Radio Białystok | Wiadomości | Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe

Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe

10.03.2020, 10:43, akt. 13:01

Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki we wtorek (10.03) po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Mateusz Morawiecki, fot. Sylwia Krassowska
Mateusz Morawiecki, fot. Sylwia Krassowska

Imprezy masowe odwołane

Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami, premierami, prezydentami innych państw podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczanie jego skutków społecznych, ograniczanie jego skutków przede wszystkim dla zdrowia publicznego

- mówił premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki poinformował, że na porannym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których - zaznaczył - "szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych".

Premier: Rozważmy kolejne kroki w walce z koronawirusem

Rozważmy kolejne kroki w walce z kornawirusem, ale o tym będziemy informowali jutro i w kolejnych dniach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu decyzji o odwołaniu wszystkich imprez masowych w kraju.

Chcemy być odpowiedzialni, chcemy być mądrzy nie po szkodzie, tylko przed szkodą - mówił we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawiając decyzje rządu dotyczące walki z koronawirusem. 

Przywołując wprowadzony przez rząd we wtorek zakaz organizowania imprez masowych premier podkreślił, że ta decyzja jest zgodna z wytycznymi "ekspertów i epidemiologów", a także Głównego Inspektora Sanitarnego. Zdecydowaliśmy się na ten krok, który teraz wprowadzają Francja i Niemcy. Francja i Niemcy przyznają, że (w ich przypadku) jest to krok podjęty za późno. My chcemy go wprowadzić na czas - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

- Rozważmy kolejne kroki, ale o tym będziemy informowali jutro i w kolejnych dniach - zapowiedział premier. Jeszce raz podkreślił, że we wtorek najważniejszą decyzją rządu jest odwołanie imprez masowych, "zgodnie z definicją ujętą w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych".



Premier: kształt krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań

Z naszych analiz i modeli wynika, że wirus nie ustąpi, jest w fazie ofensywnej, że nastąpią przyrosty liczby zachorowań; kształt tej krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Z naszych analiz i modeli wynika, że wirus nie ustąpi, że wirus jest w fazie ofensywnej, że nastąpią przyrosty liczby zachorowań

- mówił szef rządu.

Jak dodał analizy GIS wskazują, że może być istotny przyrost zachorowań. 

I teraz kształt tej krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań. Zależy od tego, czy będziemy się stosowali do apelu epidemiologów, ekspertów, specjalistów w dziedzinie rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie

- stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dlatego - jak podkreślił - musimy zmieniać swoje nawyki, unikać dużych skupisk ludzi.



Jak dodał z ogromnym zrozumieniem podchodzi do tego, że "w niektórych miejscach w Polsce, już dzisiaj wiem, że samorządy odwołują zajęcia szkolne ze względu na to, że albo istnieje ryzyko albo już pojawił się przypadek bądź przypadki koronawirusa, względnie osoby, które są osobami o podwyższonym ryzyku".

Mateusz Morawiecki podkreślił, że sytuacja jest analizowana na bieżąco. - Jesteśmy w kontakcie z samorządami, które mają piecze nad placówkami oświatowymi i kolejne decyzje będą podawane do wiadomości publicznej w najbliższym czasie - dodał premier.


Szumowski: działając mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa

Wprowadzając odpowiednie, poważne działania mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W Polsce mamy 18 przypadków zarażenia koronawirusem. Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania, które są poważne, dotykające działalności nas wszystkich, to mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa

– wskazał szef MZ na wspólnej konferencji z premierem oraz szefami MNiSW, MSWiA oraz MEN.

Łukasz Szumowski przypominał, że wirus jest szczególnie groźny dla osób starszych. - Zróbmy wszystko, by spowolnić jego rozprzestrzenianie się. Pozwólmy służbie zdrowia działać dla chorych, którzy potrzebują pomocy – dodał.


Kamiński: rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach

Od wtorku rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach; kontrole obejmą granice: polsko ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską oraz polsko-litewską - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Mariusz Kamiński podkreślił, że od wtorku rozszerzony zostanie zakres kontroli sanitarnej na granicach. Dodał, że kontrole obejmą całą granicę wschodnią, czyli granice: polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską, a także polsko-litewską.

W 100 proc. wszyscy przekraczający granice będą poddani procedurom sanitarnym. Punkty kontroli sanitarnej zostaną otworzone na granicy polsko-litewskiej. Również dzisiaj punkty takie będą rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych, będą punkty sanitarne

- zapowiedział.

Szef MSWiA dodał, że od poniedziałku funkcjonują w pięciu miejscach, przy przejazdach autostradowych punkty kontroli sanitarnej. - Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Osoby, które są poddawane procedurom działają w pełnym porozumieniu z funkcjonariuszami- zaznaczył.

Jak powiedział podczas kontroli stwierdzono kilka przypadków niepokojących, gdzie podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki. - Te osoby zostały zaopiekowane, przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali - zaznaczył. 

- Mamy również kontrolę sanitarną w odniesieniu do pasażerów promów, jak również pasażerów pociągów Intercity" - dodał. - Wszystko jest uruchomione - zapewnił.

Mariusz Kamiński podkreślił, że jeśli chodzi o odwoływanie imprez masowych, wojewodowie w porozumieniu z organizatorami będą wydawali decyzje administracyjne dotyczące zakazu odbywania się takich imprez. - Aczkolwiek jeśli organizatorzy uznają, że impreza dalej będzie miała sens bez udziału publiczności, to wojewodowie w tym zakresie będą elastyczni - powiedział.


Piontkowski: dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację, przy zagrożeniu zawiesić zajęcia

Dyrektorzy szkół, tak jak dotąd, mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu, w ich miejscowości, i w sytuacji ewentualnego zagrożenia podejmować decyzję o zawieszeniu zajęć - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN przypomniał, że już teraz pozwalają na to przepisy i część szkół korzystała z tego w ostatnich dniach.

Dziś obowiązują przepisy, które pozwalają dyrektorom szkół na reagowanie elastycznie na to, co się dzieje w rejonie poszczególnych placówek oświatowych. Z tego dyrektorzy szkół już korzystali. W ostatnich dniach, gdy zbieraliśmy te informacje okazało się, że od kilku do kilkunastu placówek szkolnych zawieszało zajęcia na jeden, dwa lub trzy dni, gdy pojawiały się informacje, że ktoś z uczniów, ich rodzin, bądź pracowników mógł mieć ewentualnie kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Po wyjaśnieniu sytuacji, gdy okazywało się, że te osoby nie są zarażone zajęcia odwieszano. W międzyczasie szkoła była poddawana dezynfekcji i dziś kilka placówek, i wczoraj, wróciło do zajęć

- powiedział Dariusz Piontkowski. 



- Przypominamy oczywiście dyrektorom o zachowaniu podstawowych warunków higieny osobistej. Przypomnieliśmy o przepisach, które zobowiązują ich do tego, żeby w każdej szkole dostępne było mydło, środki czystości, tak, aby te podstawowe zalecenia ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego wcielać w życie - wskazał szef MEN.

Nadal dyrektorzy tak jak dotąd mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu, w ich miejscowości i adekwatnie do sytuacji czy ewentualnego zagrożenia, ewentualnie podejmować decyzje o zawieszeniu zajęć - podkreślił Dariusz Piontkowski.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych oraz niepublicznych szkołach i placówkach dyrektor za zgodą organu prowadzącego może zawiesić zajęcia, jeśli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.


Gowin: zobowiązuję uczelnie do rozważenia kształcenia w najszerszym zakresie online 

Chcę zobowiązać władze uczelni do tego, żeby pilnie przystąpiły do analizy możliwości przejścia w jak najszerszym zakresie na kształcenie online - powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Gowin dodał, że być może w najbliższych dniach tego typu zalecenie będzie konieczne. Szef resortu nauki podkreślił, że kierowane przez niego ministerstwo rozważa czasowe zawieszenie zajęć na uczelniach. - Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z konferencjami rektorów - zapewnił.

Na dzisiaj nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia i wśród studentów, także studentów zagranicznych przyjeżdżających do Polski, ani wśród naukowców

- podkreślił.

Jarosław Gowin powiedział, że środowisko akademickie ze względu na swoją międzynarodową mobilność należy jest w dużej grupie ryzyka zarażenia koronawirusem. - Dlatego od wielu dni działa zespół, w skład którego powołałem rektorów uczelni, jak i wybitnych naukowców od medycyny. Monitorujemy na bieżąco sytuację - zapewnił.

Przypomniał o zaleceniu wydanym kilka dni temu przez MNiSW, aby odwołać wymianę zagraniczną i udział w konferencjach zagranicznych. - Dzisiaj chciałbym powtórzyć tą rekomendację ze szczególnym naciskiem - podkreślił. Zaapelował też by rozważyć odwołanie na uczelniach imprez kulturalnych czy sportowych.

Zapowiedział też, że w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa brana jest pod uwagę możliwość czasowego zawieszenia zajęć na uczelniach. - Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z konferencjami rektorów - powiedział Jarosław Gowin.


Rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

We wtorek po godz. 11:00 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem zwołanego przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenia RBN będzie współdziałanie i zapobieganie koronawirusowi.

W posiedzeniu RBN obok prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczą m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia - Łukasz Szumowski, spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński, edukacji - Dariusz Piontkowski, spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, obrony - Mariusz Błaszczak. Obecny jest Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. 

W posiedzeniu RBN biorą udział także przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, przewodniczący PO i szef klubu KO Borys Budka, lider PSL i przewodniczący klubu KP PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciel Lewicy i lider Wiosny Robert Biedroń oraz przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza. 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że tematem posiedzenia RBN będzie współdziałanie i zapobieganie koronawirusowi. - Prezydent na pewno jest tą osobą, która w tej sprawie apeluje o spokój, o umiar, oczywiście trzeba się stosować do tych wskazówek, które są dzisiaj ma stronie internetowej gov.pl/koronawirus czy infolinii NFZ, infolinii PZU. Ale potrzeba nam też zgody politycznej w tej sprawie - mówił Mucha w poniedziałek (09.03) w TVN24. 

Ostatnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego miało miejsce w czerwcu 2016 r. i było poświęcone szczytowi NATO w Warszawie. 

W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć na zaproszenie prezydenta także byli prezydenci i byli premierzy oraz osoby, których udział jest wskazany ze względu na przedmiot rozpatrywanych spraw.

Minister sportu: rekomendujemy odwołanie wszystkich imprez, nie tylko masowych

- Rekomendujemy odwoływanie wszystkich imprez sportowych, nie tylko masowych, ale i tych o mniejszym zasięgu, gdyż zdrowie zawodników jest najważniejsze - poinformowała po spotkaniu z prezesami związków minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas ponad 110 tys. przypadków zakażenia i ok. cztery tysiące zgonów spowodowanych wirusem. W Polsce stwierdzono do tej pory 18 przypadków zakażenia.

źródło: PAP | red: mak, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


3 osoby w Podlaskiem hospitalizowane w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa

10.03.2020, 10:12

3 osoby są hospitalizowane, a 4 jest objętych kwarantanną w związku z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa. 294 osób w Podlaskiem jest pod nadzorem epidemiologicznym.


W związku z koronawirusem seniorzy powinni unikać dużych skupisk

10.03.2020, 08:31

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


Przedstawiciele branży transportowej w Podlaskiem odczuwają problemy z powodu epidemii koronawirusa

10.03.2020, 07:29

Wprowadzają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa i muszą odwoływać niektóre połączenia. Przedstawiciele branży transportowej z województwa podlaskiego odczuwają problemy w związku z epidemią koronawirusa.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok