Radio Białystok | Wiadomości | Podtrzymano wnioski o kary finansowe i zaprzestanie wycinki w Puszczy Białowieskiej - z decyzją nie zgadza się minister Jan Szyszko

Podtrzymano wnioski o kary finansowe i zaprzestanie wycinki w Puszczy Białowieskiej - z decyzją nie zgadza się minister Jan Szyszko

17.10.2017, 10:20, akt. 16:04

Komisja Europejska podtrzymała wniosek o kary finansowe dla Polski za złamanie zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej i o utrzymanie nakazu zaprzestania wszelkich prac - poinformowała o tym prawniczka Komisji Katarzyna Hermann.

Fotolia.com
Fotolia.com

Przedstawicielka Komisji powiedziała, że wstępny nakaz wstrzymania wycinki jest konieczny ze względu na ryzyko powstania poważnych i nieodwracalnych szkód i utraty cennych gatunków ptaków, oraz siedlisk przyrodniczych. 

Odrzucono argumenty o niezbędnej wycince

Katarzyna Hermann odrzuciła argumenty Polski, że niezbędne jest wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew, by chronić ważne siedliska. "Wyrąb służy wyłącznie celom estetyczno-komercyjnym" - dodała. Odrzuciła też argument, że prace w Puszczy są prowadzone w miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Wstępny zakaz prowadzenia prac w Puszczy wydał pod koniec lipca wiceprezes Trybunału na wniosek Komisji. Ma on obowiązywać do czasu zakończenia postępowania przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa, co może potrwać około roku.

Z decyzją nie zgadza się minister środowiska Jan Szyszko

Dowody Komisji w postaci zdjęć satelitarnych, które miały pokazać ogromną skalę wyrębu zakwestionował minister środowiska Jan Szyszko. "To był zbiór zdjęć, nie wiem skąd, można je było również zaczerpnąć z jakichś gazet, a te, które były teoretycznie zdjęciami satelitarnymi, gdy porównaliśmy i daty i pewne przesunięcia, to nie odpowiadały całkowicie prawdzie" - mówił minister. 

Jego zdaniem, trudno je było zidentyfikować i powiązać z poszczególnymi miejscami w Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszko zarzucił też Komisji wybiórcze sięganie po argumenty i brak znajomości niektórych, unijnych przepisów. 

Przedstawiliśmy nasze stanowisko chyba niezwykle merytorycznie. Pokazaliśmy naszą stronę jako stronę, która wie, na czym polega Natura 2000, na czym polega tragedia Puszczy Białowieskiej i na czym polega niezrozumienie ze strony Komisji Europejskiej, gdyż wydaje mi się, że te wnioski, które Komisja składa wynikają po prostu z małej znajomości rzeczy - powiedział minister środowiska. 

Podkreślał, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a Polska nie łamie zakazu wycinki, bo wyrąb jest tylko w tych miejscach, gdzie istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. 

Ten argument kwestionuje Komisja Europejska wspólnie z ekologami. "Nie jest prawdą, że mamy masowy pomór drzew, które się walą na turystów i osoby, które przechodzą przez Puszczę. Ponad stulenie drzewa były wycinane ponad sto metrów od szlaków, które powinny być uczęszczane przez ludzi. Argument bezpieczeństwa publicznego jest nadużywany przez polski rząd i Lasy Państwowe, by usprawiedliwić wycinkę" - powiedziała Agata Szafraniuk, z organizacji ekologicznej Prawnicy dla Ziemi.

Sędziowie Trybunału podejmą decyzję w sprawie wycinki

Na podstawie wtorkowego (17.10) wysłuchania i przesłanych dowodów, w najbliższych tygodniach sędziowie Trybunału podejmą decyzję w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Sędziowie mogą albo zezwolić na prowadzenie prac, albo podtrzymać wstępny zakaz wyrębu do czasu rozstrzygnięcia pozwu Komisji przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa. Rozstrzygnięcie tej sprawy może potrwać około roku. 

Pierwsza rozprawa dotycząca właśnie istoty sporu została wyznaczona na 12 grudnia. 

źródło: IAR | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jan Szyszko przed unijnym Trybunałem - bronił decyzji o wycince w Puszczy Białowieskiej

11.09.2017, 13:38

W Luksemburgu, w poniedziałek (11.09) rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Na posiedzeniu minister środowiska Jan Szyszko przedstawił swoje racje dotyczące wycinki.


W 2017 r. w Puszczy Białowieskiej wycięto ponad 93 tys. drzew

9.08.2017, 08:37

Od początku roku w trzech puszczańskich nadleśnictwach: Browsk, Hajnówka i Białowieża pozyskano 111 tys. 993 m sześciennych drewna - poinformowały Lasy Państwowe. Jeżeli przyjąć, że jedno drzewo to 1,1-1,2 m sześciennych drewna, to z Puszczy Białowieskiej usunięto ponad 93 tys. drzew.


Szyszko: w Puszczy Białowieskiej jest ok. 1,3 mln zarażonych drzew, trzeba je szybko usunąć

28.07.2017, 11:03

Obecnie w Puszczy Białowieskiej jest ok. 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew, trzeba je usunąć jeszcze w tym roku - powiedział w piątek (28.07) minister środowiska Jan Szyszko.


KE chce wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozpatrzenia pozwu w Trybunale

25.07.2017, 20:26

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że oficjalny wniosek o zastosowanie tak zwanych środków tymczasowych został wysłany do Luksemburga. Prośba jest związana z pozwem przeciwko Polsce.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok