Radio Białystok | Wiadomości | Trybunał Konstytucyjny: Rozporządzenie uchylające utworzenie gminy Grabówka jest niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny: Rozporządzenie uchylające utworzenie gminy Grabówka jest niekonstytucyjne

1.06.2017, 15:04, akt. 18:07

Rozporządzenie z grudnia 2015 r., które uchyliło wcześniejszą decyzję o utworzeniu od 1 stycznia 2016 r. dwóch gmin: Szczawa i Grabówka, jest niezgodne z konstytucją - orzekł w czwartek (1.06) Trybunał Konstytucyjny. Jak wskazał, nie było konsultacji ws. tego rozporządzenia.

fot.: Wojciech Szubzda
fot.: Wojciech Szubzda

Rozporządzenie zaskarżyli posłowie PO

Rozporządzenie zaskarżyła w marcu do TK grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Wskazywali oni, że zarówno powołanie gminy, zmiana jej granic, czy likwidacja, są oddzielnymi decyzjami administracyjnymi, w określonej procedurze i każda z takich decyzji wymaga przeprowadzenia odrębnych konsultacji z mieszkańcami. W ocenie posłów PO wyrok ten oznacza powrót do procedury tworzenia obu nowych gmin.

Wcześniejsze przeprowadzenie konsultacji dotyczących wydania rozporządzenia o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka nie usprawiedliwia tego, że Rada Ministrów nie skonsultowała uchylenia tego rozporządzenia z mieszkańcami. Konsultacje dotyczące utworzenia gmin były przeprowadzone w innym celu niż ten, który zamierzano osiągnąć, wydając rozporządzenie uchylające - wskazał w czwartek Trybunał w uzasadnieniu wyroku.

Jak przypomniał TK, rozporządzenie uchylające datowane jest na 28 grudnia 2015 r. 

- Oznacza to, że zostało wydane tuż przed zaplanowanym na 1 stycznia 2016 r. wejściem w życie rozporządzenia o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka - zaznaczono w komunikacie Trybunału wydanym po czwartkowym wyroku.

Według TK "takie działanie prawodawcze Rady Ministrów budzi wątpliwość co do jego zgodności z zasadą budowania zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa". "Wszystkie te nieprawidłowości trybu wydania rozporządzenia uchylającego sprawiły, że Trybunał orzekł o niekonstytucyjności tego rozporządzenia" - zaznaczono w komunikacie.

TK rozpatrzył tę sprawę w składzie trzech sędziów. Przewodniczącym składu był sędzia Michał Warciński, zaś w składzie znaleźli się sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski oraz będący sprawozdawcą Mariusz Muszyński.

Skarga PO tylko w kwestii formalnej

Poseł PO - a w poprzednim rządzie szef resortu administracji i cyfryzacji - Andrzej Halicki mówił w marcu, że skarga do Trybunału nie dotyczy kwestii merytorycznych, tylko formalnych. 

Zgodnie z orzecznictwem TK, uważamy że naruszenie trybu podejmowania decyzji, a więc tylko ta strona formalna, czyli brak konsultacji społecznych, powinno być obiektywnie ocenione przez sędziów Trybunału od strony wyłącznie formalnej, wyłącznie prawnej - mówił poseł PO Andrzej Halicki.

W czwartek inny z wnioskodawców Arkadiusz Myrcha (PO) powiedział, że w jego ocenie obecnie po wyroku TK "status gmin będzie taki, jak przed wydaniem rozporządzenia" uznanego za niekonstytucyjne.

Wyrok ten przywraca decyzję o utworzeniu tych gmin, wojewoda ma obowiązek realizować rozporządzenie o utworzeniu gmin - ocenił zaś po wyroku Andrzej Halicki.

Był szef resortu administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki dodał, że wyrok oznacza też "bardzo mocną podstawę prawną do następnych kroków, być może nawet odszkodowawczych" w związku z różnymi decyzjami zapadłymi w odniesieniu do tych miejscowości w ciągu ostatniego półtora roku.

O uznanie rozporządzenia z 28 grudnia 2015 r. za zgodne z konstytucją w stanowisku do TK z kwietnia br. wnosił Prokurator Generalny.

Grabówka miała odłączyć się od Supraśla 1 stycznia 2016 roku

Podbiałostocka gmina Grabówka miała powstać 1 stycznia 2016 r., poprzez wydzielenie z gminy Supraśl. Kilka miesięcy wcześniej (28 lipca 2015 r.) taką decyzję podjął rząd ówczesnej premier Ewy Kopacz i rozpoczęły się przygotowania administracyjne oraz prawne do działalności nowego samorządu.

Premier Beata Szydło zmieniła decyzję poprzedników

Tuż przed końcem 2015 roku premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie, które decyzję poprzedników uchyliło. W uzasadnieniu rozporządzenia uchylającego decyzję poprzedniego rządu było m.in. powołanie się na wyniki gminnych referendów, przeprowadzonych w ramach konsultacji społecznych przed decyzją poprzedniego rządu, oraz na negatywne opinie dot. planowanych podziałów.

- Uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. ma mniejsze skutki społeczne niż utworzenie z dniem 1 stycznia 2016 r. gminy Szczawa i gminy Grabówka. Skutki społeczne zostaną zmniejszone poprzez uwzględnienie woli mieszkańców, która została wyrażona w drodze referendum - pisano wówczas w uzasadnieniu rozporządzenia RM.

Pojawił się tam też argument negatywnego wpływu na sytuację finansową i gospodarczą okrojonych gmin Supraśl i Kamienica, odłączenia od nich nowych gmin. 

- W następstwie dokonanego podziału powstałyby jednostki samorządu terytorialnego o zmniejszonych dochodach oraz potencjale rozwojowym - głosiło to uzasadnienie.

Protesty na rondzie w Grabówce

Po zapowiedziach rządu o planach cofnięcia decyzji poprzedników przedstawiciele miejscowości, które miały wejść w skład gm. Grabówka zaczęli akcję protestacyjną, m.in. pikiety na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach (niedawno sąd nieprawomocnie uniewinnił organizatorów tych akcji).

W marcu ub. roku doprowadzili też do referendum ws. odwołania burmistrza Supraśla. Głosowanie nie było jednak wiążące - nie została osiągnięta wymagana prawem frekwencja.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd w Białymstoku uniewinnił organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka

10.04.2017, 14:07

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił w poniedziałek (10.04) organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka. Policja obwiniała ich o to, że umyślnie nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia legalnego przebiegu tych zgromadzeń. Wyrok nie jest prawomocny.


PO zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie rządu ws. Grabówki

27.03.2017, 14:39

Grupa posłów Platformy Obywatelskiej wystąpiła z wnioskiem o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z ustawą zasadniczą m.in. rozporządzenia Rady Ministrów sprzed 1,5 roku, uchylającego decyzje o utworzeniu dwóch gmin, w tym podbiałostockiej Grabówki.


Supraśl: Burmistrz zostaje na stanowisku. Referendum jest nieważne

25.04.2016, 13:45

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski dokończy kadencję. Gminne referendum w sprawie jego odwołania jest nieważne.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok