Radio Białystok | Wiadomości | Rośnie liczba więźniów podejmujących pracę

Rośnie liczba więźniów podejmujących pracę

27.04.2018, 14:35, akt. 15:05

Szkolenia, kursy i nauka sprawiają, że o 20 proc. wzrosła liczba osadzonych, którzy podjęli pracę - mówili przedstawiciele służby więziennej i naukowcy na międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku.

Ponad połowa więźniów suwalskiego Aresztu Śledczego pracuje poza jego murami, źródło: Areszt Śledczy w Suwałkach
Ponad połowa więźniów suwalskiego Aresztu Śledczego pracuje poza jego murami, źródło: Areszt Śledczy w Suwałkach


0:00
0:00
Więźniowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji Caritas Polska "Rodzina Rodzinie” - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Konferencja w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim

Konferencja "Edukacja w procesie resocjalizacji skazanych. Między izolacją a aktywizacją społeczno-kulturową" zgromadziła w piątek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim kilkadziesiąt osób.

- Szczególny nacisk w ostatnim okresie został położony na to, aby była praca dla więźniów i aby oni dobrze pracowali. Trzeba ich do tego dobrze przygotować - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, otwierając spotkanie.

- Już dawno odeszliśmy od twierdzenia, że kara powinna mieć charakter głównie dolegliwy, "więzienie nie ma sensu" jeśli nie towarzyszy mu wewnętrzna przemiana sprawcy - powiedział obecny na spotkaniu sekretarz Prezydium Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym, działającej przy Ministerstwie Sprawiedliwości, dr Sławomir Stasiorowski.

Rządowy program "Praca dla więźniów"

Dr Stasiorowski powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnienie osadzonych w polskich jednostkach penitencjarnych wzrosło z około 30 proc. - do 50 proc. Dodał, że większość więźniów pracuje odpłatnie. W jego ocenie sukcesem okazał się rządowy program "Praca dla więźniów", który daje pracę osadzonym w halach produkcyjnych, które powstały na terenie jednostek, a są finansowane z części wynagrodzenia skazanych.

Dr Stasiorowski powiedział, że w Polsce jest 74 tys. osadzonych, których zadłużenie wynosi 1,2 mld zł, z czego 800 mln stanowi dług alimentacyjny, dlatego, jak zaznaczył doktor, odpłatna praca skazanych jest "ważnym aspektem ekonomicznym".

Teren podległy OISW w Białymstoku

Rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku mjr Michał Zagłoba poinformował, że na terenie podległym OISW w Białymstoku są cztery zakłady karne: w Białymstoku, Grądach-Woniecku, Czerwonym Borze i Przytułach Starych oraz cztery areszty śledcze: w Giżycku, Hajnówce, Białymstoku i Suwałkach, w których przebywa w sumie około 4 tys. osadzonych.

- Naszą rolą jest przygotowanie skazanego do pracy - podkreślił podczas konferencji dyrektor OISW w Białymstoku płk Piotr Kondraciuk i dodał, że dla skazanych organizuje się wiele kursów i szkoleń. Poinformował, że w podległych mu jednostkach nie ma tzw. szkół więziennych, ale "skazani mają prawo wyboru, zgłoszenia się do szkoły w innym zakładzie karnym".

- Powszechność zatrudnienia w naszym okręgu wynosi 50 proc.(...) co drugi skazany pracuje - powiedział dyrektor OISW w Białymstoku i podkreślił, że jest też coraz więcej chętnych pracodawców. - Na dzień dzisiejszy mamy kolejki kontrahentów, żeby zatrudnić skazanych (...) taka historia się nigdy nie zdarzyła, to my zawsze prosiliśmy firmy zewnętrzne, żeby zatrudniły skazanych - mówił.

Pułkownik powiedział, że zatrudnienie skazanych "opłaca się także firmom". Wyjaśnił, że więźniowie za swoją pracę otrzymują stawkę minimalną, a zatrudniająca ich firma "odzyskuje 35 proc. zwrotu, czyli tak naprawdę utrzymanie miesięczne pracownika wychodzi 1300 zł".

Skazanych najczęściej zatrudniają firmy budowlane

Dyrektor OISW w Białymstoku powiedział, że skazanych najczęściej zatrudniają firmy budowlane, zajmujące się mechaniką i szwalnie, a w ramach programu "Praca dla więźniów" powstaje hala produkcyjna w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze, gdzie będzie pracowało stu skazanych. - Kierujemy tam do pracy tych groźniejszych przestępców - mówił.

Prof. Jerzy Sarnecki z Instytutu Kryminologii Uniwersytetu w Sztokholmie powiedział, że w 10-milionowej Szwecji są 4 tys. osadzonych. - Ilość więźniów jest 4-5 razy mniejsza niż w Polsce - mówił i dodał, że każdy więzień ma obowiązek pracy i otrzymuje za nią 13 koron szwedzkich za godzinę.

- Więzień może wybrać, czy chce pracować (...), czy chce studiować i jeśli chce studiować, to stwarza się mu takie możliwości - powiedział profesor. Dodał, że w Szwecji nauka uważana jest za pracę osadzonego.

Akcja charytatywna Caritas Polska

Konferencję zakończyła akcja charytatywna "Gest solidarności z Aleppo" w ramach programu Caritas Polska "Rodzina Rodzinie". 40 więźniów z OISW w Białymstoku wykonało prace plastyczne, z których dochód będzie przekazany na rzecz ofiar w Syrii. 

Ostatecznie za 12 obrazów skazanych Caritas otrzymała 2900 złotych. To wystarczy by pomóc jednej rodzinie w Aleppo na przetrwanie pół roku. Do tej pory Caritas Polska na ten cel przekazała ponad 30 milionów złotych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Abp Jakub odwiedził skazanych w białostockim więzieniu

20.03.2018, 13:44

Arcybiskup białostocko-gdański Jakub przyszedł z wizytą duszpasterską do Zakładu Karnego w Białymstoku. Odwiedził zarówno funkcjonariuszy, jak i skazanych.


Będzie praca dla więźniów w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze

19.02.2018, 17:20

100 osadzonych będzie pracowało na terenie hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Pod budowę obiektu w poniedziałek (19.02) wmurowano kamień węgielny. Hala ma być gotowa do końca czerwca.


Coraz więcej więźniów suwalskiego Aresztu Śledczego pracuje poza jego murami

6.12.2017, 14:13

Coraz więcej więźniów pracuje poza murami suwalskiego Aresztu Śledczego. Osadzeni trafiają nie tylko do fabryk, ale też szkół i domów pomocy społecznej. Podporucznik Paweł Chalecki podkreśla, że chętnych do zatrudniania osadzonych wciąż przybywa.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok