Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku uczczono pamięć Icchoka Malmeda - bohatera miejscowego getta

W Białymstoku uczczono pamięć Icchoka Malmeda - bohatera miejscowego getta

8.02.2018, 20:36, akt. 21:49

Przedstawiciele władz miejskich, miłośnicy kultury żydowskiej i esperantyści uczcili w czwartek (8.02) pamięć bohatera białostockiego getta Icchoka Malmeda, w 75. rocznicę jego egzekucji. Malmed został powieszony po tym, jak oblał kwasem dwóch hitlerowców.

Tablica Icchoka Malmeda, źródło: arch.um.bialystok.pl
Tablica Icchoka Malmeda, źródło: arch.um.bialystok.pl

Odsłonięta w 1948 roku tablica upamiętniająca Icchoka Malmeda znajduje się na budynku nr 10 przy ulicy noszącej obecnie jego imię w centrum Białegostoku. Inskrypcja na tablicy, po hebrajsku i po polsku, mówi o tym, że w tym miejscu zginął "bohater bojownik getta białostockiego". Przy niej po południu władze miasta złożyły wieniec, zapalono lampiony i znicze.

Icchok Malmed został powieszony po tym, jak oblał kwasem dwóch hitlerowców

5 lutego 1943 roku, gdy rozpoczęła się akcja likwidacji białostockiego getta i wywózki Żydów do obozu zagłady, Icchok Malmed oblał kwasem solnym dwóch funkcjonariuszy gestapo, usiłujących wejść do mieszkania przy ul. Kupieckiej 29 (obecnie to właśnie ulica Malmeda, nazwa została zmieniona uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w 1946 roku).

Strzelający na oślep jeden z Niemców zabił drugiego, Malmed zdołał uciec. W odwecie hitlerowcy rozstrzelali stu mieszkańców okolicznych domów, wyznaczyli też nagrodę pieniężną za ujęcie sprawcy ataku. Według jednej wersji zdarzeń, w tej sytuacji Malmed sam zgłosił się do gestapo, według innej - został wydany. Skatowany przez Niemców, został powieszony 8 lutego 1943 roku w budynku przy ul. Kupieckiej 29. Miał 40 lat. Pochowano go na cmentarzu getta przy ulicy Żabiej.

75. rocznica śmierci bohatera białostockiego getta 

Uroczystość w 75. rocznicę jego śmierci zorganizowano z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku i Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (BTE), poparły to władze miasta.

Prezes BTE Przemysław Wierzbowski powiedział, że miłośnicy esperanto pamiętają o historii miasta i są świadomi tego, iż w czasie likwidacji getta zginęło wielu działaczy przedwojennego Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, którego dużą część stanowili Żydzi. "Nie zapominamy też o innych białostoczanach, którzy w mieście polegli za wolność" - dodał.

Główne obchody odbędą się w sierpniu

Uczestniczący w czwartkowej uroczystości zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zaznaczył, że upamiętnienie Icchoka Malmeda wpisuje się w obchody 75. rocznicy powstania w getcie; główne obchody odbędą się w sierpniu. Dodał, że aby wiedzę o takich ważnych wydarzeniach upowszechniać, miasto i jego placówki kultury w tym roku planują cykl działań, które mają przybliżać mieszkańcom tragiczną historię getta i tych osób, które tworzyły żydowską społeczność Białegostoku.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Polski wystosował list w 75. rocznicę początku likwidacji getta w Białymstoku

6.02.2018, 07:15

Zorganizowany i przeprowadzony przez III Rzeszę Niemiecką Holokaust Żydów był planową eksterminacją, nie mającą precedensu w całych dziejach ludzkości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście związanym z 75. rocznicą rozpoczęcia likwidacji getta w Białymstoku.


Uczczono pamięć ofiar w 75. rocznicę początku likwidacji getta

5.02.2018, 07:35

W Białymstoku uczczono w poniedziałek (5.02), w 75. rocznicę początku likwidacji miejscowego getta, pamięć ofiar. Według historyków w ciągu ośmiu dni hitlerowcy wywieźli wtedy do obozów zagłady ok. 10-12 tys. osób, a 2 tys. Żydów zamordowali na miejscu.


W Łomży uczczono 75. rocznicę likwidacji getta

6.11.2017, 13:58

Władze Łomży, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, żołnierze i harcerze uczcili 75. rocznicę likwidacji getta w tym mieście.


Nie ma podstaw do wznowienia śledztwa ws. zamordowania żydowskich kobiet pod Szczuczynem

23.02.2017, 09:06

Nie ma podstaw do podjęcia na nowo, prawomocnie umorzonego, śledztwa w sprawie zamordowania dwudziestu kobiet pochodzenia żydowskiego w Bzurach k. Szczuczyna w 1941 r. - uznał pion śledczy IPN po zapoznaniu się z nowymi informacjami na ten temat.





ZNAJDŹ NAS






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 17:21

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: pexels.com
REGION
8.01.2025, 10:14, akt. 9.01.2025, 21:23

Operator dźwigu zasłabł podczas pracy






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok