Radio Białystok | Wiadomości | Kalekie ptaki na Podlasiu, wyspy śmieci na oceanach - Unia Europejska chce przeciwdziałać degradacji środowiska

Kalekie ptaki na Podlasiu, wyspy śmieci na oceanach - Unia Europejska chce przeciwdziałać degradacji środowiska

autor: Adam Janczewski

2.04.2019, 15:42, akt. 18:51

Plastikowe sztućce, talerze, słomki, patyczki do uszu i inne jednorazowe produkty maja zniknąć z rynku. Europejskie kraje mają czas na ich wycofanie do 2021 r. Tak zdecydował Parlament Europejski. Decyzja ma na celu ochronę środowiska naturalnego przed degradacją.

photka - Fotolia.com
photka - Fotolia.com


0:00
0:00
Unia Europejska chce przeciwdziałać degradacji środowiska - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przepisy mają przede wszystkim zmniejszyć zanieczyszczenie mórz. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte zakazem - plastikowe słomki, talerzyki, sztućce czy pałeczki do uszu - to 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Znajdowane są one w organizmach żółwi, fok, wielorybów, ryb i ptaków, a później, pośrednio trafiają do organizmów ludzi.


Kiedy ludzie zaczęli korzystać z plastiku?

Prof. Agnieszka Wilczewska z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku przypomina, że wszystko zaczęło się po drugiej wojnie światowej.


Był nacisk na to, żeby tworzyć materiały użytkowe. Lata 60. i 70. to ogromny rozkwit i wprowadzenie do użytku szeregu tzw. plastików. Zachłysnęliśmy się tym dobrodziejstwem i tym, że te produkty są bardzo tanie i bardzo wygodne. Uważaliśmy, że możemy używać je w nieokreślonej ilości - bez żadnych skutków. Okazuje się, że jednak nie - wyjaśnia prof. Wilczewska.


Cierpią ryby w oceanie i ptaki na Podlasiu

Najbardziej degradację środowiska plastikiem widać na ocenach. Jak zauważa doktor Piotr Zieliński z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku - słomki, które trafiają do oceanów nie toną.


One dryfują po wodzie i tworzą pływające wyspy śmieci. Wszystkie zwierzęta, które tam żyją, mają w swoim organizmie plastik - tłumaczy naukowiec i podkreśla, że często ma to poważne konsekwencje.


"Słomka, która trafia do przełyku ptaka powoduje, że nie jest on w stanie pobrać właściwie pokarmu i ginie z głodu" - opisuje dr Zieliński.


Zanieczyszczenie przyrody plastikiem można zaobserwować także na naszym podwórku.


Gniazda są teraz budowane z plastikowego sznurka do słomy, z torebek foliowych. To niestety ma wiele skutków. Jeżeli te włókna syntetyczne oplączą się ptakom wokół nogi, to może dojść do martwicy. Często jest tak, że te nasze ptaki są pokaleczone - wyjaśnia naukowiec z UwB.


Dr Zieliński podkreśla, że to nie jedyne negatywne skutki.

"W czasie deszczu giną pisklęta. Gniazda nie przepuszczają wody. Robi się coś w rodzaju miski z wodą, w której siedzą młode. Po pierwsze marzną, a po drugie się topią".


Przyzwyczajeni do plastiku

Problemem jest to, że ludzie przyzwyczaili się do jednorazowych opakowań czy sztućców z plastiku. Są powszechnie dostępne i wygodne w użyciu.


Przypominam sobie te czasy, moi rodzice i dziadkowie jeszcze bardziej, kiedy nie było nawet kartonowych opakowań. Były miski, dzbany - w takich opakowaniach przechowywało się jedzenie i napoje. Teraz trudno wyobrazić sobie nam świat bez jakichkolwiek jednorazowych opakowań - zauważa prof. Wilczewska.


Właścicielka kawiarni Baristacja i restautacji Miodosytnia w Białymstoku Emilia Andrzejewska cieszy się, że klienci są zainteresowani wszelkimi nowościami "bio". Podkreśla jednak, że nie są one łatwo dostępne.


Jeszcze kilka miesięcy temu w hurtowniach w ogóle nie były dostępne rurki papierowe. Jedynym rozwiązaniem było szukanie tego w sieci, zamawianie przez internet. W tej chwili trochę się to zmienia. Coraz więcej hurtowni decyduje się, by zwiększyć swój asortyment o produkty biodegradowalne. To będzie nieuniknione, system się zmienia. To chyba najwyższa pora żeby się otrząsnąć - uważa Emilia Andrzejewska.


Polska w tyle za Zachodem

Doktor Piotr Zieliński ma nadzieję, że dzięki unijnym przepisom Bałtyk stanie się pierwszym morzem bez śmieci. Podkreśla, że w wielu państwach - w tym w Polsce - jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii ochrony środowiska.


Polak średnio zużywa rocznie 400 torebek, a Duńczyk 4. Dużo nam brakuje do tych krajów o tej dużej świadomości ekologicznej - szacuje naukowiec.


Nowa unijna dyrektywa nakłada też nowe wymagania recyklingowe na kraje członkowskie: do 2029 roku będą musiały osiągnąć poziom 90 procent recyklingu plastikowych butelek. Dodatkowo, do 2025 roku, butelki jednorazowe będą musiały w jednej czwartej składać się z już odzyskanych materiałów. Do 2030 roku ten udział ma wzrosnąć do blisko jednej trzeciej.

Przepisy nakładają też dodatkowe opłaty na producentów szkodliwych plastików - dotyczy to głównie koncernów tytoniowych. Filtry papierosów składają się częściowo z substancji, która nie ulega rozkładowi.

Przepisy trafią teraz do ostatecznego zatwierdzenia przez Radę Europejską. W tej sprawie było już wstępne porozumienie.


| red: sk, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Wasilkowa: Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach nielegalnie przyjmuje śmieci

29.03.2019, 17:07

Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach prowadzi nielegalne przyjmowanie śmieci – poinformował burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.


Odpady "BIO" od mieszkańców Białegostoku mają być odbierane częściej

27.03.2019, 08:22

Częściej niż do tej pory firmy odbierać będą odpady "BIO" od mieszkańców Białegostoku.


Jak białostoczanie radzą sobie z segregacją śmieci?

8.11.2018, 11:29

Od 1 października zmieniły się w Białymstoku zasady segregowania odpadów. Do tej pory rozdzielaliśmy śmieci na trzy grupy, teraz mamy sześć, a mieszkańcy domów jednorodzinnych - siedem. To teoria, w praktyce bywa różnie.


W Białymstoku obowiązuje nowy system segregacji śmieci

1.10.2018, 08:51

Papier, szkło, tworzywa sztuczne, odpady komunalne, biodegradowalne i zielone - od października mieszkańcy Białegostoku zamiast do trzech pojemników, będą musieli rozdzielać swoje śmieci, aż na sześć frakcji.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok