Radio Białystok | Wiadomości | O dzieła Ludomira powiększyła się kolekcja prac w Galerii im. Sleńdzińskich

O dzieła Ludomira powiększyła się kolekcja prac w Galerii im. Sleńdzińskich

25.06.2017, 14:09, akt. 14:20

Sześć prac autorstwa malarza Ludomira Sleńdzińskiego otrzymała w formie daru Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, która kolekcjonuje dzieła wywodzącego się z Wilna rodu Sleńdzińskich. W galerii znajdują się archiwalia i prace kilku pokoleń artystycznego rodu..

Fotolia.com
Fotolia.com

W tym roku Galeria im. Sleńdzińskich obchodzi 25-lecie, patronką jubileuszu jest donatorka galerii - Julitta Sleńdzińska (córka Ludomira).

Sleńdzińscy - artystyczna dynastia pochodząca z Wilna

Sleńdzińscy to artystyczna dynastia pochodząca z Wilna, która na trwałe wpisała się w historię sztuki polskiej. Artystyczna historia rodziny zaczyna się od Aleksandra (1803-1878), który był obdarzony talentem plastycznym i muzycznym; studiował na Uniwersytecie Wileńskim, a specjalizował się w malarstwie portretowym. Jego syn Wincenty (1837-1909) odziedziczył zdolności plastyczne i muzyczne po ojcu. Malował portrety, obrazy o tematyce sakralnej, mitologicznej i rodzajowej, a gry na fortepianie uczył się u Stanisława Moniuszki. Syn Wincentego i ojciec Julitty - Ludomir (1889-1980) także podzielił pasję i zdolności przodków. Zasłynął z malarstwa portretowego; poszukiwał nowych środków wyrazu, czego dowodem są powstałe na początku lat sześćdziesiątych obrazy o kształcie wielobocznym. Prace Ludomira prezentowane były na wystawach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Dzieła i archiwalia pochodzące z XIX i XX wieku

Trzon kolekcji galerii stanowią dzieła: Aleksandra, Wincentego, Ludomira oraz Julitty. W zbiorach znajdują się obrazy olejne, polichromowane drewniane rzeźby i płaskorzeźby, szkice, rysunki, a także zbiór dokumentów związanych z życiem i twórczością tej rodziny. To dzieła i archiwalia pochodzące z XIX i XX wieku.

Galeria bogatsza o dzieła Ludomira Sleńdzińskiego

Teraz do kolekcji trafiło sześć dzieł Ludomira przekazanych przez spadkobierców pianistki prof. Natalii Hornowskiej. Jak powiedział Sebastian Wicher z Galerii im. Sleńdzińskich, prof. Hornowska była wybitną artystką, przyjaciółką i wieloletnim pedagogiem Julitty Sleńdzińskiej.

Otrzymane w darze prace to obrazy, rysunki i szkice. Wicher powiedział, że jeden jest szczególnie ważny dla kolekcji - studium do obrazu z 1935 roku. To obraz malowany na sklejce, jest kopią fragmentu jednego z pompejańskich fresków. Wicher dodał, że w kolekcji przedwojennych obrazów Ludomira takiego studium galeria jeszcze nie miała, więc - jak podkreślił - tym bardziej jest cenne.

Wśród pozostałych prac są portrety prof. Hornowskiej a także pejzaże m.in. z Zakopanego. Sebastian Wicher powiedział, że dzieła poddane zostaną teraz konserwacji; następnie mają być pokazane szerszej publiczności. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Galeria Sleńdzińskich przybliża zapomnianą postać Białegostoku - projektantkę mody Helenę Bohle-Szacką

25.06.2017, 12:16

Zapomniana postać Białegostoku - Helena Bohle-Szacka doczekała się swojej monografii i wystawy.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok