Radio Białystok | Wiadomości | Proces odwoławczy ws. manifestacji w obronie gminy Grabówka

Proces odwoławczy ws. manifestacji w obronie gminy Grabówka

27.10.2017, 13:40, akt. 15:31

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończyło się w piątek (27.10) postępowanie odwoławcze w procesie organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka. Policja obwinia ich o to, że nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia legalnego przebiegu tych zgromadzeń. Wyrok będzie ogłoszony za tydzień (03.10).

Fotolia.com
Fotolia.com

Policja zaskarżyła wyrok I instancji

Sąd I instancji ich uniewinnił, wyrok zaskarżyła jednak policja, która chce ukarania dwójki obwinionych grzywnami.

Organizowane w grudniu 2015 r. uliczne protesty miały związek z rozporządzeniem rządu, który uchylił decyzję poprzedników o utworzeniu podbiałostockiej gminy Grabówka. 1 stycznia 2016 r. miała ona zostać wydzielona z gminy Supraśl, przygotowania do jej utworzenia już trwały, ale decyzję cofnął rząd premier Beaty Szydło.

Protesty mieszkańców

Protesty mieszkańców polegały na chodzeniu po przejściach dla pieszych i blokowaniu w ten sposób ruchu na rondzie w Grabówce. Policja oceniła, że w kilku przypadkach ruch blokowano niezgodnie z prawem, a dwaj organizatorzy nie dopełnili wszystkich formalności związanych ze zgłoszeniem tych manifestacji, dlatego postawiła im zarzuty z Kodeksu wykroczeń.

W postępowaniu nakazowym sąd orzekł grzywny w wysokości 600 i 700 zł. Ponieważ obaj obwinieni złożyli sprzeciw od tych wyroków, odbył się w tej sprawie proces, zakończony w I instancji wyrokiem uniewinniającym.

Sąd rejonowy uznał bowiem, że nie ma dowodów potwierdzających, iż obwinieni działali umyślnie, a we wniosku o ukaranie sama policja nie wskazała, jakich środków nie podjęli. Sąd przyznał, że utrudnienia na drodze były, ale wziął pod uwagę, że przy tego typu protestach musiały mieć miejsce.

Powołał się też na wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w tych zgromadzeniach, jako jedno z podstawowych praw jednostki, zagwarantowanych w Konstytucji. Apelację złożyła policja; jej przedstawiciela nie było na piątkowej rozprawie odwoławczej.

Obrońcy obwinionych chcą utrzymania wyroku I instancji

Obrońcy obwinionych chcą utrzymania wyroku I instancji. - Z apelacji trudno jest dowiedzieć się, dlaczego tak naprawdę skarżący żąda zmiany tego wyroku - mówił mec. Wojciech Cacko.

Mec. Łukasz Prokorym, który jest obrońcą drugiego z organizatorów manifestacji, przypominał o wolności zgromadzeń, jako jednym z podstawowych praw i wolności człowieka. 

- Korzystanie z tego prawa w swojej naturze ma to, iż utrudnia innym osobom czasowe, krótkotrwałe korzystanie ze swoich uprawnień - mówił. Zaznaczył, że organizatorzy tych zgromadzeń przepuszczali pojazdy uprzywilejowane, komunikację miejską i dalekobieżną.

- Jak się okazuje, cel jaki przyświecał wszystkim tym zgromadzeniom, był jak najbardziej słuszny - dodał Prokorym przypominając, że w czerwcu Trybunał Konstytucyjny uznał, iż wydane w grudniu 2015 roku rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją. Jak wskazał wtedy TK, przed wydaniem tego rozporządzenia nie było konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Trybunał rozpatrywał wniosek grupy posłów Platformy Obywatelskiej o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą i przepisami ustawy o samorządzie, rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego wstrzymania tworzenia gminy Grabówka i gminy Szczawa (Małopolskie).

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grupa posłów PO pisze do premier ws. powołania gmin Grabówka i Szczawa

3.10.2017, 15:23

Grupa posłów PO zwróciła się do premier Beaty Szydło o wznowienie procesu tworzenia gmin Grabówka i Szczawa. Powołują się na wyrok TK, który orzekł, iż niezgodne m.in. z konstytucją było rozporządzenie rządu wstrzymujące ten proces.


Policja zaskarżyła wyrok dotyczący manifestacji w obronie gminy Grabówka

3.06.2017, 13:44

Będzie apelacja w procesie organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka, obwinionych o to, że nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia legalnego przebiegu tych zgromadzeń. Sąd I instancji ich uniewinnił, wyrok zaskarżyła jednak policja.


Sąd w Białymstoku uniewinnił organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka

10.04.2017, 14:07

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił w poniedziałek (10.04) organizatorów manifestacji w obronie gminy Grabówka. Policja obwiniała ich o to, że umyślnie nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia legalnego przebiegu tych zgromadzeń. Wyrok nie jest prawomocny.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok