Radio Białystok | Wiadomości | Powstaje album o świątecznych tradycjach polskich Tatarów

Powstaje album o świątecznych tradycjach polskich Tatarów

11.03.2018, 10:32, akt. 10:41

Album ze zdjęciami i opisami świąt obchodzonych przez polskich Tatarów oraz związanymi z nimi tradycjami wyda w 2018 roku Muzułmański Związek Religijny w RP. Publikacja ukaże się w nakładzie 500 egzemplarzy.

Fot. Adam Janczewski
Fot. Adam Janczewski

"Z Bajramem! Tatarskie tradycje świąteczne"

Najwyższe Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP na swój projekt "Z Bajramem! Tatarskie tradycje świąteczne" otrzymało dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Album powstanie do końca roku.

Album o świątecznych tradycjach będzie uzupełnieniem serii o tzw. rytuałach przejścia polskich Tatarów: ślubie i pogrzebie oraz powstającej w tym roku publikacji o azanie, czyli włączeniu nowonarodzonego dziecka do wspólnoty muzułmańskiej.

Jak powiedziała Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR, album będzie poświęcony przede wszystkim dwóm najważniejszym muzułmańskim świętom: Ramadan Bajram (na zakończenie postu) i - Kurban Bajram (Święcie Ofiarowania). Dodała, że na uroczystości składają się modlitwy i spotkania w gronie najbliższych.

Święto Ramadan Bajram (Id al Fitr). Tego dnia rano w meczetach i domach modlitw odbywają się okolicznościowe modlitwy, potem polscy muzułmanie świętują w gronie rodzin i przyjaciół. Pawlic-Miśkiewicz mówiła, że to właśnie tradycją tatarską są uroczyste spotkania rodzinne czy w szerszym gronie, gdy organizowane są bale tatarskie. Dodała, że to okazja do spotkań całej wspólnoty - starszyzny i młodzieży, co kultywowane jest od lat.

Natomiast Kurban Bajram (Id al Adha) trwa cztery dni, a symbolem święta jest składanie ofiary ze zwierząt. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna. Zwierzęta ofiarne fundują ci muzułmanie, których na to stać, a mięso jest dzielone między uczestników uroczystości.

Z publikacji będzie można też dowiedzieć się o innych dniach świątecznych, które na modlitwach i rodzinnych spotkaniach spędzają polscy Tatarzy. To Dzień Aszura (szyickie święto, dzień postu i pokuty) i Miełlud, czyli dzień narodzin proroka Muhammada (Mahometa).

Tradycja żałobnego dnia Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu. Chodzi o śmierć w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna - potomka Fatimy, córki Mahometa.

Dla szyitów to najważniejsze święto. Polscy wyznawcy islamu, którymi są przede wszystkim Tatarzy, są w większości sunnitami. O dniu Aszura, zwanym u nich czasami Aszurejnym Bajramem, pamiętają bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych.

Natomiast Miełlud - jak mówiła Pawlic-Miśkiewicz - jest nie tylko wyrazem pamięci o proroku Mahomecie, ale też służy integracji lokalnych społeczności, takich jak polscy Tatarzy.

W albumie będą opisane tradycje związane z każdym ze świąt

W albumie zostaną opisane tradycje związane z każdym ze świąt - co się na nie składa, jak wygląda modlitwa w meczecie prowadzona przez imama czy świąteczny poczęstunek. Przedstawione zostaną też miejsca modlitw polskich muzułmanów: dwa zabytkowe meczety w Kruszynianach i Bohonikach, Dom Modlitwy w Białymstoku i w Warszawie, meczet w Gdańsku.

Pawlic-Miśkiewicz powiedziała, że w albumie będą chcieli pokazać też jak to się zmieniało na przestrzeni lat, gdy np. w latach 60-tych głównymi ośrodkami życia religijnego były właśnie dwa zabytkowe meczety, gdzie przyjeżdżali wyznawcy z całej Polski by być razem "we wspólnocie świątecznej" i uczestniczyć w modlitwie, a jak wygląda to dzisiaj.

Najmniejsza w kraju grupa etniczna

Wyznający islam polscy Tatarzy, których historia obecności na ziemiach RP ma ponad sześćset lat, są współcześnie jedną z najmniejszych w kraju grup etnicznych. Ich liczbę szacuje się na ok. 2-3 tys.. Największe skupiska Tatarów są w województwie podlaskim.

Liczba muzułmanów należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, szacowana jest na ok. 5 tys. osób.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gmina muzułmańska ponowiła zaproszenie do kupna jej działki

6.02.2018, 11:29

Muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku ponowiła zaproszenie do składania ofert na działkę, z rozpoczętą przed laty i przerwaną budową szkoły koranicznej. Po zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, nabywca będzie mógł postawić tam domy jednorodzinne.


MSWiA zbada sprawę budowy islamskiego centrum

21.01.2018, 07:44

Szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiedział w sobotę (20.01) za pośrednictwem Twittera, że podległy mu resort przyjrzy się planom budowy islamskiego centrum kultury i edukacji w Białymstoku. Inwestycja ma być finansowana z pieniędzy ofiarowanych przez Arabię Saudyjską.


Ukaże się album o kolejnych zwyczajach Tatarów

13.01.2018, 13:37

Kolejny album z fotografiami i opisami tradycji polskich Tatarów, tym razem związanych z obrzędem włączenia dziecka do społeczności muzułmańskiej, zwanego azanem - wyda Muzułmański Związek Religijny w RP. Będzie to trzecia część serii.





ZNAJDŹ NAS





fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok