Radio Białystok | Wiadomości | Minister zdrowia Łukasz Szumowski: wprowadzamy stan zagrożenia epidemicznego

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: wprowadzamy stan zagrożenia epidemicznego

12.03.2020, 13:30, akt. 16:54

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce zostaje wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza- jak wyjaśniał- że resort będzie mógł wprowadzić czasowy zakaz przemieszczania się osób czy zakaz obrotu niektórych produktów.

Łukasz Szumowski, fot. Adam Dąbrowski
Łukasz Szumowski, fot. Adam Dąbrowski

W czwartek (12.03) ma wejść w życie rozporządzenie na mocy, którego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, a dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne - to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.



W czwartek minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o tym, że zmarła 56-letnia pacjentka w Poznaniu, która była zakażona koronawirusem. 

– Pacjentka miała choroby współistniejące. Wymagała przyjmowania leków obniżających odporność – podał prof. Łukasz Szumowski i złożył kondolencje oraz wyrazy ubolewania bliskim.  Rodzina pacjentki znajduje się pod opieką medyczną. Nie ma zagrożenia dla ich stanu zdrowia.

- To pokazuje, że zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne – podkreśla prof. Szumowski. - To może być poważna infekcja, zwłaszcza dla osób, które są od nas słabsze.


Co oznacza stan zagrożenia epidemicznego

W kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

  1. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  2. czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  3. czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  4. zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  5. obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  6. nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

 

W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

– Dzięki temu będziemy mogli, zgodnie z prawem, skierować personel medyczny do pracy w jednostkach, które są istotne do przeciwdziałania szerzeniu się epidemii – mówi prof. Szumowski.

10 marca podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

- Apeluję, szczególnie do ludzi młodych, że to nie jest czas na zabawę i nocne imprezy w klubach – Apeluję o pozostanie w domu – podkreśla prof. Szumowski. - Wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni. Przez najbliższe dwa tygodnie pozostańmy w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem - dodał.

Minister zdrowia podkreślał, że rząd i resort działają, by przygotować system ochrony zdrowia na to, że w najbliższych dniach gwałtownie przybędzie osób, które będą mieć wyniki pozytywne.

Minister zdrowia podał, że przygotowują się na to, że coraz więcej osób będzie potrzebować pomocy medycznej. To dlatego resort podjął decyzję, by 19 placówek medycznych przekształcić w szpitale zakaźne. Takie wytyczne zostały już przekazane wojewodom.

- Organizujemy sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych – mówi prof. Szumowski. - Wczoraj odbyła się konferencja z wojewodami. Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w  większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych - dodał.


W województwie podlaskim będzie to UNIWERSYTECKI SZPITAL KLINICZNY W BIAŁYMSTOKU.


Minister zdrowia podkreślał, że NFZ zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek. 

- Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować – mówi prof. Szumowski. – Czy tych przypadków będzie coraz więcej czy mniej teraz to głównie zależy od tego czy będziemy pozostawać w izolacji przez najbliższe dwa tygodnie.

W Polsce badania diagnostyczne w kierunku koronawirusa prowadzi 15 laboratoriów. Minister zapowiedział, że rozważane jest włączenie do diagnostyki także laboratoriów w jednostkach klinicznych klasy BSL-2, które spełniają wymagania Światowej Organizacji Zdrowia




Minister zdrowia podkreślił, że liczba testów będzie gwałtownie wzrastać. - Kiedyś wysokie prawdopodobieństwo zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały np. z Chin czy Włoch i u nich robiliśmy testy, a teraz testujemy coraz więcej osób, które miały kontakt z zakażoną osobą – mówi Szumowski. - Zatem zmieniamy tryb postępowania i zaczynamy testować tych, którzy są kierowani do kwarantanny.

Minister zdrowia podał, że mamy kilkadziesiąt tysięcy testów i podpisywane są umowy na kolejne dostawy. – Światowa Organizacja Zdrowia sprawdza czy szybkie testy przesiewowe mogą być wykorzystywane – powiedział prof. Szumowski. – Jeśli tylko taka rekomendacja się pojawi, natychmiast będziemy je wdrażali do użycia.

Minister zdrowia podkreślił, że jest już możliwość odbycia teleporad u lekarzy rodzinnych i specjalistów w przychodniach specjalistycznych.


źródło: IAR, www.gov.pl | red: lma, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poznań: Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce

12.03.2020, 12:29

W czwartek (12.03) zmarła 57-letnia kobieta zarażona koronawirusem – poinformował na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.


Suwalszczyzna. Puste szkoły i odwołane imprezy

12.03.2020, 10:47

Nieczynne przedszkola, szkoły oraz uczelnie. Zamknięte baseny, kina, a także placówki kulturalne. Zarówno w Suwałkach, jak i w Augustowie wszyscy mobilizują się do walki z koronawirusem.


Abp Tadeusz Wojda: Będziemy zwiększać liczbę mszy świętych w parafiach, by nie było natłoku

12.03.2020, 07:38

Kościół zamierza wspierać wszelkie działania, by zapobiec rozszerzaniu się epidemii - deklaruje metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Do wszystkich proboszczów parafii archidiecezji białostockiej trafił specjalny komunikat z zaleceniami na najbliższe tygodnie.


Wstępna kwalifikacja pacjentów szpitala USK w kontenerze - jednak później

11.03.2020, 18:36

Z powodów technicznych nie w środę (11.03), a w kolejnych dniach, przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku rozpocznie się tzw. wstępna kwalifikacja chorych w specjalnym kontenerze. To środek ostrożności, by na teren szpitala nie przedostał się koronawirus.


Rodzice uczniów mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy za 14 dni zamknięcia szkoły

11.03.2020, 18:03

Rodzice uczniów mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy za 14 dni zamknięcia szkoły z powodu epidemii koronawirusa.


WHO ogłasza pandemię koronawirusa Covid-19

11.03.2020, 17:57

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę (11.03) pandemię nowego koronawirusa z Chin, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie i niezdecydowanych działaniach rządów. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że koronawirus może być określany jako pandemia.


Wstrzymane delegacje i edukacja pracowników w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku

11.03.2020, 16:19

Wstrzymane zagraniczne delegacje, odwoływane imprezy i edukacja pracowników na temat profilaktyki - tak reaguje na rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce Urząd Marszałkowski w Białymstoku.


Straż Graniczna odmówiła wjazdu do Polski pięciu cudzoziemcom - to efekt kontroli sanitarnych

11.03.2020, 15:09

Podlaska Straż Graniczna odmówiła wjazdu do Polski już pięciu cudzoziemcom z powodu podwyższonej temperatury ciała wykazanej w trakcie badania w punktach sanitarnych na przejściach granicznych. Badania te były prowadzone w związku z zagrożeniem koronawirusem.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok