawać z siebie maksimum" – uważa białostocki przedsiębiorca Lech Pilecki. Z kolei etyk profesor Jerzy Kopania podkreśla, że pracownik, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie, gdy nie jest chory – oszukuje dwukrotnie. Po pierwsze w nieuczciwy sposób zdobywa zwolnienie chorobowe (za co współodpowiedzialny jest lekarz). Po drugie oszukuje tego, który daje mu pracę.

Wątpliwości najczęściej zgłaszają pracodawcy

I to właśnie ten oszukiwany, czyli pracodawca, najczęściej zgłasza do ZUS wątpliwości co do uczciwości jego pracownika - potwierdza rzecznik białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Katarzyna Krupicka. Nadużywanie zwolnień lekarskich może narażać pracodawcę na duże straty - podkreśla Lech Pilecki. "Gdyby to zjawisko rosło, pociągnęłoby potężne straty dla naszej gospodarki" – uważa przedsiębiorca.

Często o nieprawidłowościach ZUS zawiadamiają także współpracownicy osób wykorzystujących zwolnienia. W ocenie profesora Kopani zrozumiałe jest, że nie lubimy wykonywać za kogoś jego obowiązki.

Wpaść można np. przez wpisy w mediach społecznościowych

Nieuczciwi pracownicy coraz częściej wpadają przez portale społecznościowe. Zdarza się, że na przykład na Facebooku, w czasie trwania zwolnienia lekarskiego, chwalą się zdjęciami z egzotycznych wakacji. "To jest taka pułapka – Facebook jest takim narzędziem, które obnaża wszystko" – uważa Lech Pilecki.

Gdy sprawa trafi do ZUS, pracownik musi zwrócić pieniądze za nieprawidłowo wykorzystane zwolnienie. Jednak - jak podkreśla Katarzyna Krupicka - chodzi przede wszystkim o edukację. Przypomina, że zwolnienie chorobowe jest po to, by jak najszybciej wrócić do zdrowia. "Poza tym jest ubezpieczeniem obowiązkowym, więc płacimy za nie wszyscy" – podsumowuje rzecznik białostockiego oddziału ZUS. (aj/mak)

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS









fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok