Radio Białystok | Wiadomości | Ekolodzy blokują, leśnicy powołują zespół a Trybunał Sprawiedliwości czeka na odpowiedź

Ekolodzy blokują, leśnicy powołują zespół a Trybunał Sprawiedliwości czeka na odpowiedź

autor: Adam Janczewski, Aneta Gałaburda

4.08.2017, 06:51, akt. 7.08.2017, 18:29

Trybunał Sprawiedliwości do 4 sierpnia czeka na odpowiedź Polski w sprawie Puszczy Białowieskiej. W czwartek ekolodzy znów zablokowali maszynę do wycinki drzew.

Puszcza Białowieska, źródło: RDLP w Białymstoku
Puszcza Białowieska, źródło: RDLP w Białymstoku

Zespół oceni bezpieczeństwo w Puszczy

Specjalny zespół doradczy sporządzi opinię na temat zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez drzewa martwe i osłabione w Puszczy Białowieskiej. Powołał go dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

W skład zespołu weszli leśnicy, strażacy, naukowcy, inspektorzy pracy i inny specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa pracy - mówi rzecznik RDLP Jarosław Krawczyk. Zespół będzie analizował dane z trzech nadleśnictw, których dotyczy konflikt związany z wycinką drzew - Białowieża, Browsk i Hajnówka.

Tylko "niezbędne usuwanie martwych i osłabionych drzew wzdłuż dróg"

W czwartek (03.08) po raz kolejny ekolodzy zablokowali ciężki sprzęt. Kilku z nich przypięło się do harwestera. Po tym zajściu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wydała komunikat.

"W związku z dzisiejszym blokowaniem przez aktywistów harwestera na terenie Nadleśnictwa Białowieża informujemy, że prace, które maszyna miała wykonać, miały na celu wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Wszelkie prace leśne na terenie Nadleśnictwa Białowieża po wydaniu postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostały ograniczone do niezbędnego usuwania martwych i osłabionych drzew stojących wzdłuż dróg, szlaków i miejsc częstego przebywania ludzi (obiekty turystyczne itp.), aby zapewnić wszystkim bezpieczne korzystanie z lasu" - czytamy.

Ekolodzy: Leśnicy nie stosują się do zaleceń Trybunału

Innego zdania są ekolodzy. - Leśnicy nie stosują się do zaleceń Trybunału - mówi ekolog Jakub Rok.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to niech Lasy Państwowe wytłumaczą, czemu jest tutaj pozyskiwane drewno. Tzn. czemu nie jest tak jak w Rezerwacie Szafera, gdzie drzewa zagrażające tym, że upadną na jezdnię, zostały ścięte i pozostawione w lesie. A tutaj drewno jest wycinane, wywożone z lasu i następnie sprzedawane. Czyli cel podstawowy jest tutaj ekonomiczny, czyli zarobek, a nie bezpieczeństwo. Są inne sposoby zapewniania bezpieczeństwa. Chociażby Lasy Państwowe mogłyby się bardziej przyłożyć do informowania o tym, jak postępować w lesie w sytuacji silnego wiatru - wyjaśnia.

Jak dodaje, podstawiona została druga maszyna - w pobliżu przypiętych do harwestera ekologów.

Decyzja Trybunału o natychmiastowym wstrzymaniu prac

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 28 lipca podjął wstępną decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu prac w Puszczy.

Postanowienie Trybunału - jak pisze w komunikacie Ministerstwo Środowiska - "dotyczy tymczasowego wstrzymania aktywnych działań gospodarki leśnej na wybranych siedliskach oraz usuwania ponad stuletnich martwych świerków na obszarze Puszczy Białowieskiej, a także wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Nadleśnictwa Białowieża, za wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu".

Ministerstwo  Środowiska twierdzi, że prowadzone działania są zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednocześnie resort zapewnił, że polski rząd odpowie Trybunałowi w wyznaczonym terminie, czyli do 4 sierpnia.

Aktywiści m.in. z Dzikiej Polski są w Puszczy od maja. Wspierają ich ekolodzy z 6 innych krajów. Działacze dokumentują działania leśników, przeprowadzili też kilkanaście blokad ciężkiego sprzętu wycinającego drzewa na terenie puszczańskich nadleśnictw.


Komunikat Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku dot. blokowania przez aktywistów harwestera na terenie Nadleśnictwa Białowieża

"W związku z dzisiejszym blokowaniem przez aktywistów harwestera na terenie Nadleśnictwa Białowieża informujemy, że prace, które maszyna miała wykonać, miały na celu wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Wszelkie prace leśne na terenie Nadleśnictwa Białowieża po wydaniu postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostały ograniczone do niezbędnego usuwania martwych i osłabionych drzew stojących wzdłuż dróg, szlaków i miejsc częstego przebywania ludzi (obiekty turystyczne itp.), aby zapewnić wszystkim bezpieczne korzystanie z lasu.

Przypominamy, że ta część Puszczy, która znajduje się w zarządzie nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka jest, podobnie jak całe Lasy Państwowe, powszechnie dostępna i na nadleśniczych ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym las osobom. Tymczasem praktycznie nie ma dnia, by w Puszczy suche, martwe świerki, zabite przez kornika, nie łamały się i wywracały w sposób trudny do przewidzenia, także na istniejące drogi i ścieżki. Trwająca blokada
uniemożliwia nam usuwanie martwych drzew stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, to przykład skrajnej nieodpowiedzialności aktywistów! 

Wskazane wyżej prace zabezpieczające są całkowicie zgodne z postanowieniem TSUE, które wyraźnie dopuszcza je w sytuacji konieczności zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Wszelkie kolportowane przez aktywistów informacje, jakoby było inaczej, są zwyczajnie nieprawdziwe."


Komunikat ekologów ws. blokady maszyn wycinających Puszczę w Nadleśnictwie Białowieża dnia 3 sierpnia

"W dniu 3 sierpnia bieżącego roku został zablokowany przez aktywistów harwester wycinający Puszczę w oddziale 250 Cf nadleśnictwa Białowieża.

Lasy Państwowe twierdzą, iż dzisiejsza wycinka drzew miała na celu jedynie zapewnienie  bezpieczeństwa publicznego przy drogach i szlakach. Nie jest to prawda, zablokowane prace miały charakter typowo komercyjny :

- wycinki prowadzono nawet 80 metrów od drogi, podczas gdy wysokość najwyższych drzew w Puszczy sporadycznie przekracza 50 m;

- wycięte drzewa były fragmentowane i wywożone z Puszczy tzw. forwarderem.

Usunięcie i sprzedaż wyciętych drzew nie jest konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo przy szlakach i drogach. W nadleśnictwie Białowieża - gdzie limit wycinki został przekroczony oraz na terenach cennych przyrodniczo [drzewostany stuletnie, siedliska chronione] zagrażające złamaniem lub wywróceniem drzewa powinny być ścinane i pozostawiane na gruncie do naturalnego rozkładu.

W ten sposób leśnicy zapewniają bezpieczeństwo w przystosowanym rezerwacie przy trasie Białowieża - Hajnówka. Do niedawna w ten sposób eliminowano zagrożenie wynikające ze złego stanu drzew w drzewostanach stuletnich w obrębie nadleśnictw Puszczy Białowieskiej.

Wywóz i sprzedaż drewna świadczy o tym, iż dzisiejsza wycinka miała charakter typowo komercyjny.

Zablokowana dziś wycinka nie miały żadnego związku z eliminacją zagrożenia pożarowego. Zgodnie z aktualnym planem urządzania lasu dla Nadleśnictwa Białowieża i Hajnówka, całość nadleśnictw zakwalifikowana została do III [niskiej] kategorii zagrożenia pożarowego. Zgodnie z wykonywanymi pomiarami, zwłaszcza w kontekście stosunkowo wilgotnego lata zagrożenie pożarem w Puszczy Białowieskiej jest bardzo niskie. Ewentualne prace wynikające z przepisów p. poż. mogą polegać na okrzesywaniu gałęzi z drzew leżących w pasie do 30 metrów od dróg, bez usuwania kłód.

Zablokowane dziś w nadleśnictwie Białowieża prace były sprzeczne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości, gdyż były prowadzone w:

- nadleśnictwie Białowieża, w którym mamy do czynienia ze zwiększonym pozyskaniem drewna w ramach aneksu do planu urządzania lasu, kwestionowanym przez Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości;

- drzewostanie ponadstuletnim;

- miały związek z niszczeniem stanowisk chronionych chrząszczy dla których świerk stanowi bardzo ważne siedlisko;

- w trakcie prac usuwane były drzewa w wieku ponad stu lat."


źródło: IAR | red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Komisja Europejska chce łączyć sprawę wycinki w Białowieży z procedurą praworządności

2.08.2017, 15:33

Komisja Europejska zapowiedziała w środę (2.08), że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Bruksela zamierza zbierać dowody przeciwko Polsce.


Beata Mazurek: Puszcza Białowieska niszczona nie przez człowieka, tylko przez korniki

1.08.2017, 14:24

- Wiadomo, że Puszcza Białowieska jest niszczona nie przez człowieka, tylko przez korniki; poczekajmy cierpliwie na odpowiedź ministra środowiska na zarzuty wobec działań w Puszczy Białowieskiej, która ma być znana 4 sierpnia - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.


Szyszko: w Puszczy Białowieskiej trwa eksperyment porównawczy

31.07.2017, 12:33

Na bazie wyników zeszłorocznej inwentaryzacji uruchomiliśmy w Puszczy Białowieskiej eksperyment, porównujący efekty czynnej ochrony i braku tej ochrony - mówił w poniedziałek (31.07) minister środowiska Jan Szyszko.


Postawiono zarzuty mężczyznom, którzy mieli pobić operatora Polsatu w Puszczy Białowieskiej

31.07.2017, 11:51

Zarzut rozboju połączonego z uszkodzeniem ciała usłyszało dwóch mężczyzn, którzy w sobotę (29.07) mieli pobić operatora Polsatu robiącego materiał w Puszczy Białowieskiej - poinformowała w poniedziałek (31.07) Prokuratura Rejonowa w Hajnówce.


Ekolodzy oczekują natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej

28.07.2017, 17:20

Koalicja organizacji pozarządowych zaangażowanych w obronę Puszczy Białowieskiej oczekuje od rządu natychmiastowego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazuje zaprzestania wycinki w puszczy - poinformowali w piątek ekolodzy.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok