Radio Białystok | Wiadomości | Święto Przemienienia Pańskiego – tysiące prawosławnych na świętej Górze Grabarce

Święto Przemienienia Pańskiego – tysiące prawosławnych na świętej Górze Grabarce

autor: Anna Petrovska

18.08.2019, 08:18, akt. 19:17

Na świętą Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego kraju. W niedzielę (18.08) rozpoczynają się tam dwudniowe uroczystości święta Przemienienia Pańskiego.  

Święto Przemienienia Pańskiego na świętej Górze Grabarce, fot. Anna Petrovska
Święto Przemienienia Pańskiego na świętej Górze Grabarce, fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Tysiące prawosławnych na świętej Górze Grabarce - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pielgrzymi z całej Polski przybywają na Święto Przemienienia Pańskiego - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Cudowne źródełko na Grabarce - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tysiące pielgrzymów na św. Górze Grabarce

Największe piesze pielgrzymki dotarły w niedzielę (18.08) po południu na św. Górę Grabarkę. W poniedziałek odbędą się tam główne uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym prawosławnym sanktuarium.

Głównym uroczystościom przy ołtarzu polowym przewodniczyć będzie zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) metropolita Sawa, w asyście hierarchów z kraju i zagranicy.

Tradycyjnie już dzień lub dwa wcześniej przybywają do tego sanktuarium rzesze wiernych, w tym uczestnicy pieszych pielgrzymek z różnych miejsc w kraju. Takie grupy przyszły na Grabarkę m.in. z Warszawy, Sokółki, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Milejczyc i Jabłecznej. Do niektórych grup dołączali wierni z jeszcze odleglejszych regionów Polski.

Po raz 24. została zorganizowana pielgrzymka wojska i służb mundurowych, której uczestnicy spotkali się w niedzielę rano w Siemiatyczach i stamtąd przeszli liczącą kilkanaście kilometrów trasę na Grabarkę. To prawdopodobnie najliczniejsza w Polsce piesza pielgrzymka na Grabarkę; w tym roku wzięło w niej udział ok. 800 osób.

Również z Siemiatycz przyszła w pielgrzymce grupa pątników z polskiej parafii prawosławnej działającej w Brukseli.

W niedzielę na Grabarkę dotarła również pielgrzymka z Białegostoku, która odbyła się w tym roku po raz 34.; jej organizatorem było Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Ze stolicy województwa podlaskiego wyruszyło w niej we wtorek ok. dwustu osób, ale po drodze dołączyła jeszcze setka kolejnych pątników.

Według szacunków policji, w niedzielę po południu w sanktuarium było kilka tysięcy wiernych, ale większa ich liczba spodziewana jest wieczorem, kiedy - zgodnie ze wschodnim zwyczajem - rozpoczną się obchody. Na ok. 5 tys. osób policjanci oszacowali liczbę uczestników sobotnich uroczystości na Grabarce, związanych ze świętem Iwierskiej Ikony Matki Boskiej. Kopia tej ikony jest w sanktuarium od 2000 roku jako dar milenijny mnichów z greckiej Góry Athos.

Część pielgrzymów przyjeżdża na uroczystości samochodami i autokarami; na drogach dojazdowych i parkingach utrudnień na razie nie ma, ale policja prosi zmotoryzowanych pielgrzymów, by stosowali się do poleceń patroli, które na drogach dojazdowych mają na bieżąco informacje, gdzie są dostępne miejsca parkingowe i będą je kierowcom wskazywać.


Pielgrzymi odwiedzają kapliczkę ze źródełkiem


Po dojściu do monasteru tradycyjnie wiele osób gromadzi się przy kapliczce z cudownym źródłem u podnóża Świętej Góry. Wierzą, że tamtejsza woda ma moc uzdrawiania. Przemywają twarze i chore, bolące miejsca, a mokre chusteczki zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że zostawiają tam też swoje choroby. Wodę zabierają również do domów. "Woda z Grabarki w domu zawsze musi być" - mówią wierni.

Ci pątnicy, którzy na Świętą Górę przynieśli we własnych intencjach drewniane krzyże, zostawiają je na wzgórzu. Kilkumetrowe krzyże, w trakcie wędrówki niesione na ramionach razem przez kilka osób, ustawiają zorganizowane grupy pątników.

Góra Grabarka z małą cerkwią na wzgórzu i założonym w 1947 roku żeńskim klasztorem to dla prawosławnych miejsce święte.
Ma dla nich takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Często nazywana jest też "wzgórzem krzyży", z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce tysiące.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci, którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć. Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać tam po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR.

Przedstawiciele PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób; największe ich skupiska są w województwie podlaskim. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.



Harmonogram nabożeństw

Niedziela, 18.08.2019 

17:30 - Powitanie Hierarchów

18:00 - Nabożeństwo całonocnego czuwania ku czci Przemienienia Pańskiego

23:00 - Nabożeństwo za zmarłych – panichida


Poniedziałek, 19.08.2019

01:00 – I Liturgia Święta

04:00 – II Liturgia Święta

06:30 – III Liturgia Święta

09:30 – Liturgia Święta i uroczysta procesja z poświęceniem krzyża i owoców

źródło: PAP | red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tradycyjna pielgrzymka z Białegostoku wyruszyli na Świętą Górę Grabarkę - 13.08.2019

13.08.2019, 13:35

Od 18 do 19 sierpnia w najważniejszym w kraju cerkiewnym sanktuarium odbędą się obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.


Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na Grabarkę

12.08.2019, 16:09

Od 18 do 19 sierpnia w najważniejszym w kraju cerkiewnym sanktuarium odbędą się obchody święta Przemienienia Pańskiego, rokrocznie gromadzące tysiące wiernych.


Pociągiem na Grabarkę – POLREGIO uruchamia dodatkowe połączenia

18.08.2019, 05:03

Tak jak w poprzednich latach, tak i teraz będą dodatkowe pociągi na Grabarkę.


Młodzież pomaga w przygotowaniach do święta na Górze Grabarce

6.08.2019, 13:55

Ponad 60 młodych osób bierze udział w przygotowaniach na Św. Górze Grabarce k. Siemiatycz do uroczystości Przemieniania Pańskiego, które odbędą się tam 18-19 sierpnia. To uczestnicy obozu roboczego, zorganizowanego tam już po raz 40.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok