Radio Białystok | Wiadomości | Członkowie Białoruskiego Towarzystwa Historycznego wydali oświadczenie ws. ul. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

Członkowie Białoruskiego Towarzystwa Historycznego wydali oświadczenie ws. ul. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

autor: Źmicier Kościn

29.11.2017, 10:40, akt. 11:44

Bronisław Taraszkiewicz powinien nadal zostać patronem jednej z bielskich ulic. Tak na wtorkowej (28.11) sesji rady miasta zadecydowali radni Bielska Podlaskiego. Swój niepokój w tej sprawie wyrażają również członkowie Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce.

fot. Źmiecier Kościn
fot. Źmiecier Kościn

Specjalne oświadczenie w sprawie dekomunizacji ulicy Bronisława Taraszkiewicza

W środę (29.11) członkowie towarzystwa wydali specjalne oświadczenie w sprawie dekomunizacji ulicy Bronisława Taraszkiewicza. Ich zdaniem Taraszkiewicz nigdy nie symbolizował komunizmu - tłumaczy Przewodniczący Towarzystwa Profesor Oleg Łatyszonek.

Przewodniczący Zespołu do spraw dekomunizacji na poziomie centralnym IPN doktor Maciej Korkuć w wypowiedziach medialnych zaznaczył, że Bronisław Taraszkiewicz nie jest wart uszanowania przez działalność komunistyczną. Wojewoda Podlaski na razie nie otrzymał oficjalnej opinii Instytutu dla podjęcia decyzji zastępczej w sprawie zmiany nazwy ulicy. Prezes Instytutu Jarosław Szarek zapowiedział konsultacje z historykami białoruskimi. Nie poznaliśmy wciąż uzasadnienia, mówi historyk z Białoruskiego Towarzystwa Historycznego profesor Oleg Łatyszonek.

Bronisław Taraszkiewicz – to białoruski językoznawca, twórca gramatyki języka Białoruskiego, przewodniczący Białoruskiego klubu poselskiego w Sejmie II RP. W ramach wymiany w 1933 roku wyjechał do ZSRR, gdzie padł ofiarą czystek stalinowskich. W środę mija 79. rocznica jego śmierci.

Oświadczenie Białoruskiego Towarzystwa Historycznego

Białoruskie Towarzystwo Historyczne wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu uznania przez Instytut Pamięci Narodowej osoby Bronisława Taraszkiewicza za niegodną bycia patronem jednej z ulic w Bielsku Podlaskiej. Bronisław Taraszkiewicz jest przy tym także patronem II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim.

Życiorys polityczny Bronisława Taraszkiewicza jest znany dość dobrze, chociaż wciąż kryje niejedną tajemnicę. Największą pozostaje prawdziwa data jego zamordowania i sposób, w jaki to uczyniło NKWD. Oficjalnie został rozstrzelany 29 listopada 1938 roku, są jednak poważne powody do podejrzeń, że zakatowano go w więzieniu na śmierć.

Trudno podważać decyzję, której merytorycznego uzasadnienia wciąż nie upubliczniono. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na to, że zgodnie z Ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej: "art. 1. 1. Nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować".

W naszym najgłębszym przekonaniu ustawa nie dotyczy osoby Bronisława Taraszkiewicza, ponieważ dla nikogo i nigdy nie symbolizował on i nie symbolizuje komunizmu. Dla Białorusinów Taraszkiewicz był i pozostanie autorem pierwszej „Białoruskiej gramatyki dla szkół", symbolem walki metodami politycznymi o prawa obywatelskie Białorusinów w II Rzeczypospolitej, o wolność narodu, a w końcu symbolem tragicznego losu białoruskiej inteligencji, która padła ofiarą komunistycznego terroru.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Jarosław Szarek

22.11.2017, 17:58

Myślę, że z czasem ta sprawa będzie wyjaśniona. Tak o obławie augustowskiej mówi prezes IPN-u dr Jarosław Szarek





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok