Radio Białystok | Wiadomości | Szczątki ofiar m.in. UB spoczęły w kolumbariach na cmentarzu wojskowym w Białymstoku

Szczątki ofiar m.in. UB spoczęły w kolumbariach na cmentarzu wojskowym w Białymstoku

11.11.2020, 11:44, akt. 11:47

Odkryte na terenie miejscowego aresztu śledczego i w innych miejscach szczątki kilkuset osób - ofiar z czasów II wojny światowej i okresu powojennego, spoczęły w kolumbariach na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Większość we wciąż bezimiennych kwaterach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Na terenie aresztu udało się odnaleźć szczątki 385 osób

W latach 2013-2015, w kilku etapach prac ekshumacyjnych związanych ze śledztwem pionu śledczego oddziału IPN w Białymstoku, udało się na terenie aresztu odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci. Śledztwo prokuratorów Instytutu dotyczy m.in. zbrodni funkcjonariuszy UB popełnionych przed laty w tym miejscu.

W ramach tych prac przebadano ponad 4,7 tys. metrów kwadr. terenu, lokalizując 66 jam grobowych. Przy szczątkach odkryto ponad 1,3 tys. różnych przedmiotów osobistych, a także amunicję. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej.

Już wtedy pojawił się pomysł, by szczątki, które czasowo przeniesiono do podziemi jednego z kościołów, ostatecznie spoczęły w kolumbariach na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Jesienią 2019 roku IPN ogłosił przetarg na wykonawcę, uzyskał też pozwolenie na budowę wydane przez władze miasta. Ostatecznie ostatnie prace poprawkowe wykonano pod koniec października.

W pierwotnych założeniach, samo przeniesienie szczątków planowane było na jesień obecnego roku i miało być dużą uroczystością o charakterze państwowym.

Plany te pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa. Dlatego uroczystość, która odbyła się przed 1 listopada, miała skromny przebieg i nie była nagłaśniana. "Szczątki zostały przez zakład pogrzebowy przełożone do specjalnych trumienek i umieszczone w kolumbariach" - poinformowała Marta Ponaczewna, naczelnik wydziału administracyjnego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie.

"Nie wiemy, jak długo potrwają obostrzenia, a ci ludzie zasługiwali na godny pochówek" - powiedziała. Dodała, że gdy tylko będą ku temu warunki, odbędą się uroczystości upamiętniające, z nabożeństwem i modlitwą za zmarłych. W przyszłym roku na cmentarzu znajdą się też specjalne tablice informacyjne.


Kolumbariów na białostockim cmentarzu wojskowym powstało w sumie 10

Kolumbariów na białostockim cmentarzu wojskowym powstało w sumie dziesięć, jest w nich łącznie ponad 400 kwater. Każdy z obiektów opatrzony został dużą pionową tablicą z informacją, że spoczywają w nich szczątki zamordowanych w latach 1939-1956 "ofiar dwóch totalitaryzmów - zbrodni niemieckich i zbrodni komunistycznych - odnalezione na terenie aresztu śledczego i innych miejsc w Białymstoku". Tylko nieliczne kwatery mają tablice z nazwiskami konkretnych, zidentyfikowanych dotąd osób.

Dwa lata temu na tym cmentarzu pochowano uroczyście szczątki ośmiu ofiar zbrodni komunistycznych, przed laty ekshumowane ze zbiorowej mogiły w lesie k. Olmont. Pierwsze trzy z tych osób, wobec których wykonano wyroki śmierci w październiku 1946 roku, udało się zidentyfikować i ich dane umieścić na nagrobkach.

W 2016 roku przeprowadzono tam inne prace ekshumacyjne, odkrywając trumny i mogiłę zbiorową, w sumie ze szczątkami ponad 50 osób, których tożsamość nie jest na razie znana.

Wcześniej przypuszczano, że znajduje się tam pochówek ofiar (znanych z imienia i nazwiska) rozstrzelanych na terenie aresztu w listopadzie 1942 roku. Egzekucja ta była odwetem Niemców za śmierć niemieckiego strażnika pocztowego, który zginął na ulicy podczas akcji podziemia. Okazało się jednak, że ofiary tamtej zbrodni spoczywały w grobie nie na cmentarzu, a na terenie przy areszcie; ustalono to dzięki badaniom DNA.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polskie Termopile - pamięć o bohaterach walk w Wiźnie z września 1939 roku [zdjęcia]

13.09.2020, 06:55

W Wiźnie odbyły się w niedzielę (13.09) uroczystości w 81. rocznicę bitwy z września 1939 roku, z racji dysproporcji sił nazywanej przez niektórych historyków polskimi Termopilami. Przed tygodniem podobne obchody zorganizowano na Górze Strękowej, w miejscu walk.


Pogrzeb zamordowanego przed stu laty Jana Mackiewicza - sołtysa z Masiewa

9.08.2020, 07:33

Jan Mackiewicz został zamordowany przed stu laty podczas wojny polsko-bolszewickiej.


Uroczystości w Gibach upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej [zdjęcia]

19.07.2020, 07:20

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę 75. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława Augustowska nazywana jest również małym Katyniem.





ZNAJDŹ NAS







fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
10.01.2025, 15:37, akt. 15:53

Chorten Arena ma już 10 lat





źródło: stock.adobe.com
REGION
9.01.2025, 17:15, akt. 10.01.2025, 15:33

Tykocin obchodzi 600-lecie istnienia




Oblodzone drogi w Podlaskiem, fot. Paweł Wądołowski
POGODA
9.01.2025, 07:57, akt. 15:57

Ślisko na drogach i pierwsze wypadki








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok