Radio Białystok | Wiadomości | W Poczopku leśnicy zaobrączkowali bociany, gęsi gęgawe i krogulca

W Poczopku leśnicy zaobrączkowali bociany, gęsi gęgawe i krogulca

18.07.2018, 10:36, akt. 22:15

W Nadleśnictwie Krynki w miejscowości Poczopek, gdzie znajduje się ośrodek rehabilitacji ptaków, leśnicy założyli w środę (18.07) obrączki ornitologiczne bocianom, gęsiom gęgawym i krogulcowi.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
W Poczopku leśnicy zaobrączkowali bociany, gęsi gęgawe i krogulca - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Przytulisko” obrączki nałożono kilkunastu bocianom, czterem gęsiom gęgawym i krogulcowi. To młode ptaki, które trafiły tutaj, gdy były pisklętami.

Koordynator akcji, nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Robert Konował powiedział, że obrączkowanie odbywa się w ośrodku raz do roku, latem, bo ptaki są wtedy w odpowiednim wieku. "Mają od kilku do kilkunastu tygodniu i są w najlepszym okresie swojego życia do założenia obrączek, ponieważ dopiero uczą się latać" - powiedział leśnik.

"Wiemy, że po wypuszczeniu, one sobie już poradzą na wolności" - podkreślił. Wyjaśnił, że bociany do ośrodka trafiły po tym, jak wiosną tego roku wypadły z gniazda, a część z nich została przyniesiona przez ludzi. Gęsi, którym zostaną nałożone obrączki urodziły się w Poczopku. Krogulec, trafił do Poczopka, gdy był chory i nie mógł latać.

Robert Konował podkreślił, że obrączkowanie pozwala na "śledzenie podopiecznych". Ponadto dzięki obrączce można odczytać, skąd dany ptak pochodzi, gdzie został zaobrączkowany, oraz jak wyglądała jego trasa przelotu. "Możemy zmonitorować całe trasy przemieszczania się ptaków, ale widzimy też, jak one dorastają" - powiedział nadleśniczy i dodał, że znakowanie ptaków odbywa się bezboleśnie, a obrączka z odpowiednim numerem zakładana jest na jedną z kończyn.

Ośrodek w Poczopku ma już 8 lat

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków istnieje w Poczopku od ponad ośmiu lat, przebywa w nim ok. 50 zwierząt. Nadleśnictwo Krynki poinformowało, że od początku istnienia ośrodka przebywało w nim ok. 4-5 tys. zwierząt, wśród nich m.in. orły bieliki, wilki, rysie czy łosie. Najwięcej w ośrodku jest ptaków. W ubiegłym roku do Poczopka trafiło ok. 70 bocianów, w tym roku ok. 20. Miesięczny koszt utrzymania zwierząt w ośrodku to ok. 4 tys. zł.

Ośrodek położony jest na ok. 1 ha. Puszczy Knyszyńskiej podlegającej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Ośrodek dostępny jest dla zwiedzających, na jego terenie znajdują się woliery z ptakami oraz park leśny tzw. Silvarium.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


To impreza dla miłośników leśnych klimatów – Święto Brzozy w Poczopku

22.04.2018, 09:06

To okazja, by uczcić Dzień Ziemi i przypomnieć o brzozach. Świeżego soku prosto z tego drzewa będzie można spróbować w Poczopku w Nadleśnictwie Krynki podczas Święta Brzozy.


Silvarium w Poczopku - Leśny ogród który każdy powinien odwiedzić

10.06.2017, 08:20

Leśny ogród z wieloma atrakcjami dla dorosłych i dzieci - to jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie. Kto nie był do tej pory w Silvarium w Poczopku w Nadleśnictwie Krynki powinien to jak najszybciej nadrobić. Dlaczego? Mówi Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok