Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie można zobaczyć dwie wystawy
To okazja do sentymentalnej podróży w przeszłość. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w niedzielę (20.09) w południe otwarcie dwóch wystaw.
Pierwsza wystawa to fotograficzna wyprawa po Podlasiu śladami przydrożnych krzyży i kapliczek, druga - pokazuje bogactwo motywów zdobniczych umieszczanych dawniej na drzwiach wiejskich chałup.
"Przydrożne krzyże i kapliczki Podlasia” to trzydzieści cztery wielkoformatowe fotografie eksponowane w plenerze na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Możemy na nich zobaczyć najstarsze formy krzyży i kapliczek, wykonane z drewna, albo wykute z metalu. Niektóre powoli znikają z krajobrazu podlaskiej wsi, inne wciąż otaczane opieką, gromadzą wokół siebie wiernych w majowe wieczory. Na fotografiach możemy podziwiać różnorodność form tych niewielkich obiektów sakralnych, od drewnianych krzyży i kapliczek przybitych do pni tak zwanych "świętych sosen” po bogato zdobione aniołami, kielichami z hostią czy innymi motywami sakralnymi.
Druga wystawa - "Zdobnictwo drzwi wiejskich na Podlasiu” prezentowana będzie w dworze z Bobry Wielkiej. Zobaczymy tu wydobyte z magazynów, wyjątkowej urody drzwi z budynków mieszkalnych. Ich forma miała dawniej znaczenie symboliczne, była granicą dwóch światów - zewnętrznego i wewnętrznego. Na drzwiach umieszczano często znak krzyża, który miał strzec mieszkańców domu przed nieszczęściem. Niektórzy starali się wbić w drzwi wejściowe jak najwięcej gwoździ wierząc, że właściwością żelaza jest odstraszanie złych mocy. Drzwi zdobiono też przybijając do nich dekoracyjne elementy snycerskie albo deseczki szalunku tworzące ciekawą kompozycję.