Radio Białystok | Wiadomości | Minister J.K. Ardanowski: od połowy lutego gospodarstwa rolne będą mogły prowadzić małe ubojnie

Minister J.K. Ardanowski: od połowy lutego gospodarstwa rolne będą mogły prowadzić małe ubojnie

9.01.2020, 16:26, akt. 16:30

Od połowy lutego 2020 r. w gospodarstwach rolnych będzie można prowadzić małe ubojnie zwierząt - poinformował w czwartek (9.01) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że rolnicy będą mogli później sprzedawać takie mięso.

Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl
Jan Krzysztof Ardanowski, źródło: www.gov.pl

Jan Krzysztof Ardanowski podczas odbywającej się w Kolnie konferencji "Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich" przekonywał, że rząd PiS wprowadził szereg rozwiązań korzystnych dla rolników, pozwalających sprzedawać im wyprodukowane przez siebie produkty. Wymienił m.in. rolniczy handel detaliczny czy możliwość zakładania tzw. MOL-i. W tym ostatnim przypadku chodzi o tzw. działalność marginalną, ograniczoną i lokalną, która umożliwia zakładanie zakładów produkujących żywność pochodzenia zwierzęcego.


Podjąłem pod koniec roku decyzję, podpisałem rozporządzenie o możliwości, od połowy lutego - jest trochę czasu żeby się tego nauczyć - uruchamiania w gospodarstwach małych ubojni dla wszystkich gatunków zwierząt. To pozwoli (...) rozwinąć możliwość sprzedawania mięsa i jego przetworów bezpośrednio przez rolników

 - powiedział szef resortu rolnictwa.


Rozporządzenie ministra rolnictwa wejdzie w życie 18 lutego.


Jak podał czwartkowy Dziennik Gazeta Prawna, nowe przepisy pozwolą na zakładanie małych ubojni przy gospodarstwach domowych, czym zostanie zniesiony obowiązek pośrednictwa wielkich ubojni. Do tej pory, rolnik chcąc sprzedać mięso musiał skorzystać z pośrednictwa dużych zakładów.


Powołując się na przedstawicielkę resortu rolnictwa wyjaśniono, że aby móc założyć taką ubojnię, trzeba będzie odbyć bezpłatne szkolenie organizowane przez powiatowego lekarza weterynarii oraz mieć trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym.


Dodano, że ubitego mięsa nie będzie można przetwarzać w rzeźniach przy gospodarstwach. Resort tłumaczy, że będzie można w nich dokonywać rozbioru, natomiast przetwarzanie ma się odbywać w ramach innych form działalności np. rolniczego handlu detalicznego. Rolnik będzie mógł też dokonać uboju zwierząt na potrzeby innych gospodarstw, o ile te znajdować się będą w tym samym powiecie.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Unijni inspektorzy ponownie kontrolują polskie ubojnie bydła

29.03.2019, 08:11

Audyt trwa już w województwie małopolskim, w poniedziałek (1.04) rozpocznie się w województwie podlaskim.


Inspektorzy weterynaryjni nie wykryli nieprawidłowości w podlaskich ubojniach

12.02.2019, 12:36

Takie kontrole są prowadzone w całym kraju po wykryciu nielegalnego uboju krów w jednym z zakładów w okolicach Ostrowi Mazowieckiej.


Inspektorzy weterynarii skontrolowali pracę 10 z 16 ubojni bydła w Podlaskiem

7.02.2019, 15:04

Na razie większych nieprawidłowości nie stwierdzono, ale brakuje jeszcze wyników ze wszystkich kontroli. Inspektorzy weterynarii skontrolowali pracę 10 z 16 ubojni bydła w województwie podlaskim.





ZNAJDŹ NAS









fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok