Radio Białystok | Wiadomości | W szpitalu uniwersyteckim powstał pododdział ginekologii onkologicznej

W szpitalu uniwersyteckim powstał pododdział ginekologii onkologicznej

autor: Renata Reda

7.02.2018, 12:42, akt. 13:26

Lepsze leczenie pacjentek z rakiem jajnika czy szyjki macicy - z wykorzystaniem nowoczesnych metod oraz programów lekowych - będzie możliwe dzięki pododdziałowi ginekologii onkologicznej, który powstał w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Fot. Renata Reda
Fot. Renata Reda


0:00
0:00
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstał pododdział ginekologii onkologicznej z chemioterapią - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W szpitalu powstał pododdział ginekologii onkologicznej

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w regionie. Pododdział ginekologii onkologicznej wydzielono z Kliniki Ginekologii w tym szpitalu, by zapewnić pacjentkom w zaawansowanych stadiach nowotworów narządów rodnych kompleksową opiekę - poinformowano w środę (7.02) na konferencji prasowej w szpitalu uniwersyteckim.

Lekarze z USK chcą, by trafiały tu na leczenie wszystkie pacjentki z rakiem narządów płciowych w regionu - powiedział dziennikarzom dr hab. Paweł Knapp, koordynator pracy oddziału, wojewódzki konsultant ds. ginekologii onkologicznej.

Już operowano chorą z rakiem endometrium i młodą pacjentkę z rakiem jajnika. W pododdziale jest 12 łóżek.

Leczenie ma być finansowane przez NFZ. Trwa konkurs, w którym USK złożył ofertę. 

Podlaskie i Lubelskie to dwa ośrodki, które dotychczas nie mają kontraktów z NFZ na ginekologię onkologiczną - poinformowała rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk.

- Są to najwyżej finansowane procedury z zakresu generalnie ginekologii - dodał Knapp.

Na pododdział trafiają pacjentki wymagające skomplikowanych operacji wielonarządowych, pracują tam także przygotowane pielęgniarki oraz wolontariusze ze stowarzyszenia "Eurydyki", które zrzesza panie po operacjach raka jajnika i innych operacjach z ginekologii onkologicznej, by pomagać pacjentkom także od strony psychologicznej.

W regionie brakowało takiego oddziału

W Podlaskiem nie było dotychczas takiego wyspecjalizowanego oddziału; chore były leczone w Białostockim Centrum Onkologii, operacje wykonywano też w szpitalu uniwersyteckim.

Dr hab. Paweł Knapp, który jest w zarządzie Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej podkreśla, że pacjentki z powodu późno rozpoznawalnych nowotworów przechodzą radykalne, ciężkie i często okaleczające operacje. Zapewnił, że na nowym oddziale lekarze będą wykorzystywać do leczenia pacjentek najnowszą wiedzę medyczną.

Rocznie w ostatnich latach w USK było operowanych ok. 170 pacjentek z rakiem endometrium, ponad 80 z rakiem jajnika.

Jest ciągle dużo do zrobienia i myślę, że tylko i wyłącznie wspólne siły, wspólna centralizacja procedur onkologicznych przypisana do jednego, dwóch ośrodków (w regionie), ma szanse powodzenia (...), żebyśmy zmienili te niechlubne statystyki - mówił dziennikarzom Knapp.

Odsetek wyleczeń z nowotworów w Polsce jest niższy niż w większości krajów Unii Europejskiej; podobnie jest też jeśli chodzi o odsetek pacjentek i pacjentów, którzy mają diagnozowaną chorobę onkologiczną na wczesnym jej etapie.

Dr hab. Paweł Knapp jest przekonany, że działanie nowego pododdziału "usystematyzuje" różne działania w diagnozie i terapii nowotworów, a to powinno przełożyć się na wyniki leczenia.

Najtrudniej leczy się raka jajnika

Dr hab. Paweł Knapp mówi, że najtrudniejszy w leczeniu jest rak jajnika, bo nie ma testów diagnostycznych, które pozwoliłyby wykryć tę chorobę we wczesnym stadium. Zazwyczaj wykrywany jest zbyt późno. - I to jest duża tragedia dla naszych pań. Myślę, że ten, kto wykryje test, którym będziemy badać te pacjentki i wcześnie odpowiadać: jest chora, nie jest chora, dostanie nagrodę Nobla - powiedział Knapp.

Specjalista radzi pacjentkom zwracać uwagę na różne nieswoiste objawy, takie jak zwiększenie obwodu brzucha w krótkim czasie, nietypowe odbijanie lub inne objawy z układu pokarmowego, plamienie z narządów rodnych, a pacjentkom obarczonym czynnikami genetycznymi (w rodzinie występował rak piersi, rak jelita grubego), radzi konsultację z lekarzem i w razie wskazań - odpowiednie badania genetyczne.

- Wcześnie wykryty nowotwór, naprawdę jest praktycznie w bardzo wysokim procencie wyleczalny. Nie dotyczy to, niestety raka jajnika - podkreślił Knapp.

Podlaskie jest na 13. miejscu w Polsce pod względem leczenia w ginekologii onkologicznej - mówił Knapp. Ocenił, że do wykonania jest "spora praca" wielu osób, koordynatorów, lekarzy rodzinnych, ginekologów, by byli czujni, a pacjentki trafiały do odpowiednich ośrodków na leczenie. Podkreślił, że niezbędna jest też edukacja i wiedza zdrowotna samych kobiet.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bezpłatna mammografia i porady specjalistów – Dzień Otwarty w BCO

3.02.2018, 10:09

Zachorowalność na choroby onkologiczne z każdym rokiem będzie rosnąć - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. To efekt starzejącego się społeczeństwa.


Białostockie Centrum Onkologii wzbogaciło się o nowy sprzęt do leczenia bólu

19.01.2018, 13:22

Do niedawna korzystali z nieprzystosowanego stołu zabiegowego, co znacznie ograniczało ich możliwości. Dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii kupiło nowy sprzęt, wykorzystywany do leczenia bólu.


UMB i BCO dostaną dofinansowanie na regionalne programy zdrowotne

14.01.2018, 09:29

Dzięki temu projektowi jak najwięcej osób z województwa podlaskiego ma być zdrowych i zdolnych do pracy. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii dostaną po kilka mln zł na regionalne programy zdrowotne.


Zmieniają się zasady funkcjonowania parkingów przy białostockich szpitalach klinicznych

27.12.2017, 07:31

Zmieniają się zasady funkcjonowania parkingów przy szpitalach klinicznych w Białymstoku - po Nowym Roku będą też wyższe opłaty za postój.


Wystawa terapeutycznych prac pacjentek białostockiej onkologii

12.12.2017, 16:44

Kilkadziesiąt obrazów - głównie pejzaży w różnych porach roku - namalowały pacjentki, podopieczne Białostockiego Centrum Onkologii w ramach specjalnych zajęć z arteterapeutką Małgorzatą Wróbel-Kruczenkow.





ZNAJDŹ NAS









fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok