Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru organizuje akcję "17.09. Pamiętamy" w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

Muzeum Pamięci Sybiru organizuje akcję "17.09. Pamiętamy" w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

12.09.2019, 19:35, akt. 19:49

Instalacja artystyczna "Co piąty...", akcja "Zatrzymaj się", Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer historyczny - to propozycje białostockiego Muzeum Pamięci Sybiru, związane z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Łączy je hasło "17.09. Pamiętamy".

Źródło fot. Muzeum Pamięci Sybiru
Źródło fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) formalnie działa już od kilku lat, w tymczasowej siedzibie, gdzie ma też niewielką ekspozycję, ale trwa budowa jego kilkupiętrowego gmachu przy ul. Węglowej. W założeniu będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarcie tego muzeum dla zwiedzających zaplanowano na koniec 2021 r.

W związku z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę, MPS organizuje różne przedsięwzięcia pod wspólnym hasłem "17.09. Pamiętamy", by nie tylko przypomnieć datę 17 września 1939 roku mieszkańcom, ale też zachęcić ich do poznawania historii miasta i regionu.


Posłuchaj rozmowy z Anną Kietlińską z Muzeum Pamięci Sybiru


Od kilku dni na Rynku Kościuszki w centrum miasta zobaczyć można napis "17.09.1939" z informacjami o tej dacie. 


- Jest to instalacja, którą chcemy wystawiać co roku, oczywiście może nie w takiej samej formie. Ma ona przypominać o tej, jednej z ważniejszych dat w historii naszego miasta - mówił w czwartek (12.09) na konferencji prasowej dyrektor MPS prof. Wojciech Śleszyński.


W jego ocenie, 17 września 1939 roku można uznać za jedyną taką datę znaną powszechnie w historii Polski, kojarzoną z Białymstokiem. Chodzi o to, że miasto było jedynym z dużych miast na Kresach Wschodnich, które - objęte we wrześniu 1939 roku agresją sowiecką - po 1944 roku pozostało jednak w granicach państwa polskiego.

14 września w Parku Konstytucji 3 Maja odbędzie się wernisaż instalacji artystycznej "Co piąty". Ma ona przypominać białostoczanom, że - jak szacują historycy - właśnie co piąty mieszkaniec tego miasta został wywieziony na Syberię w latach 1940-1941.


- Wiele drzew, które dziś mijamy spacerując przez park Konstytucji 3 Maja, rosło już wtedy, gdy szalała zawierucha II wojny światowej. Były niemymi świadkami tego, jak sowieckie NKWD deportowało na Sybir tysiące mieszkańców Białegostoku - tak organizatorzy opisują planowaną akcję. Będzie jej towarzyszyć rozdawanie sadzonek dębów - drzewek pamięci.


Śleszyński namawiał do popularyzacji akcji "Zatrzymaj się"; chodzi o to, by mieszkańcy Białegostoku 17 września w południe zatrzymali się na moment, by oddać hołd ofiarom wydarzeń sprzed 80. lat. 


- 20-30 sekund to jest niedużo, ale jeśli chodzi o pamięć, to naprawdę jest ważna rzecz - mówił. 


Prof. Wojciech Śleszyński podawał przykład warszawiaków i ich zachowań w kolejne rocznice godziny "W" 1 sierpnia, czyli początku powstania warszawskiego.


Peleton Pamięci w Białymstoku


Cykl głównych obchodów zakończy 17 września "Peleton Pamięci 17.09". To - organizowany po raz trzeci - spacer historyczny dla osób na rowerach, rolkach czy hulajnogach. W tym roku, w związku z setną rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej (to data 19 lutego 1919 roku), czyli symbolicznego "odzyskania niepodległości" przez Białystok, podczas tego spaceru będą eksponowane miejsca i osoby związane z historią miasta.

Chodzi o Bolesława Augustisa, fotografika z lat 30. ubiegłego wieku, który zostawił po sobie kilkadziesiąt tysięcy ujęć miasta i jego mieszkańców oraz Ryszarda Kaczorowskiego, urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Peleton zakończy się na dawnym Dworcu Fabrycznym, z którego odjeżdżały pociągi z wywożonymi na Syberię.

Śleszyński poinformował też, że MPS stara się ze swoimi projektami wychodzić również poza Białystok. 18-19 września w Lublinie prezentowana będzie wystawa tej placówki "RzeczyViste", prezentująca symbolicznie rzeczy, które zabrali ze sobą wywożeni na Wschód.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marcin Zwolski [wideo]

6.09.2019, 08:03

"Pomimo tego, że sybiracy odchodzą, że jest ich coraz mniej wśród nas, marsz nie robi się coraz mniejszy. To jest właśnie specyfika Marszu Pamięci - to nie jest marsz dla sybiraków, to jest marsz dla nas wszystkich po to, żebyśmy pamiętali" - mówi Marcin Zwolski.


Ulicami Białegostoku przeszedł 19. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru [zdjęcia, wideo]

6.09.2019, 07:01

W Białymstoku odbyły się w piątek (6.09) główne obchody związane z XIX Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. To doroczna uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.


Największy eksponat Muzeum Pamięci Sybiru po renowacji wrócił do Białegostoku

8.08.2019, 09:56

Na teren budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku trafił - po gruntownej renowacji - wagon rosyjskiej konstrukcji typu 1892. W takich wagonach wywożono Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. Eksponat stanie w głównym gmachu białostockiej placówki.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat






źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok