Radio Białystok | Wiadomości | "Wspólna Niepodległa" - wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja [zdjęcia]

"Wspólna Niepodległa" - wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja [zdjęcia]

3.05.2018, 07:20, akt. 21:30

"Wspólna Niepodległa" - pod takim hasłem odbył się w Białymstoku wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Festyn "Wspólna Niepodległa" w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Festyn "Wspólna Niepodległa" w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
"Wspólna Niepodległa" - wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zarząd województwa i WOAK - organizatorzy imprezy

To okazja do pokazania i podkreślenia wielokulturowego regionu, integrowania oraz wspólnego świętowania - mówili organizatorzy - zarząd województwa podlaskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. 

Postanowiliśmy, że w roku, który jest 100-leciem odzyskania niepodległości, chcemy jasno i wyraźnie podkreślić, że Niepodległa jest wspólna

- mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Podkreślił, że to wyjątkowa propozycja do świętowania obchodów 3 maja, pokazująca, że "Niepodległą budowali wszyscy obywatele Polski, różnych narodowości(...)". - I ta Konstytucja 3 maja, która była ważna w życiu wszystkich narodowości zamieszkujących Rzeczpospolitą, będzie wspólnym świętem Podlasia - dodał.

Województwo podlaskie uważane jest za najbardziej zróżnicowane narodowościowo i religijnie w kraju. Są tu największe w kraju skupiska prawosławnych oraz polskich muzułmanów, w większości Tatarów. Sam Białystok ma też bogatą przeszłość żydowską. Region zamieszkują Białorusini, Ukraińcy, Litwini oraz Romowie.

Podczas festynu można było poznać inne kultury

Dyrektor WOAK Cezary Mielko mówił, że program na tę imprezę stworzono wspólnie z przedstawicielami mniejszości i podczas festynu będzie można poznać kulturę białoruską, tatarską, ukraińską, żydowską, litewską, czeczeńską i romską. 

Były warsztaty tradycyjnych tańców, tradycyjnych dań poszczególnych kultur. - Na zakończenie uczestnicy wykonali wspólnie poloneza poprowadzonego przez Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone".

Katarzyna Pawłowska, przewodnicząca białoruskiego Stowarzyszenia AB-BA, mówiła, że to olbrzymie wyróżnienie, ale też nie wyobraża sobie, by we wspólnym świętowaniu zabrakło mniejszości białoruskiej, która najliczniej zamieszkuje region. 

Dla nas, Białorusinów, ten rok jest wyjątkowym rokiem, ponieważ podwójnie świętujemy odzyskanie niepodległości - z jednej strony naszej ojczyzny, czyli Polski, z drugiej strony też odzyskanie niepodległości przez Republikę Białoruską

- powiedziała Katarzyna Pawłowska.

Stanisław Stankiewicz z Centralnej Rady Romów mówił, że Romowie czują się w Polsce jak w domu po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, kiedy rozpoczęto prace nad uniwersałem, który zezwalał społeczności romskiej zamieszkiwać tereny Rzeczpospolitej. - My, Romowie, też się z tego święta cieszymy - dodał.

Wielokulturowy festyn z okazji Święta Konstytucji 3 Maja odbył się przed Pałacem Branickich w Białymstoku.

źródło: PAP | red: mag, zmj, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dr hab. Alicja Kisielewska

22.04.2018, 10:59

profesor UwB


Anna Maria Anders chce, by obchody odzyskania niepodległości w Suwałkach miały wyższą rangę

16.03.2018, 10:31

Kolejne zamieszanie wokół komitetu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, powołanego przez prezydenta Suwałk. Wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Bogdan Nowacki nie jest już jego członkiem. Z kolei senator Anna Maria Anders postawiła warunki, które suwalskim władzom ciężko będzie spełnić.


Przedstawiciele służb, politycy i mieszkańcy modlili się w Łapach - to druga nowenna niepodległościowa

11.03.2018, 14:39

Dziękowali za wolną Polskę, prosili też o błogosławieństwo dla kraju i rządzących.


100 tysięcy złotych na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

27.02.2018, 18:39

Chodzi o to, by wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości odbywały się nie tylko w dużych miastach ale też w lokalnych, małych ośrodkach, w gminach i na wsiach.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok