Radio Białystok | Wiadomości | Minister środowiska zlecił uchylenie decyzji ws. usuwania drzew w Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska zlecił uchylenie decyzji ws. usuwania drzew w Puszczy Białowieskiej

15.05.2018, 16:19, akt. 17:04

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wydał polecenie, by uchylić decyzję byłego szefa Lasów Państwowych, która pozwoliła na usuwanie z Puszczy Białowieskiej drzew zasiedlonych przez korniki.

Protest aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski w Puszczy Białowieskiej, fot. Ryszard Minko
Protest aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski w Puszczy Białowieskiej, fot. Ryszard Minko

Będą nowe decyzje

Teraz dokument musi uchylić dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Według rzeczniczki Lasów powinno się to stać w ciągu kilku dni.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 17 kwietnia 2018 r. uznał, że prace prowadzone w Puszczy Białowieskiej są niezgodne z prawem unijnym.


- Uznaliśmy, że skoro ta decyzja była m.in. w uzasadnieniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, należy ją uchylić i wypracować metody ochrony Puszczy Białowieskiej w konsensusie, w dyskusji ze wszystkimi środowiskami - powiedział szef resortu środowiska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Jak dodał minister, nowe decyzje ws. Puszczy Białowieskiej mają zostać wypracowane przez ekspertów. Zespół ma zostać powołany w tym tygodniu. - Na podstawie planu ochrony lasu, który będzie zresztą opracowany z rekomendacji zespołu eksperckiego, który powołamy w tym tygodniu, będą nowe rekomendacje, a więc i nowe decyzje - uściślił dopytywany przez dziennikarzy minister.

Lasy Państwowe czekają na dokument

Dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny anuluje decyzję o usuwaniu drzew zaatakowanych przez korniki w Puszczy Białowieskiej - poinformowała Generalna Dyrekcja Lasów  Państwowych. Jak powiedziała rzeczniczka Lasów Anna Malinowska, dyrektor generalny czekał na taki wniosek.



Co dalej z Puszczą Białowieską? - posłuchaj audycji



Pismo od szefa resortu środowiska jeszcze nie wpłynęło do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. - Jak tylko dotrze, to dyrektor generalny podejmie kroki, by anulować decyzję - zapowiedziała Anna Malinowska. Dodała, że decyzja ta jest "przepisem martwym, bo od wielu miesięcy nie była wykonywana".

Szyszko zwiększył limit cięć

Były minister środowiska Jan Szyszko pod koniec marca 2016 roku zaakceptował większy limit cięć dla Nadleśnictwa Białowieża. Aneks zakładał zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat - lata 2012-2021. Stary plan zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

Podczas konferencji ekolodzy przekonywali, że z puszczy nadal wywożone są wycięte stare drzewa, co może być uznane za łamanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według nich podobnie mogą zostać potraktowane nasadzenia nowych drzew.

Ekolodzy: cała puszcza parkiem narodowym

Organizacje ekologiczne postulują, by cała Puszcza Białowieska została objęta parkiem narodowym. Białowieski Park Narodowy zajmuje obecnie jedną szóstą polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej.

W czasie konferencji ekolodzy przypomnieli o koncepcji prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2006 roku, która zakładała m.in. rozszerzenie parku narodowego oraz podział puszczy na różne strefy ochrony. Gwarantowała ona m.in. dostęp mieszkańcom do puszczańskiego drewna i runa leśnego w puszczy.



Apel naukowców do premiera o objęcie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym



Aktywiści mają też wątpliwości co do ewentualnego składu jak i rezultatów, jakie ma wypracować zespół ekspertów, który miałby przedstawić plan dla Puszczy Białowieskiej. Obawiają się oni, że grono to zostanie zdominowane przez ludzi byłego ministra Jana Szyszko, który nigdy nie ukrywał, że jest zwolennikiem aktywnej ochrony (uwzględniającej także cięcia) w puszczy. Podczas konferencji przedstawicielka Pracowni na rzecz Wszystkich Istot poinformowała, że jej organizacja została zaproszona do tego grona.

***

Decyzja nr. 51 została wydana przez byłego szefa LP Konrada Tomaszewskiego 17 lutego 2017 r. Dotyczyła ona usuwania drzew zasiedlonych przez korniki oraz pozyskania drzew powodujących zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i pożarowego, we wszystkich klasach wieku drzewostanów w nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka. Dokument zobowiązywał ponadto do zorganizowania systemu sprzedaży pozyskanego z cięć drewna na potrzeby mieszkańców gmin puszczańskich.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd uniewinnił aktywistów obwinionych w związku z protestem w Puszczy Białowieskiej

10.05.2018, 12:01

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w czwartek (10.05) grupę aktywistów ekologicznych - uczestników protestu przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej, zorganizowanego w czerwcu 2017 roku. Policja obwiniała ich o zakłócenie spokoju i porządku publicznego.


Samorządowcy z okolic Puszczy Białowieskiej chcą swojej reprezentacji w Zespole ds. ochrony Puszczy

8.05.2018, 14:01

Samorządowcy z okolic Puszczy Białowieskiej domagają się swojej reprezentacji w tworzonym Zespole do spraw ochrony Puszczy. 


Rzecznik Praw Obywatelskich wstawia się za uczestnikami protestów w Puszczy Białowieskiej

7.05.2018, 15:29

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by podlaska policja i leśnicy rozważyli wycofanie wniosków o ściganie uczestników protestów w Puszczy Białowieskiej.


Prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

27.04.2018, 13:49

Białostocka prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo w sprawie podejrzeń popełnienia przestępstwa m.in. przez b. ministra środowiska Jana Szyszkę, w związku z wycinkami w Puszczy Białowieskiej. Stołeczny sąd uchylił w piątek (27.04) postanowienie śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok